Azja w 144 Litrach

mmichał
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 31 lipca 17, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Azja w 144 Litrach

Postautor: mmichał » 4 sierpnia 17, 11:28

Przenoszę się tutaj z działu obsada. Miałem dylemat Azja czy Ameryka Południowa i padło na Azję ;)

W tamtym temacie uzyskałem sporo ciekawych informacji, ale pewnie tutaj lepiej zadawać typowo Azjatyckie pytania.
No więc opiszę mój przyszły baniak:
Wymiary: 80x40x45 [144L]
Filtr: JBL e901
Obsada:
Bojownik Halfmoon/Crowntail (zależy który ładniejszy uda mi się znaleźć) samiec + 3 samiczki
Razbora Boreańska/Galaxy (tu jestem jeszcze niezdecydowany) x 20
Krewetki Sakura Red x 25
Rośliny:
Kryptokoryny
Salwinia Pływająca
Mchy
Aranżacja:
Korzenie Red Moor Wood + Rośliny.

Potrzebuję dobrać do tego podłoże. Tak żeby pasowało do tego pseudo biotopu i było ciemne (najlepiej czarne). Polecacie coś konkretnego?
Plus jak macie jeszcze jakieś porady co do obsady to też chętnie wysłucham. Akwa na razie się robi więc mam trochę czasu.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Azja w 144 Litrach

Postautor: mimo12 » 4 sierpnia 17, 13:57

mmichał pisze:Galaxy


Ekhem...

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Azja w 144 Litrach

Postautor: Dhuz » 5 sierpnia 17, 04:57

mmichał pisze:Razbora Boreańska/Galaxy (tu jestem jeszcze niezdecydowany) x 20
"Razbora Galaxy" to NIE razbora. To danio. Danio perłowe. I lubi chłodną wodę, w przeciwieństwie do bojownika. Krewetki też niespecjalnie lubią przegrzewanie. Weź się zastanów może jeszcze troooszkę i poczytaj o rybach, które Ci się podobają ;)

mmichał pisze:Potrzebuję dobrać do tego podłoże. Tak żeby pasowało do tego pseudo biotopu i było ciemne (najlepiej czarne). Polecacie coś konkretnego?
Piasek do piaskownic, po 3 miesiącach będzie ciemny, jeśli nie będziesz odmulać. A jak chcesz mieć czarne podłoże, to nie ma nic naturalnego, więc róbta se co se chceta :D

mmichał
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 31 lipca 17, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Azja w 144 Litrach

Postautor: mmichał » 9 sierpnia 17, 11:19

Przyszło akwa. Prawie wszystko jest już gotowe. Muszę zrobić kilka małych przeróbek w szafce i zaczynam działać.

Obrazek

Zdecydowałem się na ławicę i będzie 20 Razbor Espei. Trochę większe od Borneańskich więc nie będzie strachu, że Bojek zje.

Mam znowu kilka pytań:

1. Do filtra dostałem węgiel aktywny i czytam w necie i co strona to inne opinie... Mam 4 koszyki w filtrze. Na dole jest ceramika, reszta to gąbki. Zastąpić jedną gąbkę węglem? Gabki mają wycięte koła, można je wyciągnąć i na to miejsce dać np. ten węgiel. W każdym koszyku są 2 warstwy gąbki. Jak daje wkład to czy wyciągam tylko jedną warstwę gąbki i kładę na niej węgiel, czy wywalam całą gąbkę z danego koszyka?

2. W miejscu gdzie filtr zaciąga wodę jest taka kratka. Nie powciąga mi to małych krewetek? Mogę tam np. upchać gąbkę filtrującą, tylko czy to nie obniży wydajności filtra?

3. Mam 2 listwy LED. 1x18W i 1xRGB. W jakich konfiguracjach powinny świecić i po ile czasu dziennie?

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Azja w 144 Litrach

Postautor: wespazjan » 9 sierpnia 17, 20:25

mmichał pisze:
1. Do filtra dostałem węgiel aktywny i czytam w necie i co strona to inne opinie... Mam 4 koszyki w filtrze. Na dole jest ceramika, reszta to gąbki. Zastąpić jedną gąbkę węglem? Gabki mają wycięte koła, można je wyciągnąć i na to miejsce dać np. ten węgiel. W każdym koszyku są 2 warstwy gąbki. Jak daje wkład to czy wyciągam tylko jedną warstwę gąbki i kładę na niej węgiel, czy wywalam całą gąbkę z danego koszyka?


Generalnie wkładów jak najwięcej się zmieści położonych, bez sciskania. Czyli w tym wypadku wywalasz jedną warstwę gąbki :P
Dobrze byłoby dorzucić jeszcze trochę ceramiki albo lawy zamiast którejś z gąbek.

Co do węgla, to nie stosuje się go na stałe, tylko po np. leczeniu. Na stałe robi więcej szkody niż pożytku. Praktycznie zawsze w zestawie do kubełka węgiel jest dany, co może wprowadzać ludzi w błąd.
Wiele osób też twierdzi, że bardzo dobrze mieć go na początku, przy dojrzewaniu akwarium. Jeśli uznać, że oni mają rację to możesz wsadzić ten węgiel. Ale potem rozbebeszać kubełek za tydzień-dwa, żeby ten węgiel wyjąć? Mi by się nie chciało. Zostawiłabym go w szafce "na zaś"

mmichał pisze:
2. W miejscu gdzie filtr zaciąga wodę jest taka kratka. Nie powciąga mi to małych krewetek? Mogę tam np. upchać gąbkę filtrującą, tylko czy to nie obniży wydajności filtra?


Powciąga. Gąbka to dobry pomysł. Wydajność filtra ciut obniży, ale jednocześnie znacząco też wydłuży czas między jego czyszczeniem. Przy podmianach będziesz tylko tą gąbkę musiał płukać. Wygodniej będzie zamiast wsadzać ją do środka to owinąć sobie nią wlot. Ale mniej estetycznie. Najwygodniej i najbardziej estetycznie jest założyć prefiltr (np. Eheim). Ale to kosztuje tak z 30 zł a sprawdzi się identycznie jak darmowa opcja z samodzielnym założeniem gąbki :)
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Azja w 144 Litrach

Postautor: mimo12 » 9 sierpnia 17, 22:45

mmichał pisze:1. Do filtra dostałem węgiel aktywny i czytam w necie i co strona to inne opinie... Mam 4 koszyki w filtrze. Na dole jest ceramika, reszta to gąbki. Zastąpić jedną gąbkę węglem? Gabki mają wycięte koła, można je wyciągnąć i na to miejsce dać np. ten węgiel. W każdym koszyku są 2 warstwy gąbki. Jak daje wkład to czy wyciągam tylko jedną warstwę gąbki i kładę na niej węgiel, czy wywalam całą gąbkę z danego koszyka?


Ja stosuję to w konfiguracji 3 kosze filtracji biologicznej do pełna, a kosz przed samym wirnikiem zostawiam z gąbkami z dużymi dziurkami w celu zabezpieczenia wirnika przed ewentualnymi drobinkami jakiegoś piasku, czy czegoś podobnego.
Z koszyka całą gąbkę wywalasz i masz więcej miejsca na wkłady filtracji biologicznej.

mmichał pisze:3. Mam 2 listwy LED. 1x18W i 1xRGB. W jakich konfiguracjach powinny świecić i po ile czasu dziennie?


Tutaj nie wiem, czy się nie przejechałeś na kupnie, bo generalnie RGB się nie powinno używać ze względu na wspomaganie rozwoju glonów, a listwy( paski?) ledowe raczej się odradza zw względu na jakość światła i wykonania.

mmichał
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 31 lipca 17, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Azja w 144 Litrach

Postautor: mmichał » 10 sierpnia 17, 08:02

Ajj trochę pomieszałem z oświetleniem.
Jedna jest PLANT LED na diodach typu SMD 2835. Diody
przeplatają się w kolejności biała, biała, niebieska, biała, biała, czerwona, itd. Druga to WHITE LED na diodach diodach typu SMD 5050 o barwie 6500K.

W sumie dobry pomysł z gąbką. Wole czyścić ją częściej niż przewody (cięższy dostęp) + bezpiecznej dla krewetek.

Też mi się nie chce wyjmować tego węgla. Dołożę jedną warstwę biologiczną i zobaczymy jak będzie.

Dzięki!

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Azja w 144 Litrach

Postautor: barttsw » 10 sierpnia 17, 08:45

te paski to nie sa do akwarystyki

mmichał
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 31 lipca 17, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Azja w 144 Litrach

Postautor: mmichał » 10 sierpnia 17, 08:47

barttsw pisze:te paski to nie sa do akwarystyki


Bo? Sporo ludzi ma ledy i im super działają, a biorą o wiele mniej prądu.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Azja w 144 Litrach

Postautor: barttsw » 10 sierpnia 17, 09:05

tak ale power ledy a nie tandetne tasmy

mmichał
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 31 lipca 17, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Azja w 144 Litrach

Postautor: mmichał » 10 sierpnia 17, 09:25


barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Azja w 144 Litrach

Postautor: barttsw » 10 sierpnia 17, 09:46

tak chcesz ledy to tylko power ledy a nie jakies wymysly ale mowie w sklepie tego nie kupisz
to jest nic innego jak tasmy wsadzone w rurke z plexy

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Azja w 144 Litrach

Postautor: abiba » 10 sierpnia 17, 12:35

mmichał pisze:
Bo? Sporo ludzi ma ledy i im super działają, a biorą o wiele mniej prądu.


Mam znajomego z dokładnie takim oświetleniem . Też twierdził że mu super działają i nawet rosliny babelkowały czym cieszył sie jak dziecko . W drodze eksperymentu dostał belkę i nie wdajac sie w szczegóły mam mu zrobić podobną a to " gó..no " ja to ładnie ujał wystawi na OLX .

Generalnie pic polega na tym że te paski owszem są niezłej jakości i wyrózniją sie wśród pasków ale niestety to śwaitło zaledwie jest podobne do świetlówek akwarystycznych ( i tak to ujmuje nawet sam producent) .
Widmo wprawdzie jest zbliżone do naszych potrzeb ale niestety jest zbyt wąskie czyli niebieski jest zbyt mało niebieski a czerwony zbyt żóły .
Istnieje jeszce kilk drobnych kwestii ale powyższe w zasadzie załatwi temat

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Azja w 144 Litrach

Postautor: Hunter » 10 sierpnia 17, 17:10

mmichał pisze:
barttsw pisze:te paski to nie sa do akwarystyki


Bo? Sporo ludzi ma ledy i im super działają, a biorą o wiele mniej prądu.


Jak chcesz mogę Ci porobić zdjęcia jak to w praktyce wygląda. Dostałem "w gratisie" razem z okazjonalnie kupionym 240l używanym akwarium. Gość wywalił świetlówki i wstawił paski ledowe w rurkach plexy, bo niby oszczędne, niby światła daje sporo... Potem tego żałował :D Rury leżą i mi zawadzają, bo jak odpaliłem pierwszy raz i zobaczyłem tego samego dnia wylądowały na strychu :P

Kiepskie chłodzenie, ponad połowę diod jest przegrzanych i wypalonych. Ciepło nie ma gdzie "uciekać". Rośliny blade, niedoświetlone.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

mmichał
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 31 lipca 17, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Azja w 144 Litrach

Postautor: mmichał » 11 sierpnia 17, 13:02

Hmm no cóż. Na razie mam to co mam. Jak mi nie będzie odpowiadało to zmienię ;)

Akwa już zalane, wszystko działa, rośliny posadzone. Na razie mam "białą" wodę. Na 99% pierwotniaki więc się nie przejmuję. Pewnie jeszcze dojdzie ten biały syf na korzeniach. Stężenie NO3 wysokie. Jadę na 4 dni nad morze, a baniak niech sobie działa. Zamieniłem jeden koszyk w filtrze na jeszcze jedną ceramikę (teraz 2x ceramika i 2x gąbka + prefiltr gąbka). Światło w akwa ustawiłem na 8 godzin dziennie. Temperaturę na 25 stopni.

Teraz jest czas na zgłębianie dalszej wiedzy zanim wpuszczę tam pierwszych lokatorów.

Czy wylot filtra ustawiać zaraz pod powierzchnią wody, czy może być niżej, tak żeby nie wzburzać tafli?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości