Oświetlenie do 25l - Aquael Leddy Tube?

Agamemnon
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 17 sierpnia 19, 19:39

Oświetlenie do 25l - Aquael Leddy Tube?

Postautor: Agamemnon » 17 sierpnia 19, 19:48

Witam,

Mam akwarium 25l ze standardową żarówką na gwincie e14. Oczywiście zwykłej żarówki nie używam, tylko żarówkę energooszczędną LED. Największą moc żarówki energooszczędnej jaką udało mi się znaleźć to 7W (oznaczenie 865) z 600 lumenami. Problem jest ogólnie też taki, że akwarium jest oświetlone nierównomiernie - więcej światła po prawej stronie.

Proszę, powiedzcie mi czy taka żarówka 7W 600lm 6500K Ra>80 wystarczy żeby trzymać w akwarium rośliny mniej wymagające, któreś z tych:
- Eleocharis parvula
- Wgłębka
- Limnophila Sessiliflora
- Microsorum Narrow
- Bacopa Caroliniana
- Ludwigia Repens
- Hydrocotyle tripartita Japan
- Gałęzatka
- no i mchy: Christmass, China, Jawajski

Ile maksymalnie watów światła, a także ile maksymalnie lumenów w akwarium 25l mogę mieć, tak żeby nie było konieczne podawanie CO2?

Nie chciałbym za bardzo przerabiać klapy, więc jeżeli światła (7W) jest za mało lub jest kiepskiej jakości, to znalazłem takie oświetlenie:
- Aquael Leddy Tube Sunny 6W 6500K 680lm
lub
- Aquael Leddy Tube Plant 6W 8500K 400lm

Tego typu światło mógłbym w klapie zamontować obok zwykłej żarówki energooszczędnej (musiałbym pokombinować z mocowaniem) i wtedy mógłbym stosować oba źródła światła jednocześnie lub tylko Aquael.

I teraz pytania:
1) którą z tych lamp wybrać? Wersję Plant czy Sunny? Widywałem różne opinie na ten temat
2) jeżeli wybrałbym lampę np. Aquael Leddy Tube Plant 6W 8500K, to czy ona sama by wystarczyła, czy musiałbym ją stosować razem z żarówką energooszczędną 7W? Wtedy łącznie miałbym 6+7=13W, a lumenów łącznie około 1000 (w przypadku oświetlenia Aquael w wersji Sunny to koło 1300).

Czy takie połączenie lampy Aquael i żarówki energooszczędnej ma jakiś sens? Czy to nie jest za dużo na akwa bez CO2?

Odnośnie żarówki energooszczędnej, to mam do wyboru jeszcze słabsze, mianowicie takie:
a) 4W, 310lm
b) 5W, 396lm
c) 6W, 500lm

Powiedzcie mi proszę w jakiej konfiguracji zastosować to oświetlenie? A może żarówka + światło Aquael to jeszcze zbyt mało?

Jeszcze jedno pytanie: czy jeśli żarówka energooszczędna ma 600 lumenów (czyli dużo), ale kiepskie widmo światła, to pomimo tej ilości lumenów, nie nadaje się do akwa i mało co będzie rosło?

Dzięki za porady, proszę o pomoc.
Ostatnio zmieniony 18 sierpnia 19, 16:54 przez Agamemnon, łącznie zmieniany 1 raz.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Oświetlenie do 25l - Aqual Leddy Tube?

Postautor: jurkin » 18 sierpnia 19, 09:51

Świeć samą Plant, lej carbo, i będziesz Pan zabowolony :)

Agamemnon
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 17 sierpnia 19, 19:39

Re: Oświetlenie do 25l - Aquael Leddy Tube?

Postautor: Agamemnon » 18 sierpnia 19, 16:48

Dzięki za odpowiedź :)

To wystarczy? Muszę też podawać potas bo w kranówce nie mam. No i kontrola makro+mikro, a zwłaszcza makro.

Czyli rozumiem, że doświetlenie Aquela Plant żarówką energooszczędną nawet taką słabszą 4W, która daje te 310 lumenów i barwę 6500K nie ma sensu?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Oświetlenie do 25l - Aquael Leddy Tube?

Postautor: Hunter » 20 sierpnia 19, 05:45

Zależy jakich efektów oczekujesz. Żarówka led na gwint e14 raczej nie jest przystosowana do pracy w wilgotnym otoczeniu, więc prędko padnie. chyba że znalazłeś jakąś z wysokim IP. Natomiast dwie aquael to już bedzie równoznaczne z pełnym nawożeniem i CO2.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Oświetlenie do 25l - Aquael Leddy Tube?

Postautor: jurkin » 20 sierpnia 19, 06:32

Dlatego zapropowalem jedną :)

Agamemnon
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 17 sierpnia 19, 19:39

Re: Oświetlenie do 25l - Aquael Leddy Tube?

Postautor: Agamemnon » 20 sierpnia 19, 19:20

Żarówki energooszczędne do tej pory utrzymywały się u mnie bardzo długo i to pomimo panującej wilgoci. Prędzej padały świetlówki kompaktowe, których kiedyś używałem.

Jakie efekty chcę uzyskać? Standardowo, żeby wszystko rosło, nawet powoli, ale bez glonów i żeby się utrzymało, a nie np. gniło. To oczywiście bez podawania CO2.

Czyli reasumując, jedna lampa Aquael Plant wystarczy do tego?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Oświetlenie do 25l - Aquael Leddy Tube?

Postautor: Hunter » 22 sierpnia 19, 05:24

Tak, powinna wystarczyć jedna lampa.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Agamemnon
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 17 sierpnia 19, 19:39

Re: Oświetlenie do 25l - Aquael Leddy Tube?

Postautor: Agamemnon » 19 września 19, 22:24

A taka kombinacja lamp ma sens?
- Aquael Leddy Tube 6W Sunny 6500K
- Aquael Leddy Tube 3W Plant 8500K

Czy ma sens użycie lampy w wersji Sunny i dodatkowe doświetlenie Plantem (ona ma zwiększone widmo czerwone), ale w wersji 3W a nie 6? Łącznie byłoby 9W światła, a lumenów 880.

Czy to będzie przegięcie jeśli mówimy o akwarium 25l bez podawania CO2?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Oświetlenie do 25l - Aquael Leddy Tube?

Postautor: Hunter » 20 września 19, 04:52

Ciężko stwierdzić, kombinujesz już jak koń pod górę.
Daj obie 6W + pełne nawożenie i CO2 rośliny będą szczęśliwe, ryby ładnie wybarwione i dylemat się skończy ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości