kiryski

Awatar użytkownika
madziaaa
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 8 września 04, 10:04
Lokalizacja: Słupsk

kiryski

Postautor: madziaaa » 11 marca 05, 16:24

nie wiem czy juz byl taki temat, jak byl to sory, ale odpiszcie
rozmnozyly mi sie kiryski - mam na dnie pelno zooltych jajeczek
moje pytanie brzmi - czy cos zagraza tym jajeczkom?
mam w akwarium gupiki, teczanki neonowe, neonki, glonojady, krewetke, mieczyka i zmienniaka. no i oczywiscie kiryski ;)
o gupiki jestem spokojna, bo to male gupiki i jajeczka sa dla nich za duze. ale np. krewetka czy mieczyk - moga je zezrec?
wogoole musze sie nimi jakos specjalnie opiekowac, czy zostawic?
jak dlugo beda sie wylegac i czym je karmic potem?
dzieki!! :)
troche nie mam czasu ostatnio - sorki!

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: kiryski

Postautor: Dave » 11 marca 05, 17:22

NIE wychowasz ich w ogolnym. Zjedza to na pewno mieczyki. Musisz je wytrzec w akwarium tarliskowym. Ryby wylegaja sie, az od 4-7 dni. Karmi sie je wrotkami, platkami owsianymi, mikrovitem, bo narybek jest calkiem duzy.

Awatar użytkownika
madziaaa
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 8 września 04, 10:04
Lokalizacja: Słupsk

Re: kiryski

Postautor: madziaaa » 12 marca 05, 09:22

dzieki :)
mialam zamiar przerzucic do osobnego akwa tylko boje sie, ze moge jajeczka uszkodzic.. jak je wylowic zeby nic im nie zrobic? i czy dobrze przeczytalam? platkami owsianymi? :P
troche nie mam czasu ostatnio - sorki!

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: kiryski

Postautor: Dave » 13 marca 05, 09:57

Jesli ten kamien nie jest za duzy to wloz do akwa sloik jednolitrowy. Wloz do niego delikatnie kamien, tak, aby sloik sciankami nie dotykal ikry. Trzeba tak, roic bo chwilowe nawet wyjecie ikry z wody, mo0ze byc dla niej smiertelne. Potem podobnym sposobem wloz go do akwa hodolanego z woda z akwarium ogolnego.
i czy dobrze przeczytalam? platkami owsianymi?

Tak mozna je dokarmiac platkami owsianymi, parzonymi przez chwilke. Jest to dobry pokarm, ale potwornie syfi wode.

Awatar użytkownika
madziaaa
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 8 września 04, 10:04
Lokalizacja: Słupsk

Re: kiryski

Postautor: madziaaa » 13 marca 05, 22:18

dzieki :) ikra odlowiona i juz w nowym akwa :) zobaczymy czy cos z tego wyjdzie. napisales, ze narybek jest dosc duzy - jak duzy? mam w tym akwa filtr fan-mini aquael i temperature 26 stopni - jest ok?
troche nie mam czasu ostatnio - sorki!

Awatar użytkownika
Bolo
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 9 marca 05, 18:34

Re: kiryski

Postautor: Bolo » 14 marca 05, 09:04

Male maja ok. 3-4 mm. Na na wlot filtra radze nalozyc jakas gaze :!: . U mnie dopoki tego nie zrobilem rybki same wplywaly do srodka :zly: . Raz mi wciagnelo malucha ale go urarowalem bo sie na gabce zatrzymal, ale po tym zabezpieczylem filtr. Trzeba tylko zrobic tak, zeby mogl on jeszcze cos wciagac :wink:. Z temp. mysle, ze jest ok.
50l. => Tanganika
60l. => tropikalne
15l. => awaryjne ;P

Awatar użytkownika
madziaaa
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 8 września 04, 10:04
Lokalizacja: Słupsk

Re: kiryski

Postautor: madziaaa » 14 marca 05, 10:07

:zly: :zly: :zly: :zly: :zly: :zly: :zly: :zly: :zly: :zly:
nie wiem co sie stalo - robilam wszystko tak jak moowiliscie, ikra byla caly czas w wodzie, temperatura ok, i... dzisiaj patrze a ikra wyglada jak meduza :zly: wyglada jak zgnile, splesniale resztki rybiego pokarmu - ma na sobie bialy nalot (taki meszek) i dlugie "nitki" :zly: chyba nie bedzie zadnych kiryskoow :zly: :zly: :zly:
troche nie mam czasu ostatnio - sorki!

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: kiryski

Postautor: Dave » 14 marca 05, 18:17

Spokojnie, nastepnym razem bedzie lepiej. :wink:

Widze, ze ikre zaatakowala plesn. Pociesze Cie moze, ze u kiryskow to sie zdarza zadko i nastenym razem bedzielepiej. Dla pewnosci po tarle daj do akwa Biodenisal, bo najlepiej chroni przed plesnia.

PS> Oczywiscie wywa to i wylej, cala wode z akwrium hodowlnego, mozesz nawet wszystko z niego wyparzy, to zmniejszy prawdopodobienstwo zakazenia.

Awatar użytkownika
madziaaa
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 8 września 04, 10:04
Lokalizacja: Słupsk

Re: kiryski

Postautor: madziaaa » 14 marca 05, 21:11

no dzieki.. bede szorowac akwa.. ale i tak mi szkoda :?
troche nie mam czasu ostatnio - sorki!

ninik
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 15 marca 05, 21:20

Re: kiryski

Postautor: ninik » 15 marca 05, 21:38

do odkażania akwa stosuje nadmanganian potasu z apteki (małe fioletowe tabletki) na 200l daje 3sztuki prochów woda robi się fioletowa ale to po paru godzinach ustępuje nie wiem jak działa na jajeczka ,ale znarybkiem nie ma problemów (mieczyka)

Awatar użytkownika
madziaaa
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 8 września 04, 10:04
Lokalizacja: Słupsk

Re: kiryski

Postautor: madziaaa » 15 marca 05, 22:00

no ja mam puste akwa i resztki ikry wiec wszystko jedno w sumie :? jak czesto moze dochodzic do tarla kiryskoow? bo te mi sie pierwszy raz "okocily" a mam je prawie pool roku.
troche nie mam czasu ostatnio - sorki!

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: kiryski

Postautor: Dave » 16 marca 05, 14:41

Mysl, ze tak, jak u innych ryb, czyli od miesiaca do 3. To zalezy o karmienia samic. Oczywiscie, czym lepiej tym szybciej "wyprodukuja" ikre.

Awatar użytkownika
madziaaa
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 8 września 04, 10:04
Lokalizacja: Słupsk

Re: kiryski

Postautor: madziaaa » 28 marca 05, 15:40

emm.... wiecie co? ja widzialam w ksiazce zdjecie ikry kiryskoow... i bylam pewna ze to kirys mi sie rozmnożył.. ale znalazłam fotkę (adres: http://img96.exs.cx/my.php?loc=img96&im ... ada5uz.jpg ) i... moja ikra właśnie tak wyglądała!! identycznie!! a tam jest napisane, że to ikra.. GLONOJADA! cały dowcip polega na tym, że mam swoje glonojady ponad pół roku.. i jeden z nich jest albinosem (podobno albinosy się nie rozmnażaja!)... może mi to ktoś wytłumaczyć???
troche nie mam czasu ostatnio - sorki!

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: kiryski

Postautor: kuba!!! » 28 marca 05, 18:35

ale znalazłam fotkę (adres: http://img96.exs.cx/my.php?loc=img96&im ... ada5uz.jpg ) i... moja ikra właśnie tak wyglądała!! identycznie!! a tam jest napisane, że to ikra.. GLONOJADA!

Tak to jest ikra glonojada i to mojego glonojada. Piekne zdjecie prawda.? :D

Pozdrawiam.
Obrazek

Awatar użytkownika
madziaaa
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 8 września 04, 10:04
Lokalizacja: Słupsk

Re: kiryski

Postautor: madziaaa » 28 marca 05, 18:41

no wlasnie twoje zdjecie znalazlam... ale u mnie nic nie widac po glonojadach.. a po kirysku spiżowym bylo widać (wygladala jak cepelin!).
troche nie mam czasu ostatnio - sorki!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości