Odsada do akwarium 72L

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
SC1114
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 23 maja 18, 15:00
Lokalizacja: Katowice

Odsada do akwarium 72L

Postautor: SC1114 » 23 maja 18, 15:33

Cześć chcę kupić akwarium 72L. Jakie ryby do tego akwarium polecacie filtr to jakiś chińczyk 300L/h a oświetlenie led 1x15. W akwarium chce mieć podłoże typu rzeczne i trochę piasku kwarcowego i czarnego żwirku na roślinki. Na pewno chciałbym mieć w nim 2-3 otoski.

Awatar użytkownika
MarJan©
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 17 maja 18, 21:46
Lokalizacja: Stargard

Re: Odsada do akwarium 72L

Postautor: MarJan© » 23 maja 18, 17:50

Witaj, od zakupu i zalania akwarium do zarybienia minie co najmniej 2 tygodnie [powinno] lub odpowiednio dłużej, aby zbiornik dojrzał i zamknął się cykl azotowy. Wyczuwam, że jesteś początkujący więc od razu przestrzegam Cię przed słuchaniem sprzedawców w sklepie - często się nie znają i wcisną jak najwięcej,a jeszcze częściej znają się i wcisną jak najwięcej w taki sposób, abyś wrócił np. po medykamenty czy inne rybki bo poprzednie padły...czyli uwielbiają "wpuszczać w maliny" byle zarobić. Do sklepu idź z wiedzą i bierz to po co poszedłeś, rzadko zdarza się sprzedawca, który coś odradzi :P.

W czasie dojrzewania akwarium dużo czytaj o cyklu azotowym, dojrzewaniu, o wymogach przyszłych ryb. Lepiej prezentuje się zbiornik z np. 3 gatunkami typu "ławiczka", parka czegoś większego + jakieś denne aniżeli 6 gatunków po 2-3szt. rybek [tzw. zupa rybna].

Masz dwie prawidłowe drogi doboru obsady- badasz wodę [pH, twardości GH i KH] i pod swoją wodę wybierasz konkretne gatunki, które będą się dobrze w niej czuć lub druga opcja [droższa i na start bardziej kłopotliwa], wybierasz ryby jakie Ci się podobają, ale takie które mają zbliżone wymagania parametrów wody [temperatura również] i do konkretnych gatunków preparujesz odpowiednio wodę, aby była odpowiednia- wiąże się to często ze zmiękczaniem jej [demineralką czy wodą RO] i z zakwaszaniem [może być nawet rozcieńczony elektrolit do akumulatorów- często to kwas siarkowy]. Nadmienię, że same stosowanie np. Aquacidu prawdopodobnie będzie nietrwałe i zazwyczaj mieszanie kranówki z RO jest wymagane.

Ryby poza parametrami dobiera się również pod ich temperament- spokojnych ryb z energicznymi z reguły się nie łączy, bo te spokojne przy tamtych się stresują i wpływa to na ich kondycję, tak samo ryb z weloniastymi płetwami [np.Bojownik] nie łączy się z rybami energicznymi mającymi tendencje do obgryzania [np. Brzanka Sumatrzańska].

Do 72l zbiornika [60cm dł.szkła?] zapomnij o rybach osiągających około 10cm wzwyż, tylko mniejsze gatunki. Jeżeli już na start chcesz Otoski to przygotuj się na mieszanie kranówki [w "Polszy" w większości mamy wodę zasadową i twardą] bo to ryba wód miękkich i kwaśnych. Jeżeli chcesz ją tylko ze względu na to, że czyści akwarium z glonów to wiedz, że są inne zwierzęta bardzo skuteczne w tym, np. ślimaki [Ampularie czy Military Helmet], które nie spowodują Ci inwazji, krewetki...

Także do konkretnego doboru obsady trzeba poczekać do czasu, aż poznasz parametry wody. Ważnym czynnikiem przy wyborze ryb dennych jest rodzaj podłoża [zazwyczaj piasek jest najbezpieczniejszy].

Normalnie wykład wyszedł- sorry :P
><((">
><(((*>

SC1114
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 23 maja 18, 15:00
Lokalizacja: Katowice

Re: Odsada do akwarium 72L

Postautor: SC1114 » 23 maja 18, 18:33

Ok. Jak mam sprawdzić parametry wody i otoski chcę bo mi się podobają wymiary akwa to 60x30x40 (dł x szer x wys). Czytałem też o bakteriach filtracyjnych dodawać (jeśli tak to jak i gdzie i ile kosztują)

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Odsada do akwarium 72L

Postautor: bozek886 » 23 maja 18, 19:34

SC1114 pisze:Ok. Jak mam sprawdzić parametry wody i otoski chcę bo mi się podobają wymiary akwa to 60x30x40 (dł x szer x wys). Czytałem też o bakteriach filtracyjnych dodawać (jeśli tak to jak i gdzie i ile kosztują)

testami... kropelkowe są w miarę dokładne... paski- no cóż
możesz też sprawdzić w wodociągach.
Co do bakterii... dostaniesz je gratis od matki natury :D

Awatar użytkownika
MarJan©
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 17 maja 18, 21:46
Lokalizacja: Stargard

Re: Odsada do akwarium 72L

Postautor: MarJan© » 23 maja 18, 20:08

Parametry wody najważniejsze to pH i twardości GH oraz KH. Paski są niemiarodajne, pokażą coś, ale nie ufałbym. W miarę dokładne i tanie testy kropelkowe ma Zoolek- mam od nich test na pH i łączony GH z KH. Aby badać stan dojrzewania zbiornika przydaje się NO2 i NO3. A jak coś więcej chcesz się dowiedzieć o tych związkach azotu poczytaj na forum o cyklu azotowym ;) [powinieneś]
Bakterie można dodawać, ale to wcale nie jest konieczne- one i tak same powstaną i będą się namnażać w zależności od NO2, czyli pożywki, by przyspieszyć proces namnażania bakterii nitryfikacyjnych można dodać do świeżego zbiornika odrobinę wody amoniakalnej, jedzenia dla ryb [najlepiej odrobinę mrożonki] lub po prostu nasikać :D [tam też jest amoniak], można też wpuścić parę krewetek czy ślimaka...
><((">
><(((*>

SC1114
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 23 maja 18, 15:00
Lokalizacja: Katowice

Re: Odsada do akwarium 72L

Postautor: SC1114 » 23 maja 18, 21:44

A nie ma nic tańszego?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Odsada do akwarium 72L

Postautor: barttsw » 24 maja 18, 05:58

testy kropelkowe to tylko jbl zoolek ma tragiczne zakraplacze
No3 i tak musi byc z jbla a jak chcesz to reszte z zoolka
SC1114 pisze:Cześć chcę kupić akwarium 72L. Jakie ryby do tego akwarium polecacie
najpierw podanie wszystkiego co jest w regulaminie bo wrozką nie jestem

Awatar użytkownika
MarJan©
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 17 maja 18, 21:46
Lokalizacja: Stargard

Re: Odsada do akwarium 72L

Postautor: MarJan© » 26 maja 18, 14:14

SC1114 pisze:A nie ma nic tańszego?


Może w ten sposób:
viewtopic.php?f=52&t=43792

Ale z czasem i tak kup testy.
><((">
><(((*>

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości