Rozpoznanie płci Ramirezki

Eragonii
Narybek
Narybek
Posty: 59
Rejestracja: 9 stycznia 16, 01:03

Re: Rozpoznanie płci Ramirezki

Postautor: Eragonii » 23 lutego 16, 13:47

Właśnie wróciłam do domu i poszłam do akwarium. Coś nie widzę samicy ramirezki i w końcu ją znalazłam. Siedzi nad jednym kamieniem świeci się mocno i zauważyłam u niej tak jak po ostatnim tarle narząd płciowy. Broni tego kamienia jak nie wiem, ale u samca narządu widocznego nie ma... Chyba kupię jeszcze parę ramirez i niech się dobiorą same. Wtedy jedną parkę zostawię a drugą komuś sprezentuję.

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rozpoznanie płci Ramirezki

Postautor: Marcinus71 » 23 lutego 16, 15:14

Hmmm moje są w akwarium od niecałych 3 tyg. Pierwszy raz ikre złożyły 2 dni po przybyciu i zaraz zjadly a drugi raz po 2 tygodniach czyli wczoraj i póki co nie zjadły, ale to samiec pilnuje ikry i samice przegonił i nie pozwala jaj się zbliżyć. Dziwne bo wszędzie czytałem że to samica pilnuje :) Są same w akw 54L ale jeszcz młode, maja ok 3-3,5 cm. Zobacze jak to dalej będzie. A twoje ile mają, są już dorosłe? Może potrzebują czasu ... ?

Eragonii
Narybek
Narybek
Posty: 59
Rejestracja: 9 stycznia 16, 01:03

Re: Rozpoznanie płci Ramirezki

Postautor: Eragonii » 23 lutego 16, 15:55

Marcinus71 pisze:Hmmm moje są w akwarium od niecałych 3 tyg. Pierwszy raz ikre złożyły 2 dni po przybyciu i zaraz zjadly a drugi raz po 2 tygodniach czyli wczoraj i póki co nie zjadły, ale to samiec pilnuje ikry i samice przegonił i nie pozwala jaj się zbliżyć. Dziwne bo wszędzie czytałem że to samica pilnuje :) Są same w akw 54L ale jeszcz młode, maja ok 3-3,5 cm. Zobacze jak to dalej będzie. A twoje ile mają, są już dorosłe? Może potrzebują czasu ... ?


Sama nie wiem ile mają bo nie mam pojęcia jak długo siedziały w zoologicznym. Tylko... zastanawia mnie czy coś z tego będzie bo wygląda to tak jakby tylko samica coś chciała a samiec nie -.-

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Rozpoznanie płci Ramirezki

Postautor: slaeer » 23 lutego 16, 16:07

Marcinus71, jezeli ryby sa same w akwarium, czyli nie ma nic przed czym yrzeba bronic ikry i narybku to samiec czasami odgania samice i przejmuje opieke, w takim przypadku najlepiej go odlowic. Moze zameczyc samice.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Eragonii
Narybek
Narybek
Posty: 59
Rejestracja: 9 stycznia 16, 01:03

Re: Rozpoznanie płci Ramirezki

Postautor: Eragonii » 23 lutego 16, 16:26

Tylko, że samiec w ogóle nic z samicą nie robił :P Bo tylko samica ma widoczny narząd płciowy.

Takich nabrała barw. Zdjęcia rozmazane bo strasznie jest ruchliwa jak mnie widzi :P

Obrazek[/img]

Obrazek[/img]

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rozpoznanie płci Ramirezki

Postautor: Marcinus71 » 23 lutego 16, 17:38

slaeer pisze:Marcinus71, jezeli ryby sa same w akwarium, czyli nie ma nic przed czym yrzeba bronic ikry i narybku to samiec czasami odgania samice i przejmuje opieke, w takim przypadku najlepiej go odlowic. Moze zameczyc samice.


Niestety nie mam gdzie go odlowic ale poki co to on jej ostro nie gania tylko jak się zbliży, ogolnie samica trzyma się drugiej strony akwarium. Do 54L to chyba nic juz dodawać nie mogę, aby nie byly same? Myślałem o Espei lub Simulans, no ale boję się przerybić... Będę go obserwował, może nie będzie jej ostro ganiał.

Eragonii a jaką maja długość twoje ???

Eragonii
Narybek
Narybek
Posty: 59
Rejestracja: 9 stycznia 16, 01:03

Re: Rozpoznanie płci Ramirezki

Postautor: Eragonii » 23 lutego 16, 18:13

Marcinus71 pisze:
slaeer pisze:Marcinus71, jezeli ryby sa same w akwarium, czyli nie ma nic przed czym yrzeba bronic ikry i narybku to samiec czasami odgania samice i przejmuje opieke, w takim przypadku najlepiej go odlowic. Moze zameczyc samice.


Niestety nie mam gdzie go odlowic ale poki co to on jej ostro nie gania tylko jak się zbliży, ogolnie samica trzyma się drugiej strony akwarium. Do 54L to chyba nic juz dodawać nie mogę, aby nie byly same? Myślałem o Espei lub Simulans, no ale boję się przerybić... Będę go obserwował, może nie będzie jej ostro ganiał.

Eragonii a jaką maja długość twoje ???


Moje akwarium ma 80cmx35cmx45cm :)

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rozpoznanie płci Ramirezki

Postautor: Marcinus71 » 23 lutego 16, 18:27

Chodziło mi o długość ryb :mrgreen: nie akw. Moje mają 3 cm samiczka i jakieś 3,5 samiec a skoro rosną do ok 7 to wnioskuję ze są jeszcze młode... i niedoświadczone :?:

Eragonii
Narybek
Narybek
Posty: 59
Rejestracja: 9 stycznia 16, 01:03

Re: Rozpoznanie płci Ramirezki

Postautor: Eragonii » 23 lutego 16, 20:05

U mnie właśnie ikrę złożyły i jest to samo co przy ostatniej. Samica na początku ją broniła razem z samcem a teraz ma ją głęboko w dupie i pływa po akwarium -.- Samiec próbuje ją tam zagonić ale ona płynie gdzie indziej.

Eragonii
Narybek
Narybek
Posty: 59
Rejestracja: 9 stycznia 16, 01:03

Re: Rozpoznanie płci Ramirezki

Postautor: Eragonii » 24 lutego 16, 14:48

No i po ikrze nie ma śladu. Na początku może coś tam broniły ale potem jedno i drugie dało spokój. Stąd moje pytanie do doświadczonych osób. Czy dobrym wyjściem będzie zakup parki ramirez i pozwolenie dobrać się im w pary jak chcą a potem jedną z par oddać?

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rozpoznanie płci Ramirezki

Postautor: Marcinus71 » 24 lutego 16, 15:38

Jakie masz teraz inne ryby w akwarium? Kiryski, neony i razbory? U mnie jak duze skalary złożą ikre to kirysnik wciąga ją i nic nie robi sobie z ataku skalarow ew. walnie jednego ogonen i po sprawie. Skalary są bezradne. U ciebie moze być podbnie z kiryskami. Choc to nie potężne kirysniki, no ale ramirezki to też nie duze skalary wiec kto wie.
Dalej, jeśli się nie mylę nie podałaś czy masz wode miękka i jakie pH - tu tez moze leżeć problem i w zachowaniu ramirez i w jakości ikry...
Ostatnio zmieniony 24 lutego 16, 15:48 przez Marcinus71, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Rozpoznanie płci Ramirezki

Postautor: slaeer » 24 lutego 16, 15:43

Standardowo przy pielegnicach kupuje sie kilka mlodych osobnikow i czeka na naturalne dobranie par. Ramirezki gdy sa mlode ponoc czesto zjadaja ikre, sam jednaktego gatunku nie mialem wiec nie moge napisac nic o wlasnych obserwacjach.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Eragonii
Narybek
Narybek
Posty: 59
Rejestracja: 9 stycznia 16, 01:03

Re: Rozpoznanie płci Ramirezki

Postautor: Eragonii » 24 lutego 16, 15:52

Marcinus71 pisze:Jakie masz teraz inne ryby w akwarium? Kiryski, neony i razbory? U mnie jak duze skalary złożą ikre to kirysnik wciąga ją i nic nie robi sobie z ataku skalarow ew. walnie jednego ogonen i po sprawie. Skalary są bezradne. U ciebie moze być podbnie z kiryskami. Choc to nie potężne kirysniki, no ale ramirezki to też nie duze skalary wiec kto wie.
Dalej, jeśli się nie mylę nie podałaś czy masz wode miękka i jakie pH - tu tez moze leżeć problem i w zachowaniu ramirez i w jakości ikry...


Właśnie problem polega na tym ze nie zjadły go inne ryby a same ramirezy. Wtedy i teraz widziałam jak zjadaly ikrę.

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rozpoznanie płci Ramirezki

Postautor: Marcinus71 » 24 lutego 16, 15:56

Ok, no a jak jest z wodą w akwarium uda się dowiedzieć :) ???

Moje też raz zjadly teraz poki co samiec pilnuje. Ciekawe czy cos się wylegnie...

Aktual.
Z moich właśnie coś się wykluwa i samiec w pysku przenosi z kamienia gdzie złożyły ikre na drugą stronę akwarium, gdzie jest dołek, w którym za pierwszym razem zlozyly ikre.

Eragonii
Narybek
Narybek
Posty: 59
Rejestracja: 9 stycznia 16, 01:03

Re: Rozpoznanie płci Ramirezki

Postautor: Eragonii » 24 lutego 16, 20:34

Nie mam czym mierzyć parametrów wody więc nie wiem.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości