Oświetlenie dla roślin w kostce 30x30x35

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Oświetlenie dla roślin w kostce 30x30x35

Postautor: Alina_33 » 1 czerwca 22, 18:21

Mam kostkę 30x30x35, obecne światło to Aquael leddy smart sunny Day&Night. No i pytanie, na ile to światło jest OK w tematyce roślin? Mam raczej proste rośliny, zdychający nurzaniec (rozpuścił się i go obcięłam, teraz próbuje odbijać), jakąś bacopę, czerwoną ludwigię, sagitarię (taka krótka trawa) i takie coś, co nie wiem jak się nazywa, takie duże zielone liście, nie może być to coś zaawansowanego, bo rośnie najlepiej ze wszystkiego co mam. Wygląda fajnie. Na focie widać:

Obrazek

Nie wiem czy to jakaś kryptokoryna czy coś w ten teges. Ale ta czerwona ludwigia ze zdjęcia gubi liście. OK, wiem, że musi odchorować swoje, a ma co, bo mi gostek z Allegro sprzedał odcięte łodygi bez korzeni. Widzę, że blednie, nie wiem czy mam dodać jakiś nawozów czy zmienić światło (zapewne jedno i drugie).

Nie chcę ultra wypasionego światła, ale żeby to widmo było ciut lepsze, żeby czerwone rośliny miały jakieś szanse pozostać czerwone. Wiem, że przy ledach nie patrzy się na pobór prądu, tylko na lumeny, to jaki jest przelicznik, że tak powiem? Bardzo mi się podoba kształt tego mojego smart leddy, bo się to montuje na jednym boku, nie dwóch, a ja mam szybę na kątownikach i chcę by ta większa luka w szybie była z tyłu ze względu na kable od grzałki/filtra. Mnie interesują tylko gotowe rozwiązania all in one, nie będę się bawiła w lutowanie, dawanie kilku listw, czy coś takiego. Jestem starą babą i chcę to załatwić po najniższej linii oporu. Kupuję światło, rozpakowuję, sakładam, gotowe.

Długość akwarium (i szerokość też) to 30 cm, a wysokość 35 cm.

Nie planuję co2, tylko samo carbo + nawozy

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Oświetlenie dla roślin w kostce 30x30x35

Postautor: jurkin » 1 czerwca 22, 19:10


Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Oświetlenie dla roślin w kostce 30x30x35

Postautor: Alina_33 » 1 czerwca 22, 23:45

Dzięki. Zobaczę jak moje rachunki, czy mnie stać w najbliższym czasie. Wydałam dużo kasy na akwarium, ale lubię to hobby, co zrobić.

Bo jest jeszcze taka:

https://allegro.pl/oferta/aquael-leddy- ... 7474177619

W sumie są 3 typy tych lampek. Smart, Smart 2 i Day&Night. Chyba wszystkie mają zarówno odmianę sunny jak i plant Chyba bym kupiła smart 2, dlatego, że przynajmniej pokazują widmo na zdjęciach Allegro. W sumie by się przydało porównanie wszystkich trzech typów. Day&Night odpada, bo i tak nie korzystam z tych dodatkowych trybów. To by było uciążliwe dosyć.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Oświetlenie dla roślin w kostce 30x30x35

Postautor: jurkin » 2 czerwca 22, 06:55

Mój link był przykładowy, lampy z obu są takie same.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Oświetlenie dla roślin w kostce 30x30x35

Postautor: Alina_33 » 2 czerwca 22, 09:42

Leddy smart ma tylko taki cienki pasek ledów, a smart 2 ma chyba 4 rzędy diod. Ale mniejsza. Kupiłam smart 2 Plant, także powinno być OK. Będzie jutro lub w poniedziałek. Moja obecna lampka jest biała, na błękitnym tle wyglądała ładnie, ale na czarnym się rzuca w oczy. Dlatego teraz kupiłam czarną. Pasuje pod kolor.

Ciekawe jaki będzie efekt zmian światła, ale przynajmniej może ta ludwigia zachowa kolor. Nawozy i testy mam, więc będzie git.

Z tego co czytam na necie, to najlepiej byłoby mieć dwie takie lampki, ale jak dla mnie, to jest to zbytnie zagracanie akwarium. Zwłaszcza, że tak naprawdę to chodzi mi o polepszenie warunków roślinom takim prostszym w obsłudze. Mocniejsze światło oznacza konieczność podawania Co2, a ja chcę pozostać przy Carbo. OK, to nie to samo co Co2, jest mniej skuteczne, ale nie będę przecież sadziła sobie Heńka.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Oświetlenie dla roślin w kostce 30x30x35

Postautor: Alina_33 » 6 czerwca 22, 13:18

Nowe światło nadeszło. Tak wygląda. Temat do zamknięcia, nic nowego się już tu nie urodzi.

Obrazek

Wychodzi 15 lumenów na litr, czyli niekoniecznie dużo, ale ciężko się w to 20 wpasować, nie mam nic zaawansowanego.

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości