Oświetlenie - belka ledowa

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Oświetlenie - belka ledowa

Postautor: jurkin » 29 kwietnia 18, 17:20

abiba pisze:No i tyle teorii tylko gdzie dostaniesz paski z zakładanym widmem . Moge podać link do rzetelnych pasków ale jak myślisz że będzie taniej niż power led to sie zdziwisz

Ja bym poprosił, jeżeli można.

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Oświetlenie - belka ledowa

Postautor: Malina107 » 29 kwietnia 18, 22:15

Rozważam jeszcze belkę power led DIY.

Pytanie, czemu nie można zastosować jedynie PowerLED FS? Pytam, ponieważ dowiedziałem się, że łączy się je z diodami białymi o różnej temperaturze - co to ma na celu, jeżeli FS dostarczają całe niezbędne spektrum dla roślin?

Czy jest sens dodatkowo w takim ustawieniu dodawać ledy czerwone i niebieskie? Jeżeli tak, to w jakim stosunku?

I jeszcze jedno - czy nie lepszym jest zakup ledów o mocy 3W zamiast większej ilości 1W? Taniej wyjdą 3W przecież.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Oświetlenie - belka ledowa

Postautor: jurkin » 30 kwietnia 18, 06:27

Malina107 pisze:Pytanie, czemu nie można zastosować jedynie PowerLED FS? Pytam, ponieważ dowiedziałem się, że łączy się je z diodami białymi o różnej temperaturze - co to ma na celu, jeżeli FS dostarczają całe niezbędne spektrum dla roślin?

Bo świecą na różowo
.
Malina107 pisze:Czy jest sens dodatkowo w takim ustawieniu dodawać ledy czerwone i niebieskie? Jeżeli tak, to w jakim stosunku?

Nie ma, lepiej dać 6500 - 10000, osobiście polecam przewagę tych ostatnich.
Malina107 pisze:I jeszcze jedno - czy nie lepszym jest zakup ledów o mocy 3W zamiast większej ilości 1W? Taniej wyjdą 3W przecież

Lepiej, pod warunkiem że ledy będą wysoko, do ruwnomiernego oswietlenia lepiej dać więcej slabszych leduw.

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Oświetlenie - belka ledowa

Postautor: Malina107 » 30 kwietnia 18, 07:01

Co masz na myśli wysoko? Jaka mniej więcej odległość od lustra wody? (w przypadku 3W)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie - belka ledowa

Postautor: barttsw » 30 kwietnia 18, 07:07

3w sa nieoplacalne nie uzyskasz tego efektu to z tego ze mniej ich jak barwa moze nie byc zadawalajaca
3w stosuje sie w akwarystyce morskiej tak samo 5w
najbardziej ekonoiczne sa 1w
jak chcesz robic sa to niech cie reka broni przez tymi smiesznymi profilami od reklam b to istna porazka

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie - belka ledowa

Postautor: abiba » 30 kwietnia 18, 07:52

3W ledy są bardzo wdzięcznym podzespołem i pozwolę sobie na ostrożną polemike z barttsw odnosnie ekonomii.
3W kosztuje 10-20% więcej a światła daje 100% więcej . Oczywiście wszystko zależy gdzie kupujesz i jaki zysk zaplanował sprzedawca .
3W diody nie cieszą sie dobrą sławą bo nalezy rygorystycznie przestrzegać zasad montażu . Gdzies w okolicy 90% konstrukcji akwarystycznych (nawet na tym forum) jest wykonanych niezgodnie ze sztuką i błedy uchodzą przy 1W lecz przy 3W już nie .

W uproszczeniu mozna stwierdzić że im więcej zastosujesz rodzajów diod tym pełniejsze widmo uzyskasz a wiec z reguły lepiej . oczywiście należy zachować sie odpowiednio przy mieszaniu .
Możan zaryzykować regułe że im więcej róznych diod tym belka powinna wisieć wyżej - oczywiście też w jakiś granicach .

Acha:
po raz kolejny przypominam że daremne jest liczenie diod 1W jako 1W światła a już tym bardziej 3W jako 3W światła


Co do kolorków :
Istnieją na rynku diody Full Spectrum white . Na tych diodach od biedy mozna sie pokusić na wyłącznośc ale skoro ciśniemy temat ekonomii to raczej blado wypadnie - tańszym rozwiazaniem będzie FS + 6500.

Powyższy dobór można /należy złamać aby zoptymalizować oświetlenie dla konkretnych zastosowań i/lub "podbić widmo" dla roślin .
Nie polecam tego bo wymaga to jakiegoś doświadczenia (na odległość trudno będzie uwzględnić te niuanse) lub wielu doświadczeń lub od razu wbudowanie układu do korekcji widma a to również nie koresponduje z wątkiem ekonomicznym

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Oświetlenie - belka ledowa

Postautor: Malina107 » 30 kwietnia 18, 08:07

abiba,
dziękuję za obszerną odpowiedź.

W związku z nią co sadzicie o takim rozwiązaniu:

- na akwarium 240l około 90 diod 1W
- około 40% to diody FS
- pozostałe 60 % to diody 6500K z tym że:
- 10% z puli 6500K zostaje zastąpione diodami 4500K i 8000K (pół na pół)

Ewentualnie analogiczne rozwiązanie na diodach 3W - to jest około 50% tańsze rozwiazanie. Diody 1W kupuję po 0,32$, a diody 3W po 0,5$.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie - belka ledowa

Postautor: abiba » 30 kwietnia 18, 08:12

Idealnie ale moje obawy budzi opcja z diodami 3W.

Diody 3W to w istocie 2W z kawałkiem (przy 3 W długo sie nie nacieszysz ) no i pozostaje kwestia montażu o której pisałem wyżej ..

ps
polecam zamiast diod 8500K zastosować 10000K zwłaszcza jak będziesz kupowała na allegro . To kwestie selekcji i klasyfikacji do odpowiedniego binu w procesie poprodukcyjnym . Sporo sprzedawców nie bardzo wie co sprzedaje i nie bardzo wiedż ajak interpretować opisy tych diod . Zdarza sie że 6500 i 8500 to ta sama dioda

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Oświetlenie - belka ledowa

Postautor: Hunter » 30 kwietnia 18, 11:47

- na akwarium 240l około 90 diod 1W

Czy planujesz akwarium Low-Tech?
Pytam bo mam ten sam litraż akwarium a nad nim belkę ze 150szt 1W diod i nie uważam aby to było "dużo" jak na akwarium holenderskie :)
Myślę, że warto zbudować belkę z większą ilością diod i ewentualnie wysterować je na mniejszą moc zapewniając sobie tym samym zapas mocy na przyszłość. Belka na power ledach może służyć latami, po co ciągle ją przerabiać? :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie - belka ledowa

Postautor: abiba » 30 kwietnia 18, 11:57

Masz rację Hunter - takie oświetlenie zapewni poprawne oświetlenie towarzysko roślinne akwarium . Holendry z zapotrzebowaniem światła klasycznego w okolicy 1W/l to jest jednak inna bajka i inne pieniadze .

mam w pamięcie ciagle te kwestie budżetowe stąd brałem te ograniczenia pisząc "idealnie" .

Pełna zgoda z Hunterem : lepiej zaprojektowac oświetlenie dla holendra a jeśzcze lepiej z mozliwośćią korekty widma i wykorzystać np 50% jej mozliwości co wydłuży czas zywotności takiej belki nieomal w nieskończoność - tylko ta kasa

Dla odmiany moje akwarium jest oświetlone 3 modułami po 47,5 W każdy . Zbiornik 150x50x50 trawniki , rośliny kolorowe np pełzacz bagienny i nie czuję potrzeby zwiększania światła . Może to kwestia dobrania diod? A może kwestia zasilania tego ? nie odpowiem bo nie znam Twojego przypadku

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Oświetlenie - belka ledowa

Postautor: Malina107 » 30 kwietnia 18, 13:21

Decyduje się na FS 3W i do tego mieszanka 4500K i 8000K.
Myślę, że użyje około 40-45 diod.

Jaki zasilacz do tego polecacie?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Oświetlenie - belka ledowa

Postautor: Hunter » 30 kwietnia 18, 14:29

Malina107 pisze:Decyduje się na FS 3W i do tego mieszanka 4500K i 8000K.
Myślę, że użyje około 40-45 diod.


Wg mnie to akurat bez sensu. Z 3W i tak nie wyciągniesz 3W, a dochodzi jeszcze kwestia przemyślenia chłodzenia. No i te 45szt 3W to dalej coś ala Low-Tech, może Medium-Tech.

A może LEDy nie są dla Ciebie? Idąc w 3W diody pewnie szukasz oszczędności. A przekalkuluj sobie świetlówki. Instalacja i wykonanie mniej skomplikowane, widmo /dla nowicjusza/ pewniejsze, a na LT-MT wystarczy Ci 80-120W. Nawet gdybyś zainstalował te 120W to różnica w poborze prądu między kosztem instalacji świetlówek a ledami zwróci się pewnie dopiero za kilka lat.

To jak z lodówkami. Masz takie w klasie A++ i A+++. Im więcej "+" tym większe oszczędności prądu, ale zakup A++ wypada zdecydowanie ekonomiczniej na długie lata przy obecnych cenach prądu, bo dużo tańsze w zakupie :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlenie - belka ledowa

Postautor: andrzejkowac » 30 kwietnia 18, 14:45

Przy okazji pomysl o soczewkach skupiajacych 60 90 stopni ja próbowałem z 90 i belka znacznie lepiej świeci
Młode ampularie oddam

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Oświetlenie - belka ledowa

Postautor: Malina107 » 30 kwietnia 18, 14:57

Hunter pisze:Wg mnie to akurat bez sensu. Z 3W i tak nie wyciągniesz 3W, a dochodzi jeszcze kwestia przemyślenia chłodzenia. No i te 45szt 3W to dalej coś ala Low-Tech, może Medium-Tech.

A może LEDy nie są dla Ciebie? Idąc w 3W diody pewnie szukasz oszczędności.


Z 3W wyciągnę nie mniej, niż 2,5, więc i tak się opłaca. Przy cenie, w której zakupie diody, ich koszt w wersji 1W to około 130zł, a w wersji 3W, to już około 70zł, więc jest różnica.
Dodatkowo, zawsze można to rozbudować w przyszłości.

Jeżeli chodzi o belkę na T5, to jest to koszt około 300zł - jestem w takiej sytuacji, że muszę zakupić jedynie materiał, a znajomy, który siedzi w elektronice i laserach mi to złoży, więc koszt wyjdzie mniejszy nic T5 i w eksploatacji również zużycie energii będzie niższe.



Wracając - jaki zasilacz polecacie?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie - belka ledowa

Postautor: barttsw » 30 kwietnia 18, 15:54

Malina107 pisze:Wracając - jaki zasilacz polecacie?
delta lub mean well

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości