Oświetlenie do 240L

kolokolo2
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 4 lutego 07, 22:13

Oświetlenie do 240L

Postautor: kolokolo2 » 7 lutego 07, 00:24

Mam standardową pokrywę Wromak. Wkurza strasznie, ale na początek będę hodował mało wymagające rośliny.

Akwa 240L, więc dwie świetlówki 30W, czyli współczynnik 0,25. Dodałem odbłyśniki więc teoretycznie jest 0,5?

Pytanie teraz o świetlówki. Chciałbym zakupić dwie jaknajlepsze, bo w końcu efekty wizualne to bardzo ważna rzecz, a i tak poszło już sporo kasy.

Mam neonki, fantomy czerwone i rhodostmusy więc dużo czerwonego oraz skalary.

Czy taki zestaw świetlówek będzie ok:

1. Przód: Hagen Life Glo
2. Tył: Hagen Flora Glo

Czy można jeszcze coś "lepszego" kupić?

Ps. Przy okazji czy może ktoś mi podać ewentualnie linki działające do instrukcji przerobienia tej pokrywy na 3 świetlówki. Powoli się będę do tego przymierzał.

Dzięki!

michal152
Ryba
Ryba
Posty: 247
Rejestracja: 29 października 06, 20:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Oświetlenie do 240L

Postautor: michal152 » 7 lutego 07, 14:30

najwięcej lumenów z hagen ma power glo, a wogule z świetlówek sera brilliant daylight

myślę że jeśli oświetlenie będzie miało więcej lumenów to lepiej dla roślinek
http://klub.chip.pl/akwaria/akk/index3.html
pokarmy dla ryb gotowe i robione oraz hodowane

kolokolo2
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 4 lutego 07, 22:13

Re: Oświetlenie do 240L

Postautor: kolokolo2 » 7 lutego 07, 15:02

ok,

ale zależy mi konkretnie na tym aby podkreślić czerwony kolor rybek (neonki itd)
oraz świetlówkę drugą dla roślin.

Cena nie gra roli. Co wybrać?

michal152
Ryba
Ryba
Posty: 247
Rejestracja: 29 października 06, 20:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Oświetlenie do 240L

Postautor: michal152 » 7 lutego 07, 18:38

nie jestem ekspertem, ale jeśli świetlówka ma podkreślać czerwony kolor to musi mieć najwięcej w widmie promieni czerwonych. niech ktoś się wypowie. dla roślin dobra philips aquarelle. nie można przesadzić w widmie.... np.: nie można dać wszystkich świetlówek o podobnym widmie bo inaczej można się spotkać z zmianą barwy rogatka na czerwony co jest opisane na www.akwa.czo.pl
http://klub.chip.pl/akwaria/akk/index3.html
pokarmy dla ryb gotowe i robione oraz hodowane

kolokolo2
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 4 lutego 07, 22:13

Re: Oświetlenie do 240L

Postautor: kolokolo2 » 9 lutego 07, 10:39

Halo. Czy ktoś mógłby mi doradzić wtym temacie?

Poczytałem sporo o tych świetlówkach, ale wiadomo producenci
zawsze piszą w samych superlatywach o swoich produktach, a ceny jednak się różnią.

Potrzebuję więc opinii od praktyków. Czy ktoś używa te świetówki, które wymieniłem na początku tematu i czy taka kombinacja da rzeczywiście porządany efekt?

z góry dzięki!

Pablo23
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 22 stycznia 07, 10:57
Lokalizacja: Tychy

Re: Oświetlenie do 240L

Postautor: Pablo23 » 9 lutego 07, 10:49

słuchaj z doświadczenia wiem, że nie trzeba SPECJALNYCH świetlówek!! w sklepach elektrotechnicznych też mają świetlówki do aqwa!! sprzedają sprzęt dobry do wszystkiego naraz. Czasem zwykła żarówka daje takie światło, że hej!! spróbuj...powodzenia

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Oświetlenie do 240L

Postautor: Rama » 9 lutego 07, 13:21

Ja kiedys stosowalem swietlowki Hagena w tej kombinacji o jakiej piszesz... Gdy swietlowki sie "wyczerpaly" zmienilem na Phillipsa TLD965... Od tego momentu akwarium znacznie lepiej zaczelo funkconowac (zdzwilio mnie to lekko) i poszedlem dalej doladajac kolejnych 2 swietlowek. Aktualnie mam 4 swietlowki Phillips TLD 965 w zbiorniku 112 litrow.
Polecam.

kolokolo2
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 4 lutego 07, 22:13

Re: Oświetlenie do 240L

Postautor: kolokolo2 » 9 lutego 07, 14:34

Dzięki Rama,

właśnie na takie opinie czekam. Bo różnica w cenie duża, według opisów producenta bajka, ale praktycznie może to różnie wyglądać.

Chyba więc zakupię dziś Phillipsa.

wisnia69
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 17 stycznia 07, 16:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oświetlenie do 240L

Postautor: wisnia69 » 9 lutego 07, 21:07

ja zakładam teraz 240l narazie będą dwie świetlówki Osram Fluora 36 W 120 cm. Mam takie dwie 18 W w 112 l bardzo ładnie rosną mi rośliny, glon zmniejszył się o 70 % od momentu ich założenia. dają bardzo delikatne fioletowe światło, nieźle wyglądają w tym świetle ryby (zauważyłem że w większości sklepów akwarystycznych właśnie takie zakładają) , uważam że można chodź by jedną taką dać.

połączenie Osram Fluora z Sun Glo ( bo taką też posiadam ) daje dużo jaśniejsze akwarium ale nie miałem takiego zastawu zbyt długo.

nie polecam Osram DayLight strasznie rosną glony.

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości