Skąd taki azot?

Lukelife
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 14 listopada 08, 19:21
Lokalizacja: Łódź

Skąd taki azot?

Postautor: Lukelife » 11 stycznia 23, 18:13

Cześć Koledzy

 

Staruję właśnie mały zbiornik malawi:

112 litrów, FZN3 caramika+zeolit, podłoże: żwir rzeczny 3mm, dekoracje: kamienie polne granitowe wyszorowane i wygotowane.

Zbiornik jest zalany wodą od 4 tygodni (filtracja działa od początku), kilka dni temu wlałem sera nitrivec, od wczoraj jeden pyszczak (zbiornik będzie dojrzewał z jedną rybą). Dziś wykonałem pierwszy raz test wody używając JBL paskowego 6w1 żeby kontrolować przebieg cyklu azotowego i czekać na jego zamknięcie. Osłupienie: azotyny na poziomie 5 mg/l (nie 0.5 tylko 5!) azotany 25 mg/l. Test ponowiłem, rezultat bez zmian. Woda kranowa w teście pokazuje wartości zerowe. Po podmianie 50% wody i odczekaniu godziny sytuacja tylko minimalnie lepsza, czyli nadal katastrofalna. Po rybie wyraźnie widać, że jest jej źle.

Pozostałe parametry wody w normie. GH>7, KH: 6-10, PH: 7.6

Zachodzę w głowę skąd tak astronomiczny poziom azotu w zbiorniku prawie bez życia?

Na razie nie mogę skontrolować amoniaku ale będę mógł zrobić to w piątek.


Jakieś pomysły? Ktoś miał podobnie? Pierwszy winowajca który przychodzi mi do głowy to kamienie. Leżały przez rok pod chmurką w ogrodzie. Wygotowane w soli, wyszorowane, wyglądają na czyste, nie widzę nigdzie zielonego ale... czyżby mogło tak być, że coś w nich jeszcze siedzi? Nawet przy zupełnym braku filtracji jeden pysio nie mógłby wygenerować takich parametrów w tym litrażu w jeden dzień. Jest więc jakiś inny dostawca w baniaku. Do czasu rozstrzygnięcia rybę oddaję do sklepu dla jej własnego doba.

Pozdrawiam

Lukasz

norbud
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 20 kwietnia 23, 17:47

Re: Skąd taki azot?

Postautor: norbud » 24 kwietnia 23, 17:28

dobre pytanie, też się chętnie dowiem bo sam mam problem u siebie

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Skąd taki azot?

Postautor: jurkin » 26 kwietnia 23, 05:12

Wyciągnij kamienie i sprawdź. Może w żwirze coś siedzi.
FZN lepiej pracuje na originalnych gąbkach.

Wróć do „Malawi”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości