Ciekawe 240!

ies
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 10 kwietnia 05, 17:15
Lokalizacja: Warszawa

Ciekawe 240!

Postautor: ies » 21 stycznia 06, 02:05

Witam!
Postanowiłam zmienić moje 240 malawi na ameryke..jednak mało sie jeszcze orientuje...chciałabym zeby było przeciwieństwem malawi..czyli duzo roślinnosci i różnorodność obsady!
Myślałam o skośnopręgich...ziemiojadach...skalarkach...ramirezkach...kiryskach... + jakis zbrojnik!

Nie wiem które z tych rybek mogłabym połączyc...wole wieksze rybki...ale uwielbiam tez ramirezki...no i nie wiem co zrobić :niewiem:

A może połączenie ich nie byloby ryzykowne?? wiem ze 240 nie jest to duzo jak na tyle gatunków...dlatego prosze o rade!!!!

Awatar użytkownika
Behemoth
Ryba
Ryba
Posty: 326
Rejestracja: 14 marca 05, 13:36
Lokalizacja: z pokoju numer 69

Re: Ciekawe 240!

Postautor: Behemoth » 21 stycznia 06, 20:01

Wtaj :) A więc ...
Pielęgnice skośnopręgie- mogłyby być w ilości 2 szt (dobrana para ze stadka młodych 5-6 szt) Nie powinny niszczyć roślin, do wybitnych kopaczy też nie należą.
Ziemiojady- tu pojawia się problem, gdyż ziemiojady przekopując podłoze, najlepiej piaskowe (korzenie roślin w piasku mogą gnić) wyrywają rośliny z korzeniami. Warto więc wyposazyć się w rosliny twardoliste, o dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym i obłozyć je u nasady kamieniami co zapobiegnie wykopaniu. jeśli akwarium miało by byc tylko z ziemiojadami to warto pokusić się o S.jurupari, S.leucosticta, S.daemon, a jeśli chciałabyś z nimi połączyć inne gatunki to według mnie najlepsze będą ziemiojady czerwonogłowe, ewentualnie biotodomy.
Skary- Jak na mój gust tak z 5 osobników. W tytule napisałaś, że akwarium ma być ciekawe. Nie uważam, że skalary nie są ciekawe, bo jakby niepatrzeć każda ryba jest w pewien sposób ,,ciekawa", za to są bardzo pospolite i oklepane. Ja bym je sobie darował.
Oczywiście roślin nie niszczą, kopią raczej też nie.
Ramirezy- Dwie, trzy pary.
Kiryski- Pokusiłbym się o duże stado. Ja bym wybrał kiryski sterbai gdyż są dosyć duże, i bardzo ładnie jak na kiryski ubarwione.
Zbrojniki- tu masz jednak pewne ograniczenia. Większosć zbrojników jest duża przez co łamie gałązki roślin, lub poprostu zjada je w mgnieniu oka, wykopuje. Z tych, które roślin nie powinny zjadać to : Zbrojnik niebieski, Farlowella, Loricaria, Rineloricaria, Hypancistrusy, Otocinclusy, Peckoltia itp.
Pozdrawiam

ies
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 10 kwietnia 05, 17:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciekawe 240!

Postautor: ies » 21 stycznia 06, 21:11

Wielkie dzieki za rade :D

Czyli uwazasz ze skalarki powinnam sobie darowac...tez własnie o tym myslalam...a pozostaly skład by byl ok???

A moze ziemiojady zastąpic czyms innym...rybki ktore nie przekopywałyby podłoża...ale o podobnych wymiarach no i jakies CIEKAWE :wink:

Awatar użytkownika
Behemoth
Ryba
Ryba
Posty: 326
Rejestracja: 14 marca 05, 13:36
Lokalizacja: z pokoju numer 69

Re: Ciekawe 240!

Postautor: Behemoth » 21 stycznia 06, 22:39

Hmmm nie wiem czy mnie dobrze zrozumiałaś, bo raczej nie pisałem o tym, ale połączenie stada ziemiojadów i pary skośnopregich nie byłoby dobrych rozwiązaniem. Lepiej skupić się na jednym gatunku ,,dużych" ryb. Na Twoim miejscu przeglądnąłbym spis gatunków ryb pochodzacych z ameryki południowej, wybrać to co do siebie pasuje. Z tych gatunków które mogłabyś wpuścić do akwarium to wg. mnie : Drewniak, pstrążenice/pstrążenie, zwinniki blehera jak i inne, pielęgniczki, sumiki, stojaczki itp
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Behemoth
Ryba
Ryba
Posty: 326
Rejestracja: 14 marca 05, 13:36
Lokalizacja: z pokoju numer 69

Re: Ciekawe 240!

Postautor: Behemoth » 21 stycznia 06, 22:43

Może ci tym pomoge, ale ja na twoim miejscu zrobiłbym taką obsade :
Pielęgnice : 1+4 Ziemiojady czerwonogłowe
Kiryski : 12 Corydoras sterbai
Zbrojniki 2 szt L-260
Inne : 10 szt Pstrążenic marmurkowych , 10 Zwinników blehera

rysib
Narybek
Narybek
Posty: 31
Rejestracja: 13 grudnia 05, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ciekawe 240!

Postautor: rysib » 23 stycznia 06, 14:52

a ja będę bronił skalarów. Zostawiłeś malawi ze "śledziowatokształtnymi" pielęgnicami na rzecz ameryki (moje gratulacje!!). Skalary mają bardzo ciekawy kształt jak na ryby słodkowodne. Ryby z ameryki nie przebiją kolorystycznie malawii, ale zrobią to wielością kształtów (wspomniane skalary, paletki lub zbrojniki czy kiryski) i zachowań. Skalary pływają dość majestatycznie, ale potrafią i rozrabiać (oczywiście bez przesady, ale to zawsze pielęgnice).
Pielęgniczek nie mieszałbym z dość dużymi skośnopregimi (które są notabene blisko spokrewnione ze skalarami). Może to u nich wywołać dyskonfort i w późniejszym czasie choroby.
Z akwa jakie masz mozesz stworzyć "raj" dla pielęgniczek, poczytaj sobie o tych ciekawych (ale i bardzo wynmagających) rybach na http://www.apisto.pl.
Dobra, kończę bo się rozpisałem :oops:
Pozdrawiam Rysiek
375 l. Pielęgnice: sajica, 2 x miodowa,2 skalary + kiryśniki czarnoplame x 5, gibiceps + zadziorny ancistrus.

Wróć do „Ameryka”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości