Odległość świetlówki od lustra wody - ile cm ??

kyniu
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 23 lutego 07, 15:16
Lokalizacja: Jasło

Odległość świetlówki od lustra wody - ile cm ??

Postautor: kyniu » 23 lutego 07, 16:08

Witam
Jaka jest minimalna odległość źródła światła (świetlówki T8 albo T5 ) od lustra wody ??
Chodzi mi o to, że chciałbym zrobić jak najniższą pokrywę oświetleniową do swojego 320 l baniaczka. Oprawki bryzgoszczelne z allegro (takie czarne - chyba wykonane z jakiejś gumy) myslę że sa dobrym rozwiązaniem, ale chodzi mi głownie o to zeby taka świetlówka nie pękła po ochlapaniu woda (wiem że nagrzewaja się zdecydowanie mniej niz żarówki )
Planuję zrobić deszczownicę, ale taką, zeby nie chlapała po całym akwarium tylko na niedużej powierzchni, więc do świetlówek woda z niej "nie doleci" jednak rybki czasami lubia "chlapnąć"
Z góry dzięki za info
PS: Lepsze T8 czy T5 (koszt zakupu nie gra roli, ważne walory techniczno-estetyczne i koszty utrzymania)

Topek
Ryba
Ryba
Posty: 188
Rejestracja: 3 listopada 05, 21:57
Lokalizacja: Podlasie :)

Re: Odległość świetlówki od lustra wody - ile cm ??

Postautor: Topek » 23 lutego 07, 19:31

Ja u siebie moją najniżej umieszczoną świetlówkę mam w odstępie ok. 1 cm. od lustra wody. I nic się na razie nie dzieje.

A jeżeli chodzi o wybór technologii świetlówki, to zdecydowanie wybierz T5. Zajmują mnej miejsca, są trwalsze i wcale nie takie droższe od T8. Ja mam właśnie T5 24 W i sobie chwalę. Nie ma co się zastanawiać, wybierz T5

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Odległość świetlówki od lustra wody - ile cm ??

Postautor: ciosek » 23 lutego 07, 21:35

ja mam ok 5 cm... wydaje sie w porzadku, nic sie nie dzieje.

kyniu
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 23 lutego 07, 15:16
Lokalizacja: Jasło

Re: Odległość świetlówki od lustra wody - ile cm ??

Postautor: kyniu » 24 lutego 07, 09:08

Topek pisze:Ja u siebie moją najniżej umieszczoną świetlówkę mam w odstępie ok. 1 cm. od lustra wody. I nic się na razie nie dzieje.


Ok, ale masz deszczownie, alebo jakieś "pluskające" :wink: rybki ?
Bo wiem ze T5 chyba najmniej ze wszystkich źródeł światła do aqua sie grzeją, ale wole się upewnić .
A jakie masz uchwyty do świetlówek (takie "zakręcane na rurę, czy wciskane - gumowe)?

Topek
Ryba
Ryba
Posty: 188
Rejestracja: 3 listopada 05, 21:57
Lokalizacja: Podlasie :)

Re: Odległość świetlówki od lustra wody - ile cm ??

Postautor: Topek » 24 lutego 07, 10:17

Mam brzęczyk, którego bąbelki pluskają na świetlówki nic sie nie dzieje. Mam oprawki bryzgoszczelne ( takie czarne wykonane z jakiejś gumy :wink: ), a zamocowane za pomocą metalowych uchwytów.
A o to że świetlówka pęknie to chyba nie musiasz się bać. Nawet jak chlubnie coś ( u mnie tak sie wiele razy działo) to nic się nie stanie.

Awatar użytkownika
jonasz78
Ryba
Ryba
Posty: 394
Rejestracja: 26 marca 05, 15:37
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Odległość świetlówki od lustra wody - ile cm ??

Postautor: jonasz78 » 24 lutego 07, 10:29

Hmmm no niby nim nizej tym lepiej przy malych zbiornikach 3-4cm bedzie oki a przy wiekszych i tak najczesciej pomiedzy lustrem wody a swietlowkami znajduja sie szyby nakrywowe.
Akwarium 150x50x60 Filtracja Fluval 404+Aqua Szut Senior Bio

kyniu
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 23 lutego 07, 15:16
Lokalizacja: Jasło

Re: Odległość świetlówki od lustra wody - ile cm ??

Postautor: kyniu » 24 lutego 07, 15:07

jonasz78 pisze:Hmmm no niby nim nizej tym lepiej przy malych zbiornikach 3-4cm bedzie oki a przy wiekszych i tak najczesciej pomiedzy lustrem wody a swietlowkami znajduja sie szyby nakrywowe.


Nie chcę dawać szyby bo ona "zabiera" mase światła
Baniaczek robie dł. 120cm x szer. 45cm x wys. 60cm - więc nie taki mały , a rury bede chciał dać jak najblizej lustra wody. Moze jakiś hodowca roślinek sie wypowie ?
PS: króre odbłyśniki lepsze - symetryczne czy asymetryczne (światło kierowac raczej na przednią szybę ?

artur007
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 10 lutego 07, 19:42

Re: Odległość świetlówki od lustra wody - ile cm ??

Postautor: artur007 » 24 lutego 07, 17:20

nie no chcesz roslinki hodowac na odbłysnikach? :lol:

proponuje ci pobrac "kalkulator oswietlenia"(nie pamietam skad :) )

wysokosc swiatła nad lustrem wody 1-10 cm;czy tafle szkla przeciw parowaniu to strata kilku tylko Watt :!:

kyniu
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 23 lutego 07, 15:16
Lokalizacja: Jasło

Re: Odległość świetlówki od lustra wody - ile cm ??

Postautor: kyniu » 26 lutego 07, 10:54

artur007 pisze:nie no chcesz roslinki hodowac na odbłysnikach?


a co proponujesz ??

artur007
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 10 lutego 07, 19:42

Re: Odległość świetlówki od lustra wody - ile cm ??

Postautor: artur007 » 27 lutego 07, 18:18

hm... w praktyce to:montujac w twojej pokrywie 3 belki x 54w t5 ;zachowujac odstepy pomiedzy belkami ;sam stwierdzisz ze to miejsce które zostanie nie ma sensu go pokrywac folia bo bedzie go mało;a jak włozysz 4belki to sam zrozumiesz temat odbłysników mozna wyzuucić

a jesli to maja byc tylko dwie belki;to chyba bedzie zamalo bo masz 60 glebokosci;

inna sprawa ze robiac sobie samemu pokrywe warto pogłowkowac zeby na tylnej scianie było jak najwiecej wetylacji;na cyrkulacje wilgotnego powietrza a nie skraplało sie na obudowie;a w lecie zeby było miejsce na chłodzenie :wink:

kyniu
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 23 lutego 07, 15:16
Lokalizacja: Jasło

Re: Odległość świetlówki od lustra wody - ile cm ??

Postautor: kyniu » 28 lutego 07, 15:44

Napewno będzie 2x54W i do tego zastanawiam się nad 2x24W albo 2x39W
Wszystko jako T5 ( jaki statecznik proponujecie - czy np; Philips'a sa dobre?)
Które świetlówki T5 są bardziej dostępne (popularne) 24W czy 39W ?

Dawca
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 19 października 06, 23:36
Lokalizacja: Neu Salz (Oder)

Re: Odległość świetlówki od lustra wody - ile cm ??

Postautor: Dawca » 1 marca 07, 00:00

artur007 pisze:nie no chcesz roslinki hodowac na odbłysnikach? :lol:

proponuje ci pobrac "kalkulator oswietlenia"(nie pamietam skad :) )

wysokosc swiatła nad lustrem wody 1-10 cm;czy tafle szkla przeciw parowaniu to strata kilku tylko Watt :!:


STĄD można ściągnąć kalkulator
A tak jakoś...

Awatar użytkownika
madzia_83
Ryba
Ryba
Posty: 375
Rejestracja: 27 grudnia 06, 20:59

Re: Odległość świetlówki od lustra wody - ile cm ??

Postautor: madzia_83 » 2 września 08, 16:36

Witam!
Podłączę się pod temat, bo chciałam Was zapytać, jaka jest maksymalna odległość świetlówki od lustra wody? Jak wysoko mogę zawiesić lampę, aby nie 'trciła' na mocy? Chcę w nowym akwa zamontować belkę lub coś podobnego i nie wiem, jak wysoko mogę ją zawiesić. Akwa ma 76l, planowane oświetlenie to 2x24 W (a może przydałoby się jeszcze więcej? Chcę mieć rośliny czerwone) i zamierzam umieścić je 30 cm nad akwa. Może być?
Sklep akwarystyczny:
www.star-fish.com.pl
Zapraszamy na morskie zakupy.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Odległość świetlówki od lustra wody - ile cm ??

Postautor: Marcinus » 2 września 08, 16:38

madzia_83 pisze:Witam!
Podłączę się pod temat, bo chciałam Was zapytać, jaka jest maksymalna odległość świetlówki od lustra wody? Jak wysoko mogę zawiesić lampę, aby nie 'trciła' na mocy? Chcę w nowym akwa zamontować belkę lub coś podobnego i nie wiem, jak wysoko mogę ją zawiesić. Akwa ma 76l, planowane oświetlenie to 2x24 W (a może przydałoby się jeszcze więcej? Chcę mieć rośliny czerwone) i zamierzam umieścić je 30 cm nad akwa. Może być?


Jak już robisz belkę to rób na 3x24W, wtedy czerwone rośliny nie będą miały problemów ze wzrostem.

Belkę miej tak 10-15cm nad taflą, nie więcej. ;-)

Awatar użytkownika
madzia_83
Ryba
Ryba
Posty: 375
Rejestracja: 27 grudnia 06, 20:59

Re: Odległość świetlówki od lustra wody - ile cm ??

Postautor: madzia_83 » 2 września 08, 17:02

Ok, Marcin, dzięki za pomoc :smile:
Sklep akwarystyczny:
www.star-fish.com.pl
Zapraszamy na morskie zakupy.

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości