jak zrobic filtr biologiczny??

Ori
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 20 września 06, 08:15

jak zrobic filtr biologiczny??

Postautor: Ori » 23 września 06, 23:54

witam w swoim akwarium(102l) mam dwa filtry aqua-szut rozbudowany i jeszcze jeden przelewowy(z trzema koszykami)-ten przelewowy chciałbym przerobić na filtr biologiczny .i w związku z tym mam pytanie .czym wypełnic te koszyczki??i czy wogóle jest sens robic taki filtr??Pzdr

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: jak zrobic filtr biologiczny??

Postautor: Suonko » 25 września 06, 08:35

Oczywiście, że jest sens !! W filtrze musisz napierw zrobić warstwę mechaniczną (gąbka, wata) żeby wyłapywać większe brudy, po warstwie mechanicznej możesz wstawić bilogiczną - ceramika, bioballe, keramzyt itp. Ja mam 2 koszyki ceramiki. Jeden Hagena, drugi MHK - oba sprawują się dobrze, także spokojnie możesz dać MHK, bo sporo tańszy.
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak zrobic filtr biologiczny??

Postautor: kuba!!! » 25 września 06, 14:05

witam.
ten filtr przelewowy to jest ten z pokrywy aquaela?
jesli tak to dajesz w pierwszy koszyk gabke a w reszte substrat pro eheima (nie ma co oszczedzac bo wymieniasz te wklady raz na 1.5 roku)

pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
Jimi
Ryba
Ryba
Posty: 106
Rejestracja: 3 czerwca 06, 10:33
Lokalizacja: W-wa

Re: jak zrobic filtr biologiczny??

Postautor: Jimi » 25 września 06, 20:05

Suonko pisze:po warstwie mechanicznej możesz wstawić bilogiczną - ceramika, bioballe, keramzyt itp

Użycie bioball'i w filtrze przelewowym nie ma sensu. Jest to świetny mateiał na substrat dla bakterii nitryfikacyjnych, ale w filtrach zraszanych, gdzie jest nieograniczony dopływ tlenu. Nawet kiepska ceramika ma większa powierzchnię na litr w porównaniu z biokulkami, których kszałt nie ma zapewniać dużej powierzchni, lecz powolne skapywanie (omywanie)i jak najdłuższe zatrzymanie kropel wody na materiale filtrującym.
A jeśli chodzi o wybór ceramiki to (z reguły) im droższa tym ma większą powierzchnie, ale nie zawsze jest to przewaga porównywalna z różnica w cenie, więc czasem opłaca się kupić tańszą i gorszą ceramikę, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na większy filtr.

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: jak zrobic filtr biologiczny??

Postautor: Suonko » 26 września 06, 09:09

Jimi, no proszę :) człowiek ciągle dowiaduje się czegoś ciekawego :)
Co do ceramiki, to uważam, że te MHK naprawdę nie są złe, chociaż widać, że szybciej łapią brud, niż Hagena. Innych nie miałam, to się nie wypowiem. U nas niestety nie ma wyboru i innych firm po prostu w zoologicznych nie znalazłam.

A kto mi powie przy okazji, co by się stało, jakby się dało ceramikę "pre" jako ceramikę zwykłą ?? Chodzi mi o to, jaka jest różnica między nimi, bo wizualnie są praktycznie takie same ...
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
Jakus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 535
Rejestracja: 27 lutego 05, 15:35
Lokalizacja: Olsztyn->Pasym->Gdańsk

Re: jak zrobic filtr biologiczny??

Postautor: Jakus » 26 września 06, 20:21

A kto mi powie przy okazji, co by się stało, jakby się dało ceramikę "pre" jako ceramikę zwykłą ?? Chodzi mi o to, jaka jest różnica między nimi, bo wizualnie są praktycznie takie same ...

Różnica jest wewnątrz. Chodzi o powierzchnię. Ceramika "pre" jest zbita i chodzi tylko o to żeby woda nie przepływała dalej swobodnie i żeby większe zanieczyszczenia w niej właśnie pozostawały, natomiast ceramika "bio" jest porowata i ma dużą powierzchnię i tu dla przykładu MHK ma z litra pow. 380m2. Ciekawi mnie dość nowy produkt jakim jest ceramika bio z firmy Tropical. Według opisu na opakowaniu z litra wychodzi pow. 600m2. Co prawda jest droższa pozornie niż MHK ale tylko pozornie (jeżeli żeczywiście będzie się sprawdzać) bo opakowanie kosztuje 40zł (około) ale jest tam litr a nie 0,5l jak w MHK no i kwestia powierzchni to wychodzi taniej. Ciekaw jestem opinii jeżeli ktoś taka ma.
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Akwarystów BOCJA www.bocja.org

Awatar użytkownika
Jimi
Ryba
Ryba
Posty: 106
Rejestracja: 3 czerwca 06, 10:33
Lokalizacja: W-wa

Re: jak zrobic filtr biologiczny??

Postautor: Jimi » 26 września 06, 20:46

Osobiście nie stosuje ceramiki do "prefiltra", uważam że tu najlepiej sprawdzają się gąbki o różnej "ziarnistosci :?: " i wata akwarystyczna. Zresztą nie wiem czemu wszyscy wieszaja psy na gąbce, to świetny materiał do filtracji mechanicznej (traktowanej po macoszemu), a przy okazji na gąbce też żyją bakterie.

Awatar użytkownika
Jakus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 535
Rejestracja: 27 lutego 05, 15:35
Lokalizacja: Olsztyn->Pasym->Gdańsk

Re: jak zrobic filtr biologiczny??

Postautor: Jakus » 26 września 06, 20:51

Nikt chyba psów nie wiesza. Ja też mam gąbki na pre. i nie narzekam.
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Akwarystów BOCJA www.bocja.org

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak zrobic filtr biologiczny??

Postautor: kuba!!! » 26 września 06, 22:42

Jimi pisze:Zresztą nie wiem czemu wszyscy wieszaja psy na gąbce, to świetny materiał do filtracji mechanicznej (traktowanej po macoszemu), a przy okazji na gąbce też żyją bakterie.


ja mam karzdy filtr z gabka i tego nie zmienie :)

A co do wkladow i osprzetu akwarystycznego to ja stawiem na solidne, dobre i sprawdzone
firmy takie jak eheim, jbl, jager. jestem zbyt nerwowy aby kupowac aquaela, tropicala, penplaxa itd.
Obrazek

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: jak zrobic filtr biologiczny??

Postautor: Suonko » 27 września 06, 08:45

kuba!!!, jak gadałam z kolesiem z pewnej firmy akwarystycznej, to mówił, że sprzedaje bardzo dużo pennplaxów i nie miał z nimi, jak na razie, żadnych problemów czy reklamacji. Myślę, że warto poczekać jeszcze z rok na opinie, ale akurat co do pennplaxów, to wydaje mi się, że firma jest ok.
Ja, jak wiesz, mam Fluvala 204. Działa od 1.5 roku bez zarzutu, jest cichy i bardzo wydajny, nie ma problemów z uruchomieniem, czyszczeniem itd. Inna sprawa, że u nas wybór był raczej mały - wtedy były tylko Fluvale i AquaSzut ... No więc wybór był oczywisty...
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak zrobic filtr biologiczny??

Postautor: kuba!!! » 27 września 06, 09:17

Suonko,
wiesz jak ja bym mial kupowac jakis filtr do mojego akwa (160l) to bym wolal kupic 2x aquaclear 50.
penplax ma slabe filtry. juz bym wolal kupic tetre :) moj kolega ma penplaksa 1200 i tarabani nie milosiernie jak sie lekko zapcha, a juz przy starcie jest na przegranej pozycji pod wzgledem glosnosci pracy.

pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
Jimi
Ryba
Ryba
Posty: 106
Rejestracja: 3 czerwca 06, 10:33
Lokalizacja: W-wa

Re: jak zrobic filtr biologiczny??

Postautor: Jimi » 27 września 06, 15:11

Muszę troche obronić Penplax'a, mam ich kubełek od dwóch lat i jak narazie jest bezstesowo, wadą jest tylko brak odpowiednich wkładów przy zakupie (tylko gąbka i węgiel ak.). Nie ma co wydawać kupy kasy na ładne opakowanie dobry marketing, bo co do kubełka to mam tylko oczekiwania, aby miał dużą obiętość, nie przeciekał i pracował cicho i bezawaryjnie. I nie zamieżam płacić dwa razy tyle za wygląd produktu (chociaż penplax jest całkiem estetyczny i do tego go nie widać pod akwarium) i rzekomo łatwą obsługe, (do kubełka zaglądam co pare miesięcy więc minuty na odkręcenie węży aż tak mi nie szkoda)

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: jak zrobic filtr biologiczny??

Postautor: Suonko » 28 września 06, 08:18

Jimi :) Oglądałam Penplax'a u kolegi w sklepie, bo akurat ktoś zamówił i miałam okazję pozaglądać. Osobiście bardzo mi się podobał. Szczególnie wielkość koszyków i to, że ma rączkę do przenoszenia (Fluval nie ma i strasznie się złoszczę, jak muszę go przenieść do zlewu, a mam akurat mokre ręce). Estetyka wykonania uważam, że jest bardzo przyzwoita. Jedyne, co wolę w Fluwalu, to system montowania rurek przy kubełku. Hagen ma taki system, że oba węże wyciąga się jednocześnie ze specjalnym zaworkiem, a tu węże są montowane osobno i bałabym się, że pomylę który gdzie trzeba zamocować ... Natomiast fakt, że nie robi się tego codziennie.
Co do "cichości" działania, to niestety nie miałam okazji sprawdzić ...

kuba!!!, myślę, że mówienie, że PanPlax ma słabe filtry jest słabym argumentem. Przecież nie musisz wstawiać tam materiałów oryginalnych. Trochę inwencji twórczej i możesz zastosować to, co lubisz ;) W moim Fluvalu oryginalne są tylko gąbki i jedna ceramika. Drugą ceramikę mam MHK, watę kupuję Sery, bo duże opakowanie, a niedrogo i dość dobrej jakości (wcześniej kupowałam AquaSzut, ale za bardzo się zapycha i drogo wychodzi), żwir amonowy - MHK, bo daję go niewiele i bardziej profilaktycznie. Hagena nie kupuję ze względu na cenę. :ok:
Myślę, że jesteś po prostu uprzedzony :twisted: :ok: 8)
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości