Komputery CO2/ pH

RafalSlaby
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 28 stycznia 17, 00:09

Komputery CO2/ pH

Postautor: RafalSlaby » 2 sierpnia 17, 09:06

Mam takie pytanie – jak kontrolować poziom CO2 w akwarium? Wiem że są indykatory CO2, ale nie mogę kontrolować poziomu dwutlenku węgla gdy nie ma mnie w domu. Już raz padły mi rybki i nie chcę żeby to zdarzyło się w przyszłości. Wiem że są komputery do sterowania poziomem CO2 ale po pierwsze są bardzo drogie, i po drugie zastanawiam się czy nie „zagazują” dążąc do jakiegoś pH?

Czy są jakieś komputery które szczególnie polecacie? Albo jakieś szczególnie tanie? Albo czy macie jakieś inne rozwiązanie?

Jestem zdesperowany bo z piękne akwarium, od kiedy nie podaje CO2, zmieniło się z hodowle glonów

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Komputery CO2/ pH

Postautor: Mattija2 » 2 sierpnia 17, 09:28

Mierz sobie pH co jakiś czas i z tabeli kH-pH-CO2 odczytaj ile CO2 masz w wodzie. Jak raz dobrze wycyrklujesz ilość CO2 na zaworku precyzyjnym to powinno być quasi stałe (chyba, że zmienisz twardość/coś co będzie wybijało CO2 z wody).
Ogółem komputery mają sondę mierzącą pH i otwieraja/zamykają elektrozawór tak, aby CO2 było na tyle w wodzie, aby osiągnąć dane pH. Ryb nie zagazuje, jeśli będziesz miał relatywnie niskie kH (znów odsyłam do tabeli).

RafalSlaby
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 28 stycznia 17, 00:09

Re: Komputery CO2/ pH

Postautor: RafalSlaby » 2 sierpnia 17, 12:42

A ktoś by może polecił jakiś kumputer CO2 o sensownej cenie, który nie zawaruje? :D

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Komputery CO2/ pH

Postautor: Hunter » 2 sierpnia 17, 14:35

Komputer to tylko przyrząd o mocy przeliczeniowej. Najczęściej sondy "wariują". Zachodzą kamieniem, glonem, raz za czas trzeba skalibrować.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Komputery CO2/ pH

Postautor: abiba » 2 sierpnia 17, 22:57

Nie strasz Hunter :)
Nie jest tak źle a kalibracja raz na rok to chyba nie jest zbyt wielką udręką ?

Ja używam m.in takiego kontrolera : http://allegro.pl/macro-aqua-ph-control ... 26734.html.
W sumie na 3 szt. 1 wymagał po roku interwencji .

RafalSlaby
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 28 stycznia 17, 00:09

Re: Komputery CO2/ pH

Postautor: RafalSlaby » 7 sierpnia 17, 06:22

OK dzięki wielkie :)

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości