Azja w 52l

czesoi
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 1 sierpnia 17, 23:49

Azja w 52l

Postautor: czesoi » 1 sierpnia 17, 23:50

Hej.
Od września chcę wystartować z akwarium biotopowym Azji.

Akwarium ma wymiary 50x30x35cm.
W chwili obecnej do akwarium mam zakupione/zrobione:
1. Podłoże Aquael Advanced Soil
2. Filtr Aquael FZN-1 na spód filtra z 2cm gąbki, reszta ceramika
3. Grzałka 50W
4. Oświetelnie oparte na diodach power led 1W: 7x6500K - 130lm; 5x8500K - 130lm; 5xFS - 100lm. Razem około 60lm/L.
5. Pokrywa w trakcie prac.

Z obsady roslinnej planuję:
Przód
Riccardia chamedryfolia
Marsilea crenata
cryptocoryne parva
eleocharis sp. mini
Środek
Cryptocoryne parva
Pogostemon helferi
Hygrophila Araguaia
Pogostemon erectus
Tył
Rotala wallichii
Rotala macrandra
Ceratopteris thalictroides
Limnophila hippuridoides
Rotala green
Limnophila aquatica



Natomiast z ryb:
Betta splendens 1+2
Razbora espei 7


Czy taka obsada jest dobra, czy potrzeba coś zmienić? Jestem otwarty na rady i wszelkie uwagi.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Azja w 52l

Postautor: Dhuz » 2 sierpnia 17, 04:47

czesoi pisze:Od września chcę wystartować z akwarium biotopowym Azji.
Którego rejonu Azji?
czesoi pisze:1. Podłoże Aquael Advanced Soil
To w końcu biotopowe, czy rośliniak? ._.
czesoi pisze:Z obsady roslinnej planuję:
Przód
Riccardia chamedryfolia
Marsilea crenata
cryptocoryne parva
eleocharis sp. mini
Środek
Cryptocoryne parva
Pogostemon helferi
Hygrophila Araguaia
Pogostemon erectus
Tył
Rotala wallichii
Rotala macrandra
Ceratopteris thalictroides
Limnophila hippuridoides
Rotala green
Limnophila aquatica
Pokaż mi biotop, w którym na 0,15m2 rośnie 14 gatunków roślin wodnych i błotnych
czesoi pisze:Natomiast z ryb:
Betta splendens 1+2
Razbora espei 7
Czy taka obsada jest dobra, czy potrzeba coś zmienić? Jestem otwarty na rady i wszelkie uwagi.
Czy jest jakiś powód, dla którego idziesz w tłuste Trigonostigmy zamiast smukłych Borarasów? espei to jedne z mniejszych razbor, ale nadal dorastają do 3cm, bardziej opłacałoby się np. Boraras urophthalmoides albo B. maculata. Które, swoją drogą, bardziej nadają się do typowego rośliniaka na podłożu aktywnym z lekko kwaśną wodą, bo T. espei żyje w neutralnej do lekko zasadowej. :P

Może wypadałoby najpierw pomyśleć, czy chcesz akwarium biotopowe, w którym odtworzysz konkretny rejon, czy też po prostu zwykłego o rośliniaka z gatunkami pochodzącymi z Azji. To Ci ułatwi pracę, a nam ewentualne wsparcie - obecnie niezbyt wiadomo, w którą stronę bardziej Cię ciągnie.

czesoi
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 1 sierpnia 17, 23:49

Re: Azja w 52l

Postautor: czesoi » 2 sierpnia 17, 09:32

Dhuz pisze:Którego rejonu Azji?

Ogólnie Azja.

Dhuz pisze:To w końcu biotopowe, czy rośliniak? ._.

Faktycznie, mogłem nie pisać biotopu. Chcę, mieć akwarium z roślinami jak i rybami z Azji. Zawsze ten typ akwarium mi się podobał.

Dhuz pisze:Pokaż mi biotop, w którym na 0,15m2 rośnie 14 gatunków roślin wodnych i błotnych

Tutaj pewnie zredukuję liczbę roślin.

Dhuz pisze:Czy jest jakiś powód, dla którego idziesz w tłuste Trigonostigmy zamiast smukłych Borarasów? espei to jedne z mniejszych razbor, ale nadal dorastają do 3cm, bardziej opłacałoby się np. Boraras urophthalmoides albo B. maculata. Które, swoją drogą, bardziej nadają się do typowego rośliniaka na podłożu aktywnym z lekko kwaśną wodą, bo T. espei żyje w neutralnej do lekko zasadowej.

Może wypadałoby najpierw pomyśleć, czy chcesz akwarium biotopowe, w którym odtworzysz konkretny rejon, czy też po prostu zwykłego o rośliniaka z gatunkami pochodzącymi z Azji. To Ci ułatwi pracę, a nam ewentualne wsparcie - obecnie niezbyt wiadomo, w którą stronę bardziej Cię ciągnie.


Raczej roślinniak i te kilka ryb, o których pisałem.
Lepiej będą prezentować się B. maculata od epsei?
Nie jestem jakoś mocno w temacie akwarium, także jeśli coś jeszcze jest źle dobrane/pomyślane proszę mnie naprostować :P.

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Azja w 52l

Postautor: slaeer » 2 sierpnia 17, 11:56

Rozmiar akwarium nie powala więc zdecydowanie ograniczylbym liczbę gatunków roślin. Nie ma czegoś takiego jak ogólny biotop Azja.

Jeżeli ma to być akwa roślinne to w tym rozmiarze najlepiej jeżeli wybierzesz najmniejszy gatunek z dostępnych. Bujne zielsko zajmuje sporo miejsca a ryby muszą gdzieś pływać ;)
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Azja w 52l

Postautor: Dhuz » 2 sierpnia 17, 20:03

czesoi pisze:Ogólnie Azja.
To czytaj uważnie co łączysz, by nie wylądować z np. zimnolubnymi kardynałkami i tropikalnymi bojownikami. Azja to spory kontynent, jest w nim kilka typów wód. :)
czesoi pisze:Lepiej będą prezentować się B. maculata od epsei?
W nanoakwarium lepiej się prezentuje większa grupa małych ryb, niż mniejsza grupa większych ryb. Jak z resztą w każdym akwarium.

Wróć do „Azja”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości