Oświetlenie roślinne do 72 L

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Oświetlenie roślinne do 72 L

Postautor: Alina_33 » 21 sierpnia 19, 13:34

Ello. Pytanie jak w temacie, jakie oświetlenie do baniaka 72 HT? Długość baniaka 60 cm. Chciałabym na szybko coś gotowego i bezobsługowego, bo mi listwa na rury T8 padła.

O tym Myślałam:

https://allegro.pl/oferta/jaka-lampa-ak ... gL5TfD_BwE

Nada się?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Oświetlenie roślinne do 72 L

Postautor: Hunter » 22 sierpnia 19, 05:25

Do akwarium ogólnego tak. Choć może czasami sypnąć glonem po szybach.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Oświetlenie roślinne do 72 L

Postautor: Alina_33 » 22 sierpnia 19, 19:33

U mnie i bez tego sypie glonami po szybach, i to nie tylko "czasem". Nie idzie mi ten baniak za grosz. Platki zdychają, kiryski zdychają, tylko gupikom odpowiada. Ale chcę się pozbyć żabienicy, bo nic prócz niej nie rośnie, może jakieś rośliny bardziej chętne do rośnięcia z innymi by się lepiej nadały. Nawozy daję, Co2 podaję, zobaczę co będzie z tymi ledami. Ogólnie ledom nie ufam, więc jak taki chiński bubel da radę to może się przekonam. W każdym razie żadnego drogiego światła nie mam zamiaru kupować żabienicy, co to to nie.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Oświetlenie roślinne do 72 L

Postautor: Hunter » 23 sierpnia 19, 12:36

Ledy mają jedną ogromną zaletę - możliwość sterowania. Odpowiednie lampy ledy można przygasić o kilka/kilkanaście procent dobierając moc przy której rośliny fajnie rosną, ale nie sypie glonem. Tego na świetlówkach nie da się zrobić. Zostaje jeszcze kwestia widma. Kiepsko dobrane widmo świetlówki będzie tak samo słabo wykorzystywana jak kiepsko dobre widmo ledów.
Lampa z linku powyżej chyba nie ma sterowania. Coś tam ma na kablu, ale podejrzewam że to tylko zasilacz 12v i przycisk on/off, bez pokrętła. Gdyby było więcej danych technicznych na temat lampy można by spróbować dokupić osobno dimmer i spróbować ją wysterować, ale póki co funkcjonalnością nie różni się niczym od belki ze świetlówkami.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Oświetlenie roślinne do 72 L

Postautor: Alina_33 » 23 sierpnia 19, 13:26

Przyszła dzisiaj. Jest śliczna i całkiem nieźle daje, nie ma żadnego sterowania natężeniem. Lampka wydaje się świecić tak samo mocno jak rury T8. Później zrobię zdjęcie opakowaniu żeby pokazać widmo (ten schemacik taki). Oczywiście opakowanie bije po oczach napisami, że jest roślinne.... jeździ mi tu czołg? Za stówkę, nie spodziewałam się czegoś roślinnego. Powinno być też trochę takich diod z czerwonymi obwódkami, z tego co widziałam na necie, ale nie mam obecnie na zbyciu ponad 200 zł na światło. Osobiście, jestem na tyle zdesperowana, że chciałam jakiekolwiek światło, które działa. Jak tak patrzę z boku to podoba mi się bardzo ten typ wyglądu samej belki. Miałam kostkę 20L od Aquael'a i tam było też takie nowoczesne i minimalistyczne z wyglądu światło. Wcale nie tak najgorzej świeciło. Ale pewnie nie powinnam porównywać jakiegoś taniego Chińczyka z Aquaelem.

Bo ciągłego problemu z oświetleniem dotychczasowym to miałam już po kokardy. Belka się mi psuła od jakiegoś roku. Polegało to na tym, że światło się wyłączało i trzeba było podejść, poruszać rurami by znowu się zapaliło. Nie miało to związku z temperaturą. Czasem rury były w dotyku gorące, ale zazwyczaj wcale nie. Próbowałam czyszczenia styków, ale tam dojścia nie ma, sama też za wiele nie zdziałam. W ostatnim tygodniu miałam już tego po prostu dość, bo lampa wyłączała się kilkanaście razy dziennie. I w końcu to olałam, więc w baniaku było ciemno. Przy czym oświetlenie miało statecznik elektroniczny, nie wymagało starterów, zapalało się od razu po włączaniu, bez mrugania. Po prostu coś tam nie łączy.

Ledy ponoć mają 7500K, a diagramik w linku

https://i.imgur.com/qiYx7R2.jpg

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Oświetlenie roślinne do 72 L

Postautor: Hunter » 23 sierpnia 19, 14:05

Alina_33 pisze:Powinno być też trochę takich diod z czerwonymi obwódkami, z tego co widziałam na necie,

Mniej więcej tego brakuje tej belce, co zresztą widać po wykresie widma w którym praktycznie brak czerwonego. No niestety rośliny będą się słabo wybarwiały, będzie je ciągnęło w górę, będą się słabo krzewiły a międzywęźla będą długie. Praktyka zweryfikuje czy warto było poświęcić stówę.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Oświetlenie roślinne do 72 L

Postautor: Alina_33 » 23 sierpnia 19, 14:31

No nie mam teraz kasy na nic innego, przykro mi bardzo. Baniak musi sobie jakoś radzić.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Oświetlenie roślinne do 72 L

Postautor: Alina_33 » 6 października 19, 00:19

Odświeżam, belka całkiem nieźle sobie radzi, nawet lepiej niż te moje stare rury T8. Ale prawda jest taka, że tamte rury były już stare i mogły stracić właściwości. Do tego belka więcej nie działała niż działała. Ledy ładnie wyglądają, podoba mi się to światło i ten wygląd ogólnie belki, że jest taka mała, i taka "nowoczesna". I miałam od zawsze 3 kępki jakiejś trawnikowej rośliny, w ogóle to nie rosło na starych rurach. Teraz rośnie. Może to efekt tego widma przez które rośliny pną się w górę, ale nie dość, że ta trawa zaczęła rosnąć, to wypuściła obok młode listki. Jestem za. Polecać może tego nie będę, jako światło idealne do roślinniaków, ale jak na moje niezbyt wymagające roślinki, może być. Teraz tylko myślę, czym ten baniak dopełnić, żeby nie było właśnie bardzo wymagające. Bo miałam dotąd żabienicę... i tylko żabienicę (nie licząc tych trzech, nie rosnących kępek trawki). Miałam jakby dwa gatunki żabienicy, po jednej stronie baniaka taka żabienica, która niemal od korzenia ma już liście, i one są raczej wąskie i jednolitej szerokości na całej długości, a po drugiej stronie baniaka, też żabienica, ale inaczej rosła. Długie cienkie łodygi, a na końcu, wielki, szeroki liść. Ta to rosła jak głupia, i w tym trochę problem, bo baniak mały, i taka ogromniasta roślina, wyglądała obskurnie. Wywaliłam. Teraz jest tam pusto w tym kącie. No i chciałabym coś fajnego, co na pewno urośnie, i jest ładne. Podobają mi się trawy, takie wysokie, no mega mi się podobają, ale u mnie nie rosły za bardzo, ale jak miały niby rosnąć, jak te żabienice wszystko kradły. Podoba mi się Kabomba, ale nigdy mi za bardzo nie szła. Z rogatkiem też różnie bywa.

Dulka
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 2 lutego 19, 15:46

Re: Oświetlenie roślinne do 72 L

Postautor: Dulka » 7 października 19, 14:44

Może nurzaniec? Tylko u mnie coś się popsuł i od kilku miesięcy nic a nic nie rośnie, a niby to takie łatwe w uprawie :D Albo pogostemon octopus, tylko u mnie dla odmiany to rośnie jak oszalałe, ale szybko zajmie wolne miejsce :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Oświetlenie roślinne do 72 L

Postautor: Hunter » 8 października 19, 14:27

Spróbuj z:
Rotala rotundofolia grren i red
Ceratopteris cornuta
Pogostemon erectus - tu masz loterię, ale warto spróbować na trzeci plan zielone, ładne choineczki
Ludwigia repens
Hydrocotyle tripartita japan
Blyxa japonica
Sagittaria subulata - "trawki" które lubisz
Cryptocoryne wendtii brown i green
Limnophila Sessiliflora + podobna do kabomby, ale mniej wymagająca i mniej kapryśna

Tyle przychodzi mi teraz do głowy :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości