HQI w akwa zamkniętym??

Bazyliusz
Ryba
Ryba
Posty: 128
Rejestracja: 4 października 06, 10:29
Lokalizacja: Wolbrom

HQI w akwa zamkniętym??

Postautor: Bazyliusz » 23 marca 07, 15:36

Witam,
mam pytanie: czy ktokolwiek potrafi powiedzieć czy można by zamknąć lampy HQI w zamkniętej pokrywie? Wiem, że lampy te strasznie się nagrzewają więc może gdyby zamontować wentylatory jakieś odciągające powietrze znad lamp? Czy ktokolwiek z Was sam robił lampę tego typu?

artur007
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 10 lutego 07, 19:42

Re: HQI w akwa zamkniętym??

Postautor: artur007 » 23 marca 07, 17:21

nawet jesli udało by sie to zrobic zeby nic sie nie stopiło;lub uległo innemu zniszczeniu od temperatury,to w lato przy wysokich temperaturach bedziesz mial problem z temperaturą wody bo bedzie za wysoka

Awatar użytkownika
Wildtom
Ryba
Ryba
Posty: 291
Rejestracja: 31 lipca 04, 11:27
Lokalizacja: Ślonzok

Re: HQI w akwa zamkniętym??

Postautor: Wildtom » 23 marca 07, 19:28

nie da sie :

- trzasnac obrotowymi drzwiami
- otworzyc parasola w tylku :P

cala reszta jest do zrobienia.

Co do HQI - raz, ze CHOLERNIE grzeja, dwa - musza wisiec jednak troche wyzej lustra wody niz jarzeniowki (20 - 30 cm nad lustrem) wiec "pokrywa" musiala by miec lekko liczac 40 cm wysokosci i miec WYMUSZONA jakimis wydajnymi wentylatorami cyrkulacje powietrza. Jesli nie odstrasza Cie taki okap nad akwarium to rzecz jak najbardziej mozliwa. Mozesz zrobic samorobke z lekko zmodyfikowanego przemyslowego halopaka

Awatar użytkownika
A-kara
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1760
Rejestracja: 5 marca 05, 22:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: HQI w akwa zamkniętym??

Postautor: A-kara » 23 marca 07, 22:22

nie da sie :

- trzasnac obrotowymi drzwiami
- otworzyc parasola w tylku Razz


Oj tam :mrgreen: heheheh

Powiedz mi, jaka jest wysokość tej pokrywy? I najlepiej jak bys dał fotkę:)
A long time ago, we used to be friends...
Antonio Banderas... <3 Twoja ja :> :* ...

Bazyliusz
Ryba
Ryba
Posty: 128
Rejestracja: 4 października 06, 10:29
Lokalizacja: Wolbrom

Re: HQI w akwa zamkniętym??

Postautor: Bazyliusz » 27 marca 07, 10:11

hejka :)
rusza praca nad taką obudową. Zobaczymy - może się uda a jak nie to pozostaje akwa odkryte i tyle :) Problem jest w zasadzie jeden - odprowadzenie ciepła znad żarnika.- tutaj jest naprawqdę baaaardzo gorąco :( Obudowa jest z drewna więc dodatkowo może być niebezpiecznie. Jeszcze myśle. Jak już się coś wykluje oczywiście zamieszczę zdjęcia. Na razie kompletowanie sprzętu. Po terminach dostaw myślę, że gdzieś za dwa tygodnie będę miał wszystko co trzeba. Oczywiście mogłoby być dużo szybciej ale sami rozumiecie - kasiorka :)

Problem odległości żarnika od wody rozwiążę chyba hartowaną szybką. Nadmiar ciepła z niej to wentylator komputerowy 80mm - są ciche i wydajne :)
Pozdrawiam

P.S.
Gdyby ktoś miał jakieś sugestie to bardzo proszę o posty :) Wiem, że praktyka a teoria to dwie różne sprawy dlatego każda uwaga zanim rozpocznę pracę będzie na wagę stopnia celsjusza :)

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: HQI w akwa zamkniętym??

Postautor: dadi321 » 30 maja 07, 23:05

Mam taką obudowę od 2 lat ,była pokazana w tym dziale w temacie szklana pokrywa.
W tej chwili nie mogę dać zdjęć bo padł mi aparat, ale powiem tak wysokość na lustrem wody 40cm, chłodzenie 2x wentylator komputerowy chyba fi80, temperatura w najgorsze upały w lato 31Co, normalnie 25Co tyle mam ustawione na termostacie.
360L z kominem 2Xhqi150W zwinniki , teczanka ,kosiarki,zbrojniki ,kiryski, barwniak czerwonobrzuchy
filtracja sump60l filtr wewnętrzny resun 3800L 2000l/h podłączony do filtra podżwirowego hagen PHkontroler lajon120 z regulacją temperatury

Dawca
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 19 października 06, 23:36
Lokalizacja: Neu Salz (Oder)

Re: HQI w akwa zamkniętym??

Postautor: Dawca » 2 czerwca 07, 18:07

A czy zwykłe halogeny HQI też są dobre do akwarium?

Czasem mam wrażenie że te halogeny mają więcej zalet niż wad :)
A tak jakoś...

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: HQI w akwa zamkniętym??

Postautor: dadi321 » 6 czerwca 07, 17:55

Mylisz dwa różne źródła światła HQI to metalhallogen czyli lampa wyładowcza która do zapłonu potrzebuje ok 5000V, więc musi być zasilana przez specjalne zapłonniki.Hallogen to normalna żarówka taka jak w samochodzie tylko włókno jest na wyższe napięcie . Wady hallogena to bardzo mała sprawność ok 4x mniejsza niż metalhallogena (przelicz waty pobierane na LUXy podane przez producenta), dużo wyższa temperatura pracy może to niewierygodne ale hallogen od 900 do 1100oC a metalhallogen 700 oC.Trzecia wada największa która dyskfalifikuje hallogeny to temperatura barwowa 2500oK zupełnie nieodpowiednia dla roślin, a i akwarium przy tej barwie śiwatła wygląda mało ciekawie ,tak że odpuść sobie hallogeny.
360L z kominem 2Xhqi150W zwinniki , teczanka ,kosiarki,zbrojniki ,kiryski, barwniak czerwonobrzuchy
filtracja sump60l filtr wewnętrzny resun 3800L 2000l/h podłączony do filtra podżwirowego hagen PHkontroler lajon120 z regulacją temperatury

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości