bojowniki

Awatar użytkownika
Tissien
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 17 marca 15, 18:48
Lokalizacja: Kraków

Re: bojowniki

Postautor: Tissien » 17 marca 15, 19:32

bob_tw, na zdjęciach, które dałeś tego nie widać, więc spójrz swojej rybie na brzuch i powiedz czy widzisz pokładełko (taka biała wypukła kropka). Jeśli jest pokładełko - masz samiczkę, jeśli nie ma pokładełka - jest samiec plakat. Proste jak konstrukcja cepa.

Alina_33, przy haremie bywa różnie. Zależy od temperamentu i humoru ryb. Raz pływają wszystkie razem w zgodzie, raz komuś coś odwali i terroryzuje pozostałe bojowniki, raz wszystkie będą pochowane, a innym razem będą pływały na widoku, raz ktoś się schowa, raz ktoś kogoś pogoni i się postroszy, raz samiec będzie pływał bok w bok z samicą, a innym razem będą się prać po płetwach jak dwa menele pod alkoholowym.
Nie da się przewidzieć jak zachowają się bojowniki w haremie, dlatego nie jest on polecany dla początkujących, a i zaawansowanym hodowcom bojowników czasem potrafi sprawić problemy.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: bojowniki

Postautor: Alina_33 » 17 marca 15, 20:10

To sobie harem odpuszczę. Chciałabym jednak bojka samca i jakieś stadko spokojnych, małych rybek. Zastanawiam się nad neonami, z tego co pamiętam, to był spokój. Podobają mi się też żyworódki, więc może harem gupików endlera sobie sprawię, Mam jeszcze jakieś dwa miechy czasu na zastanowienie.

Awatar użytkownika
Tissien
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 17 marca 15, 18:48
Lokalizacja: Kraków

Re: bojowniki

Postautor: Tissien » 17 marca 15, 21:42

Szczerze jak chcesz gupiki Endlera przy bojowniku to lepiej same samce, bez samic żeby się nie rozmnażały. Bojownik będzie zżerał narybek i może się to dla niego źle skończyć, bo to straszne obżartuchy są.

Do bojowników najlepiej biotopem pasują Razborki Espei/Hengela/Klinowe. Ja swojego bojownika aktualnie trzymam ze Zwinnikami Jarzeńcami i Neonami Czerwonymi (wcześniej miałam Razbory Klinowe). Jeśli chcesz bojownika z neonkami, pamiętaj żeby nie brać Innesów, bo wolą chłodniejszą wodę. Neony Czerwone/Czarne są ok.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: bojowniki

Postautor: Alina_33 » 18 marca 15, 16:34

A neony zielone?

Awatar użytkownika
Tissien
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 17 marca 15, 18:48
Lokalizacja: Kraków

Re: bojowniki

Postautor: Tissien » 18 marca 15, 18:32

Z tego co się orientuję to neony zielone, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, potrzebują akwa powyżej 80L. Do tego są dużo wrażliwsze i trudniejsze w hodowli niż Innesy czy czerwone, czytałaś już coś o nich?

A może Razbora plamista lub borneańska? Wyglądają inaczej od Espei/Hengela.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: bojowniki

Postautor: Alina_33 » 18 marca 15, 19:44

No a jeśli chodzi o te gupiki endlery, to czytałam gdzieś, że same samce lubią się tłuc... Z tego co pamiętam, to bojki tolerowały u mnie zwykłe gupiki, pawie oko.

EDIT:

Przyznam się szczerze, że razbory zawsze mi zdychały. Fakt, że miałam je jako dziecko (klinowe), mogłam się nie znać, mogłam mieć przerybienie, mogło być wiele różnych powodów, ale boję się, że to grupka zbyt delikatnych rybek. Podobnie miałam z ramirezami, jak mi się ramirezki podobają... No ale szkoda rybek, widać mam coś z wodą. U mnie żyją brzanki, gupiki, mieczyki, minorki, danio... Razbory klinowe mi się przeciętnie podobają, ale te Hengela są całkiem ładne, sądzę jednak, że torf to muszę mieć non stop w wodzie.

Awatar użytkownika
Tissien
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 17 marca 15, 18:48
Lokalizacja: Kraków

Re: bojowniki

Postautor: Tissien » 18 marca 15, 20:12

Miałam bojownika z samymi samcami Endlerów i nikt się nie tłukł. Za to pawie oczka i bojownik mogą sobie podgryzać nawzajem ogony, bo bojowniki nie tolerują innych weloniastych ogonów na swoim rewirze. Jeśli kiedyś ci się nie tłukły to dobrze, widać trafiłaś na łagodne osobniki, ale miej na uwadze, że jest taka możliwość że się nie polubią. Dlatego doradzane są Endlerki, bo ich ogony nie są weloniaste.

Prawda jest taka, że ryby zalecane jako towarzystwo dla bojownika nie są szybkie, ani specjalnie kolorowe, ani nie mają pięknych ogonów, bo to bojowniki drażni i prowokuje do ataków (długie ogony, jaskrawe ubarwienie). I trzeba się z tym liczyć, że największą ozdobą w akwarium z bojownikiem jest sam bojownik. Na towarzystwo dla bojownika oprócz razbor i neonów czerwonych/czarnych nadają się np. zwinniki jarzeńce/czerwonouste, miedziki obrzeżone, bystrzyki barwne/czerwone/ozdobne, fantomy czarne/czerwone. Niestety wszystkie są mniej więcej zbliżone rozmiarowo.

Edit:
Aaaa tam, ja bym powiedziała, że klinowe to jedne z wytrzymalszych są. U mnie ciągnęły 3 lata na krakowskiej kranówie i wszystko było ok, a przeżyły jeszcze ze mną przeprowadzkę do Krakowa z kompletnie innych warunków, więc delikatne na pewno nie są ;) Teraz ostatnio miałam zamianę baniaka na większy i zmieniłam razbory klinowe na neony czerwone, i mój bojownik pływa teraz w połączeniu neony czerwone + zwinniki jarzeńce.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: bojowniki

Postautor: Alina_33 » 18 marca 15, 20:54

Ja na śmierć zapomniałam o istnieniu miedzików! :P One super są! :D Tylko ja miałam jakąś odmianę, która miała ogonki trochę weloniaste (nie miałam ich razem z bojkiem), jak danio pręgowane. Może miałam inny podtyp. A co do razbor Hengela, to one są porównywalne wytrzymałościowo z klinowymi? Bo jak znam życie, mogłam mieć przerybienie, gdy mi zdychały. Szkoda, że moje nowe akwa będzie miało tylko 63 litry, to może miałabym dwa stadka, jedno tych razbor H, a drugie miedzików. No a tak to się muszę zdecydować. Zdecydowana jestem jednak na pozostanie przy bojownikach, więc Stefan i jego następcy dyktują warunki :P

Awatar użytkownika
Tissien
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 17 marca 15, 18:48
Lokalizacja: Kraków

Re: bojowniki

Postautor: Tissien » 18 marca 15, 21:10

Wydaje mi się, że Hengele są tak samo wytrzymałe jak Klinowe, nie słyszałam by ktoś miał z nimi większe problemy.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: bojowniki

Postautor: Alina_33 » 18 marca 15, 22:49

No to mam nad czym myśleć. Ja ogólnie nie jestem fanką czerwonego i różu, bardziej mnie kręci niebieski, zielony, pomarańczowy, żółty. Jednak z jakiegoś powodu podobają mi się miedziki i minorki. Zakładam, że minorki są za waleczne dla bojka. Miałam je kiedyś z brzankami sumatrami, ale musiałam się jednego stadka pozbyć, bo ciągle były awanturki.


EDIT:


W sumie to zastanawiam się nad danio pręgowanym. Miałam kiedyś z bojownikiem, nic sobie nie robiły. Zakres temperatury podobny, dorasta do 5 cm. Pytanie tylko, czy 63 l to dosyć dla nich. Ja bym chciała jednak coś ruchliwego. Zastanawiałam się nad neonami czarnymi, ale widziałam kilka filmików na yt i to to większość czasu stoi w miejscu przy jakiejś roślince.

Awatar użytkownika
Tissien
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 17 marca 15, 18:48
Lokalizacja: Kraków

Re: bojowniki

Postautor: Tissien » 19 marca 15, 12:49

To proponuję postawić kawalerkę dla bojownika, a do większego akwa wtedy kupować coś ruchliwego, bo jak wspominałam wcześniej, towarzystwo dla bojownika powinno być spokojne i mało ruchliwe, a to dlatego, że szybkie ruchy mogą bojownika stresować i prowokować do ataku. Bojownik jest raczej rybą powolną, czasem nawet bojki mają wręcz problemy z pływaniem, czego powodem są długie, weloniaste płetwy. Z tego też względu, jeśli stadko innych ryb atakuje bojownika to on nie ma szans się obronić bo się plącze we własnych płetwach. Do tego dochodzi kwestia rywalizacji przy karmieniu, szybkie ryby mogą wyjeść pokarm i bojownik ledwo co skubnie. Samce bojownika są szybkie jak są młode i mają jeszcze krótkie płetwy, im bojownik starszy a jego płetwy dłuższe tym robi się wolniejszy i nie śmiga już po akwarium jak mała motorówka tylko pływa powoli i majestatycznie.

Jeśli mówiąc o minorkach masz na myśli Bystrzyki Barwne (Hyphessobrycon Eques) to mogą być w akwarium z bojownikiem. To raczej spokojne rybki, a agresywne robią się dopiero przy przerybieniu lub w porze karmienia. Niestety potrzebuje 80L.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: bojowniki

Postautor: Alina_33 » 19 marca 15, 22:25

Na dwa akwaria matka się nie zgodzi. Już teraz mi awantury robi, że mam "takie słodkie akwarium ([19 l)", a zachciało mi się większego, zupełnie bez potrzeby... No patrząc w ten sposób, to większość rzeczy w domu jest w nim "bez potrzeby", ale ludzie oprócz jedzenia, ubrania i schronienia, potrzebują też innych rzeczy... :P

Poobserwuję zaproponowane ryby na yt i w sklepie, zobaczę jak one się zachowują, itd. Ja lubię gdy stadko pływa raczej razem, zbite w grupkę, a nie rozproszone.

Awatar użytkownika
bob_tw
Narybek
Narybek
Posty: 78
Rejestracja: 10 listopada 14, 06:41
Lokalizacja: opolskie

Re: bojowniki

Postautor: bob_tw » 11 kwietnia 15, 18:16

zapanował pokój pomiedzy samcem i nową samiczką nawet jego płetwy wygladają dużo lepiej.
czy są jakieś leki, preparaty które mają wpływ na rozwijanie się płetw?? Na ich wygląd, wybarwienie itp...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: bojowniki

Postautor: Hunter » 12 kwietnia 15, 09:51

bob_tw pisze:czy są jakieś leki, preparaty które mają wpływ na rozwijanie się płetw?? Na ich wygląd, wybarwienie itp...

Dobrze zbilansowana dieta :)
Sucha karma max 3x w tygodniu dla urozmaicenia. Udaj się do sklepu po mix mrożonek. Wybieraj taki bez ochotki i mięsa wołowego/indyczego. Koszt ok 5zł
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: bojowniki

Postautor: Alina_33 » 15 kwietnia 15, 16:09

Miałam wiele bojowników w swoim życiu, ale jakoś nigdy żaden nie budował gniazda. Mój chyba właśnie zbudował gniazdo, nawet całkiem okazałe. Tak myślę, że to gniazdo, ale dla pewności spytam, czy to coś to gniazdo, czy przypadkowe ułożenie bąbelków..? Samicy jednak nie ma, to normalne zachowanie? Filtr mam tak ustawiony, by nie poruszał powierzchnią wody, pewnie dlatego budowa gniazda stała się możliwa, bojek pływa sam

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Lokum jest tymczasowe, gdzieś tak w pierwszej połowie czerwca trafi do akwa 72-litrowego, pobędzie sam przez kilka tygodni, a potem dokupię razbory, stanęło na hengelach. Jeśli pojawią się ślimaki, to dokupię jedną helenkę.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości