Aquaponika - potrzebuję porady

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Aquaponika - potrzebuję porady

Postautor: pimowo » 24 lipca 19, 00:06

Hej,
Buduję sobie "zielony filtr" do akwarium i mam mały problem, a nawet dwa ;)
Rośliny chcę posadzić w doniczkach, które będą wypełnione drobną lawą wulkaniczną, doniczki będą około 3cm nad dnem głównej donicy, no i teraz moje problemy:
1. jak wysoko utrzymywać wodę w głównej donicy?
2. jak wykonać zraszanie doniczek?
Pomysł mam taki, że woda będzie zraszać doniczki, później wpada do głównej donicy i po przekroczeniu ustalonego stanu będzie się przelewać do akwarium. Gdyby brakło prądu to kwiaty cały czas będą miały wodę oraz część wody zatrzyma się w donicy.

Pozdrawiam.
Piotrek
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Aquaponika - potrzebuję porady

Postautor: Hunter » 24 lipca 19, 05:33

Hej,
2. jak wykonać zraszanie doniczek?

Rurka z małymi dziurkami - deszczownica.
1. jak wysoko utrzymywać wodę w głównej donicy?

Tak żeby korzenie roślin miały mokro, ale nie stały w wodzie ;) Niektóre rośliny tego nie lubią.
Wszystko zależy od tego jaką masz doniczkę. Jeśli jest wysoka to poziom wody też musi być wyższy. Młode rośliny ze słabym systemem korzeniowym tez powinny mieć wyższy poziom. Jak już urosną i rozbudują korzeń to poziom wody w doniczce możesz boniżyć.

Myślę, że kilkugodzinną akwariom prądu nie musisz się przejmować. Rośliny doniczkowe czasami mają sucho po kilka dni nim zaczynają więdnąć a potem schną. Drobna lawa podobnie jak ziemia potrafią zatrzymać wilgoć na długo.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: Aquaponika - potrzebuję porady

Postautor: pimowo » 24 lipca 19, 05:44

A czy taką mini deszczownię można kupić gotową? ;)

Doniczkę robię sam bo w sklepie nic mi jakoś nie pasowało. To może inaczej zapytam... Doniczka ma wysokość 10cm i teraz jeżeli ustalę poziom wody tak aby doniczki były zanurzone 2cm w wodzie to będzie OK?

Co do awarii prądu to bardziej chodziło mi o to, że cała woda nie spłynie do akwarium i nic nie zaleje.
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Aquaponika - potrzebuję porady

Postautor: Hunter » 24 lipca 19, 09:20

Na allegro są gotowe deszczownice dedykowane do konkretnych filtrów, albo uniwersalne. Można połączyć kilka krótszych w jedną dłuższą. Można też kupić w hydraulicznym rurkę z PVC i samemu nawiercić/wypalić otwory.
Doniczkę robię sam bo w sklepie nic mi jakoś nie pasowało. To może inaczej zapytam... Doniczka ma wysokość 10cm i teraz jeżeli ustalę poziom wody tak aby doniczki były zanurzone 2cm w wodzie to będzie OK?

Jak planujesz lać wodę do doniczek z góry to pewnie będzie OK. ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Aquaponika - potrzebuję porady

Postautor: andrzejkowac » 25 lipca 19, 15:29

Na forum jest chyba moja hydroponika obejrzyj działa od października i jestem zadowolony
Młode ampularie oddam

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: Aquaponika - potrzebuję porady

Postautor: pimowo » 25 lipca 19, 16:01

Widziałem już wiele różnych projektów i każdy jest inny ;)
Myślę, że zrobię tak, że wysokość wody będę utrzymywał około 1/3 wysokości doniczki, a będę "podlewał" doniczki wężykami od napowietrzacza - takie małe bezbarwne. Muszę się wybrać do jakieś Castoramy po zaworki, trójniki. Zrobię tak, że rozdzielę wodę na dwie strony: jedna to odpływ z filtra z zaworem gdzie będę dławił przepływ, a druga strona to rozdzielacz na doniczki. Jeżeli zdławie duży odpływ to będę miał więcej wody na doniczki, a jeżeli mocniej odkręce to będę miał mniej wody na doniczki.
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości