Akwarium dla bojownika

nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Akwarium dla bojownika

Postautor: nsp » 18 grudnia 09, 22:39

Witam. Jakiś czas temu zakupiłem akwarium profilowane o wymiarach 60cm długości, 33cm wysokości i 30cm w najbardziej wypukłym miejscu. Chciałem zakupić kraba i w tym celu kupiłem grzałkę 25W z termostatem firmy RESUN RH9000. Lecz przeglądając różne fora, natknąłem się na opisy akwariów z bojownikami. Wiec takowego zakupiłem 16 grudnia, wraz z 2 sztucznymi roślinkami i jakimś żywym pokarmem. Wpuściłem go do przestałej i nagrzanej wody. Wyglądał dość samotnie, więc na wieczór pojechałem do zoologicznego w C.CH. Alfa i kupiłem mu 2 samiczki. Po wpuszczeniu, zaaklimatyzowały się. Gdy nakarmiłem je, tym żywym pokarmem woda strasznie się pobrudziła, wiec postanowiłem kupić jakiś tani filtr, póki nie przyjdzie filtr zakupiony na allegro. Padło na jakiś japoński sprzęcik firmy ALEAS IPF-338. Moc ma 5W, i wydajność 300l/H. Ale nie zdołał, wyczyścić wody więc dziś zmieniłem wodę na nową. Przed zmiana zakupiłem 4 żywe roślinki - kabomby i trochę żwirku. Po wpuszczeniu rybek po zmianie wody, z jedną samiczką zaczęło się dziać coś dziwnego. Położyła się na dnie i łapczywie łapie wodę ruszając skrzelami. Mam nadzieje, że ktoś będzie umiał mi powiedzieć co jest nie tak z rybką. A co do roślinek, mam na razie oświetlenie, którym jest zwykła energooszczędna żarówka 5W, umieszczona bezpośrednio nad roślinkami. Czy to wystarczy? Co byście mi radzili zmienić, co dodać, co zabrać? Dziękuje z góry za odpowiedzi :)

Awatar użytkownika
zegarsky91
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 510
Rejestracja: 28 marca 09, 21:45
Lokalizacja: Grójec k.Wa-wa

Re: Akwarium dla bojownika

Postautor: zegarsky91 » 18 grudnia 09, 22:58

Podstawowe błędy wody nie zmieniamy całej, tylko robimy podmianki.
Rośliny tylko żywe coś musi azotany zabrać ;]
Rybka prawdopodobnie ma pęcherz pławny przeziębiony.

Awatar użytkownika
Avi^
Ryba
Ryba
Posty: 214
Rejestracja: 11 października 09, 17:03
Lokalizacja: Toruń

Re: Akwarium dla bojownika

Postautor: Avi^ » 19 grudnia 09, 08:49

Masz pokrywę? Trzeba było trochę doczytać,zanim kupiłeś ryby. Jak chcesz uratować samiczkę,to podnieś temperaturę do ok. 28*C i przykryj akwarium,choćby szybą i zostaw małą przerwę. Daj ryby komuś na przechowanie,kup więcej roślin i przeczytaj kilka artykułów o zakładaniu akwarium.

Awatar użytkownika
Altarenos
Ryba
Ryba
Posty: 497
Rejestracja: 31 sierpnia 09, 14:58

Re: Akwarium dla bojownika

Postautor: Altarenos » 19 grudnia 09, 09:22

tabacznik pisze:A co do roślinek, mam na razie oświetlenie, którym jest zwykła energooszczędna żarówka 5W, umieszczona bezpośrednio nad roślinkami. Czy to wystarczy?

Ta żarówka nie wystarczy.
Najlepiej, tak jak Ci wyżej radzili kup do tego pokrywę. I tam od razu powinny znajdować się świetlówki/świetlówka.

nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Akwarium dla bojownika

Postautor: nsp » 19 grudnia 09, 17:32

Ok, mam tymczasową pokrywę :) Grzałka mi padła, do środka dostała się woda, a ja nie zauważyłem że na termometrze spadła temperatura :/ Mam zastępcza grzałkę, temp. ustawiona na 30*C. Profesjonalna pokrywę kupię po przeprowadzce i wtedy zakupie tez więcej roślin :)


EDIT.

Zapomniałem dopisać, że i druga samiczka miała to samo, ale już dwie wyzdrowiały :) Tzn. pływają już i praktycznie nie siedzą na kamieniach :) Dzięki za odpowiedzi :)

Awatar użytkownika
Kevlar
Ryba
Ryba
Posty: 148
Rejestracja: 20 stycznia 07, 08:13

Re: Akwarium dla bojownika

Postautor: Kevlar » 20 grudnia 09, 06:03

30 stopni C to za wysoka temperatura.
Solniczka 100 litrów + sump 57 litrów. Parka błazenków + kraby + koralowce miękkie.
http://www.karawana.fora.pl http://wdrodzedo.blog.onet.pl/

Awatar użytkownika
noovaa
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1556
Rejestracja: 8 września 09, 16:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Akwarium dla bojownika

Postautor: noovaa » 20 grudnia 09, 10:33

Przede wszystkim ... Najpierw czeka się aż przyjdzie cały sprzęt a potem kupuje rybki ;)

30st to sporo, ale dla bojownika nie zaszkodzi (wystarczy 28).

Pokrywa musi być na stałe, ponieważ bojownik oddycha powietrzem atmosferycznym i bardzo łatwo przeziębić mu labirynt (układ oddechowy), jeśli powietrze nad akwarium jest zimniejsze niż woda.
W okrywie powinna być świetlówka z 15W, dobrze by było jakby było 2x15W

Podmieniasz co tydzień 20-30% wody, nigdy nie wymieniasz całej.

Nie przekarmiaj... nie ważne jakie i ile ryby masz, dawaj im pokarmu tyle żeby zjadły wszystko w jakieś 5minut max, ewentualnie częściej ale mają jeść dużo krócej.

Jak już akwarium będzie "gotowe" dokup tam jakąś obsadę czyszczącą do tych bojowników (otoski, krewetki)
"Cała superrzeczywistość przemieniła się w zupę grzybową"

nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Akwarium dla bojownika

Postautor: nsp » 20 grudnia 09, 12:28

Witam. Moim zdaniem akwarium jest kompletne, oprócz pokrywy. Jak mówiłem, będę się przeprowadzał, wiec na razie nie mogę dać większej obsady roślinnej. Co do obsady czyszczącej to zakupiłem Zbrojnika Złotego (3cm). Karmie go pokarmem Mikrovit VEGETABLE firmy Tropical. Co do temperatury, musiałem tak podwyższyć, aby samiczki poczuły się lepiej, no i udało się.

Awatar użytkownika
noovaa
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1556
Rejestracja: 8 września 09, 16:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Akwarium dla bojownika

Postautor: noovaa » 20 grudnia 09, 13:11

zbrojnik złoty jest za duży na to akwarium
"Cała superrzeczywistość przemieniła się w zupę grzybową"

nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Akwarium dla bojownika

Postautor: nsp » 20 grudnia 09, 13:15

Z tego co się orientuje, nie rośnie za szybko i być może do tego czasu zakupie większe akwarium :)

Awatar użytkownika
Avi^
Ryba
Ryba
Posty: 214
Rejestracja: 11 października 09, 17:03
Lokalizacja: Toruń

Re: Akwarium dla bojownika

Postautor: Avi^ » 20 grudnia 09, 17:37

Nie będzie wcale rósł. Skarłowacieje. Większość zbrojników odżywia się glonami tylko w młodym wieku. Trzeba było kupić 5 otosków. Zmniejsz temperaturę do 26*C

Awatar użytkownika
Altarenos
Ryba
Ryba
Posty: 497
Rejestracja: 31 sierpnia 09, 14:58

Re: Akwarium dla bojownika

Postautor: Altarenos » 20 grudnia 09, 18:46

tabacznik, dla zbrojnika min. 100l-112l
zrób tak jak napisała Avi^, kup 5 otosków, a tego zbrojnika oddaj
(no chyba, że te akwarium kupisz bardzo szybko - większe akwarium)

nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Akwarium dla bojownika

Postautor: nsp » 20 grudnia 09, 19:51

Myślę że w lutym będę miał już większe akwa :) Bo te będzie dla kraba przeznaczone :)

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium dla bojownika

Postautor: Tomek83 » 20 grudnia 09, 20:59

:offtopic:

nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Akwarium dla bojownika

Postautor: nsp » 25 lutego 10, 23:20

Witam. Akwarium postępuje :) Mam już pokrywę ze świetlówką T5 15W. Mam dwa filtry, ten stary o wydajności 300l i nowy o wydajności 200l, do tego napowietrzacz Aquaela APR 150. Z 4 kabomb zrobiło się ich troche więcej. Niestety, nie udało mi się zdobyć wiekszego akwa, ani oddać Zbrojnika.

[ Dodano: 2 Marzec 10, 19:22 ]
Zapraszam, do prezentacji mojego, chyba już gotowego baniaczka :)

http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=23083

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości