Tetra ex 1200 plus i akwarium 160l.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Tetra ex 1200 plus i akwarium 160l.

Postautor: jurkin » 5 grudnia 17, 23:11

Witam.
Jakie wkłady polecilibyście do tego filtra żeby nie robił konkurencji dla roślin? będzie pracował z pre filtrem z narurowca, nie planuje go otwierać, wiec wkłady muszą być na lata.
Wiem że troszeczkę za duży, ale trafiła się nówka sztuka za pól ceny, no i teraz mam problem :D

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Tetra ex 1200 plus i akwarium 160l.

Postautor: Hunter » 6 grudnia 17, 06:48

Co masz na myśli pisząc:
jurkin pisze: żeby nie robił konkurencji dla roślin?

?
Konkurencją dla roślin (w pewnym sensie) są bakterie nitryfikacyjne, odpowiadające za cykl azotowy w akwarium. Zarówno rośliny jak i te bakterie wymagają do życia azotu, którego najczęściej jest za mało w akwarium roślinnym (dlatego nawozimy akwarium dostarczając azot i inne). Jeśli chcesz ograniczyć konkurencje roślinom to powinieneś się skupić na filtracji mechanicznej. Wszelakiego rodzaju gąbki i włókniny, może być też węgiel aktywny do klarowania wody. Lawa, ceramika i inne wkłady biologiczne w takim przypadku odpadają.
Problem w tym, że:
jurkin pisze:nie planuje go otwierać

Mechanika nieczyszczona po pewnym czasie też przekształci się w biologię ;) ( o ile wcześniej nie zapcha wkładów).
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Tetra ex 1200 plus i akwarium 160l.

Postautor: jurkin » 6 grudnia 17, 07:57

Dziękuję za odpowiedź.
Po jakim czasie zrobi się z niego biolog? Oto właśnie mi chodziło rzeby nie łac azotu, rzęby akwarium było samo wystarczalne, ale nie wiem czy będzie mi się chciało co tydzień czy dwa ciągnąć go do wanny.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Tetra ex 1200 plus i akwarium 160l.

Postautor: barttsw » 6 grudnia 17, 08:38

jurkin pisze:ale nie wiem czy będzie mi się chciało co tydzień czy dwa ciągnąć go do wanny.
oby nie szybciej jak ci wyleje to gowno

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Tetra ex 1200 plus i akwarium 160l.

Postautor: Hunter » 6 grudnia 17, 09:13

jurkin pisze:Po jakim czasie zrobi się z niego biolog?

Bakterie osiadają się na każdym złożu, zatem na włókninach, czy gąbkach też. Po skolonizowaniu wkładów tam również będzie zachodziła nitryfikacja. Im rzadziej będziesz czyścił wkłady usuwając nitryfikatory tym bardziej kubeł będzie spełniał zadanie filtracji mechaniczno-biologicznej.

jurkin pisze:nie wiem czy będzie mi się chciało co tydzień czy dwa ciągnąć go do wanny.

Więc po co Ci filtr kubełkowy? Trzeba było włożyć do akwarium najtańszą głowicę filtra wewnętrznego do mieszania wody, albo cyrkulator, a mechanika zrobić z filtra narurowego napędzanego choćby pompą z filtrów HW JP-450G. 160l spokojnie obsłuży. O ile mechanika jest Ci w ogóle potrzebna.

IMO słabo widzę akwarium całkowicie pozbawionej filtracji biologicznej.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości