Filtr zewnętrzny nad akwarium

Riko
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 11:31

Filtr zewnętrzny nad akwarium

Postautor: Riko » 18 stycznia 18, 14:53

Cześć wszystkim,
odczułem potrzebę zamiany mojego filtra wewnętrznego na zewnętrzny (nareszcie). Tylko jest problem, bo filtr musi stać nad akwarium jakieś 30 cm na półce, gdzie indziej nie ma miejsca. Mam też tam niewiele miejsca , w sensie filtr nie może być wysoki, razem ze wszystkim max 25 cm. Wiem, że Aquael Multikani 800 może pracować nad akwarium, no i ogólnie inne filtry kanistrowe też (ale ten jest odpowiednio niski).
No i mam pewne wątpliwości:
Chciałbym, żeby filtra stał nad akwarium, (ostatnie zdjęcie), ale żeby pompa była jak na zdjęciu nr 2, czyli na wężu wylotowym (żeby przepływała przez nią czysta woda). Na zdjęciach nie ma takiej opcji. Czy to nie zmieni przepływu jak będzie na wylocie a nie na wlocie, pompa nie będzie się bardziej męczyć?
Obrazek

I czy filtr kubełkowy też może stać nad akwarium?
No i czy może stać ewentualnie bokiem, w sensie leżeć? To bym ew. wybrał inny i go sobie położył na tej półce...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Filtr zewnętrzny nad akwarium

Postautor: barttsw » 18 stycznia 18, 15:45

jezeli filtra ma byc nad akwarium to pompa na zasysie innej opcji nie ma

Riko
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 11:31

Re: Filtr zewnętrzny nad akwarium

Postautor: Riko » 18 stycznia 18, 18:49

Ok a czy można filtr położyć? Czy musi stać?
A no i kubełkowy może być nad?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Filtr zewnętrzny nad akwarium

Postautor: abiba » 18 stycznia 18, 19:01

Filtr nad akwarium możliwy praktycznie tylko wówczas gdy mamy pompę w akwarium (np minikani) . W innym przypadku (klasycznie pompa zintegrowana z filtrem) po krótkiej przerwie w zasilaniu filtr może sie zapowietrzyć i po filtrze (pompie) . Oczywiście można ten problem rozwiązać poprzez zastosowanie zaworu zwrotnego jednak powoduje to pewne komplikacje budowy o dodatkowych oporach ssania nie wspominając
Oczywiście umieszczenie pompy na zasysie czy wylocie nie ma większego znaczenia z uwagi na usytuowanie filtra jednak ma znaczenie jeśli chodzi o opory ssania. Stąd w każdym wypadku pompę lepiej umieścić przed filtrem ponieważ pracując z taką samą mocą wytworzy większe ciśnienie od podciścienia .

Zwykle (często ) media są dośc luźno wsypane do filtra stąd po jego położeniu zaburzeniu ulegnie cyrkulacja (woda będzie przepływała tam gdzie sie zwolniło miejsce) więc taka pozycja nie ma zbytnio uzasadnienia chyba że ograniczysz sie wyłacznie do np gąbek - wówczas wsio ryba

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości