[20] Kosta Aquael 20L z bojownikiem - Pytania o aranżację

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

[20] Kosta Aquael 20L z bojownikiem - Pytania o aranżację

Postautor: Alina_33 » 18 października 21, 18:33

Witam, startuję mały baniak z bojownikiem, mojego akwarium 72L już nie mam, ale chcę mieć chociaż micro akwarium z bojkiem. Startuję w tym tygodniu.

Zestaw będę miała taki taki:

https://www.aquael.pl/produkty/akwaryst ... gJYZPD_BwE

20L

Jutro dojdzie, tylko inne rzeczy nie dojdą, więc start w środę. Będę miała błękitną folię na tylnej szybie.

Tylko jak zwykle, u mnie problem z aranżacją. Będzie biały piasek kwarcowy, bo lubię. Dam cienką warstwę, porozkładam kulki glinianotorfowe od Huntera, i dosypię resztę piasku.

Teraz mam pytanie o to jakie roślinki dać, żeby przeżyły przy takim świetle, tam są ledy Day&night, chyba będę używała tylko to mniej intensywne dzienne, a nocnego wcale nie będę używać, niech bojek chociaż w nocy może się wyspać.

Jest jeszcze kwestia dekoracji. Ja uznaję tylko bojowniki długopłetwe, te krótkopłetwe nie podobają mi się wcale. I tu pytanie, co prócz roślin, żeby on się nie pokaleczył? Korzenie strach dać, bo się nadzieje, kamienie strach dać, bo szorstkie. Same rośliny, łyso. Jakieś pomysły? Może kupić kamienie i dużo mchu np? Jak kamień obrośnie mchem, to nie będzie już szorstki?

Nie znam parametrów wody, bo de facto, jeszcze do mnie nie dotarł, ale już mi wysłali. Jutro będzie. Małe baniaki ciężko ogarnąć z aranżacją, ale chcę raz w życiu mieć akwarium, które mi się podoba, a nie jak zwykle. Misz masz i chaos.

I ostatnia kwestia. W zestawie Aquael Shrimp Set Day&Night 19L, dają filtr turbo mini. Ja mam w domu Aquael Fan Mini. który z tych filterków jest lepszy pod kątem bojka (I może krewetek, ale nie wiem czy je chcę)? Bojowniki nie lubią pralki, ale mam deszczownię i mogę filtr skręcać do minimum, choć nigdy nie śmiałam zapytać, czy to szkodzi filtracji, czy nie? Jak skręcę filtr do minimum, to on się zepsuje? Biologia w nim padnie, czy coś? Bojki to raczej miłośnicy stojącej wody, ale bakterie gdzieś muszą mieszkać. Są ludzie, którzy trzymają bojowniki w kostkach bez filtra, ale to dla zaawansowanych akwarystów, ja nawet za średnio wykwalifikowanego się nie uważam.

Tak na marginesie, to w piątek zamówiłam rzeczy do akwarium z Allegro, od czterech sprzedawców, i Hunter pierwszy wysłał zamówienie, także szacun. Kupiłam tylko carbo i azot na początek, ale tylko tytułem just in case. Nie wiem czy rozsądnie karmiony bojownik, wyprodukuje tyle odpadów, by rośliny były happy.

Na koniec, to pytanie, jeśli wleję bakterie od tropicala, to po jakim czasie będzie można wpuszczać bojownika? Ja wiem, że to trochę wróżenie z fusów, ale prawda jest taka, że nie stać mnie na testy kropelkowe, nie jest aż tak bogata, a gdybym wzięła próbkę wody do sklepu i poprosiła o test mojej wody, to by mnie wyśmiali, w tej mojej dziurze to by nie przeszło. Kupię testy, jeśli będzie się działo coś złego. Wolę poczekać kilka dni dłużej z wpuszczaniem bojownika, niż kupować komplet testów kropelkowych.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Kosta Aquael 20L z bojownikiem - Pytania o aranżację

Postautor: Alina_33 » 20 października 21, 18:00

https://ibb.co/bshcP9C


W końcu zalane. Wlałam Tropical bacto-active, tak jak napisano na buteleczce. Woda lekko mętna, ale już jej przechodzi. Do rana powinna się wyklarować. Wpuszczam jutro bojka, jeśli jakiegoś fajnego znajdę w sklepie. Rośliny mizerne, nawet nie wiem co to, babka mi mówiła, ale ja mam krótką pamięć.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Kosta Aquael 20L z bojownikiem - Pytania o aranżację

Postautor: osama » 21 października 21, 17:30

Proponuję wpuścić bojka gdy akwarium dojrzeje.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Kosta Aquael 20L z bojownikiem - Pytania o aranżację

Postautor: Alina_33 » 21 października 21, 21:55

Tu się pojawia pytanie, "co dają bakterie w buteleczce"? Czy wlanie np Tropical bacto-active, cokolwiek daje/przyśpiesza? Jak to w ogóle sprawdzić, w sensie wlałam w/w preparat, woda się wyklarowała, to już można wpuszczać bojka, nie można? Jak to w końcu jest?

Bojka na razie nie ma, bo były tylko strasznie zmaltretowane w kubeczkach. Co drugi z pleśniawką. Kiedy wreszcie sklepy się nauczą, że to zła droga? Mnie nie stać na bojka za minimum 70 zł (gdybym chciała kupić z hodowli), a w akwarystycznym sklepie same takie pokrzywdzone te ryby. Widziałam na yt fajny system sklepowy dla bojków. Cały regał, z akwariami, może z litr. może więcej, nie mam miarki w oku, i mają wspólną wodę, bo na samym dole jest baniak filtracyjny, to się jakoś nazywa, ale nie mogę tego zapamiętać.

Jak baniak dojrzeje, lub napiszecie mi, że mogę wpuszczać jak wlałam bakterie, to pójdę do sklepu w piątek, wtedy ryby są najmniej zmaltretowane, bo krócej mieszkają w kubeczkach.

Będą docelowo krewetki blue Velvet i Bojownik. Tylko jeszcze jakieś roślinki chcę dać, chciałabym też dorwać pistię. Tylko żeby nie porosła całej tafli wody, inne rośliny też chcą światło. Nie ma nigdzie moczarki, a chciałam coś łatwego. Jakby ktoś obejrzał to zdjęcie z linku, i mi powiedział co to za roślinki, bo absolutnie nie pamiętam nazwy, a fajnie byłoby wiedzieć.

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: Kosta Aquael 20L z bojownikiem - Pytania o aranżację

Postautor: Aquaman87 » 1 listopada 21, 13:23

Poczekaj minimum tydzień zanim wpuścisz ryby, a najlepiej 2 wtedy będziesz miała większą pewność że cykl się zamknął. Wtedy też na spokojnie możesz wyczyścić zbiornik jeśli pojawi się jakiś glon i podmienić wodę. Dopiero dawaj bojownika, któremu zaoszczędzisz stresu i zdrowia.
Tym bardziej powinnaś poczekać jeśli piszesz, że nie chcesz kupować testów bo szkoda pieniędzy. Test na NH3 (bo on przede wszystkim powie Ci czy możesz już wpuszczać ryby) kosztuje mniej niż samiec bojownika, którego możesz stracić wpuszczając go od razu po założeniu.
ps. jeśli ciekawi Cię przybliżona wartość parametrów wody, możesz kupić paskowe np. 7w1 Nie są rewelacyjne i dokładne ale ogólny pogląd na podstawowe parametry dają. A informację czy akwarium już dojrzało możesz z nich wywnioskować na pewno.

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: Kosta Aquael 20L z bojownikiem - Pytania o aranżację

Postautor: Aquaman87 » 1 listopada 21, 13:29

w sumie zobaczyłem dopiero datę Twojego postu i pewnie już bojownik siedzi w akwa :) ?

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Kosta Aquael 20L z bojownikiem - Pytania o aranżację

Postautor: Alina_33 » 3 listopada 21, 18:00

https://youtu.be/ivXQdbK0kLE

Niniejszym filmik z lokatorem :D Zakochałam się... Zwie się Florian. Wpuściłam tydzień po zalaniu, nic się złego nie dzieje. Ale wlewam bakterie, Saechem Stability i Tropical bacto-active.

Jakby się moderatorzy zgodzili, to prosiłabym o przeniesienie tematu do prezentacji zbiorników. Wtedy zmieniłabym nazwę na odpowiednią do tego działu.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości