54l Krewetki + ?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Lo_Oki
Ryba
Ryba
Posty: 388
Rejestracja: 7 czerwca 08, 19:33
Lokalizacja: Kobyłka

54l Krewetki + ?

Postautor: Lo_Oki » 7 czerwca 08, 20:08

Jest to mój pierwszy post na forum, więc chciałbym wszystkich serdecznie powitać. Zaglądam tu już od jakiegoś czasu, ale dziś postanowiłem się zarejestrować.

Ostatnio udało mi się wyczarować taki oto zbiorniczek:
Obrazek

Sorry za słabą jakość zdjęcia...

Pojemność: Jak już wspomniałem ~54l
Oświetlenie: 15W ( planuje dołożyć jeszcze 2x8W, bo teraz jest strasznie ciemno )
Podłoże: Tetra CompleteSubstrate + Bazalt + Piasek kwarcowy


Planuję hodować w nim krewetki, jednak dziś pomyślałem że warto byłoby dodać jeszcze jakieś rybki. Czy mogą być to Cierniooczki Kuhla ? Jeśli tak to ile sztuk ? Jeśli nie to jakie jeszcze ciekawe rybki polecacie ?

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: 54l Krewetki + ?

Postautor: Tomek83 » 7 czerwca 08, 20:39

Cieniooczki są za duże na 50l, a to rybki stadne w dodatku. A tak poza tematem to bardzo udany zbiorniczek jak na początek.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: 54l Krewetki + ?

Postautor: Tomek83 » 7 czerwca 08, 20:40

Krewetki zajmują się dnem, także rybki denne będą dla nich konkurencją, najlepszym towarzystwem dla krewetek są rybki stadne pływające w toni.

Awatar użytkownika
Lo_Oki
Ryba
Ryba
Posty: 388
Rejestracja: 7 czerwca 08, 19:33
Lokalizacja: Kobyłka

Re: 54l Krewetki + ?

Postautor: Lo_Oki » 7 czerwca 08, 20:56

No to może pytanie z innej beczki... Mianowicie chodzi o nawożenie. Roślinki to:
Lilaeopsis brasiliensis, Pogostemon helferi, Cabomba caroliniana ( ? ), Cabomba furcata ( ? ), Vesicularia dubyana, Echinodorus uruguayenesis.

Oświetlenie jak na tą chwilę 0,3W/l. Zakupiłem już nawozy serii Planta Gainer Classic, Pro Macro oraz Pro Ferro+ - czy to dobry zestaw dla początkującego ? Czy warto dodać te 2 świetlówki 8W ?

Jakie proponujecie inne ciekawe rybki zamiast Cierniooczka ?


Dzięki za słowa uznania Tomek23 ;)

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: 54l Krewetki + ?

Postautor: Tomek83 » 7 czerwca 08, 21:07

Przy takim oświetleniu nawożenie nie ma sensu, a rośliny, które zakupiłeś nie pociągną Ci długo. Koniecznie dodaj dodatkowe oświetlenie. A przed zastosowaniem nawozów zmierz parametry poszczególnych pierwiastków, by nie doprowadzić do przenawożenia i wykwitu glonów.

Awatar użytkownika
Lo_Oki
Ryba
Ryba
Posty: 388
Rejestracja: 7 czerwca 08, 19:33
Lokalizacja: Kobyłka

Re: 54l Krewetki + ?

Postautor: Lo_Oki » 9 czerwca 08, 21:56

pH w moim zbiorniczku wynosi około 7,5/8, chciałbym je zbić do około 6,5. Pomyślałem, że może zrobię bimbrownię... Czy to dobry pomysł ? TwO - 11, TwW - 9. Aktualnie zmiękczam wymieniaczem jonowym Aquafix. Czy przy tej twardości uda mi się zbić pH to takiego poziomu ?

[ Dodano: 17 Lipiec 08, 19:40 ]
Witam. Mimo rad kolegi Tomek23, po przestudiowaniu kilku innych stron internetowych postanowiłem kupić 4 cierniooczki. Teraz jestem ciekaw czy dobry towarzystwem dla moich piskorków byłby harem bojownika ? Cierniooczki większość czasu spędzają na dnie, jedynie czasem szaleją w "wyższych sferach", czy bojownik nie będzie ich atakował ?

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: 54l Krewetki + ?

Postautor: Jaro69 » 17 lipca 08, 22:00

Lo_Oki pisze:pH w moim zbiorniczku wynosi około 7,5/8, chciałbym je zbić do około 6,5. Pomyślałem, że może zrobię bimbrownię... Czy to dobry pomysł ? TwO - 11, TwW - 9. Aktualnie zmiękczam wymieniaczem jonowym Aquafix. Czy przy tej twardości uda mi się zbić pH to takiego poziomu ?

Nie. TwW musi być pon. 5.

Lo_Oki pisze:Cierniooczki większość czasu spędzają na dnie, jedynie czasem szaleją w "wyższych sferach", czy bojownik nie będzie ich atakował ?

Nie. Bojownik nie atakuje żadnych ryb, no chyba że jakiś osobnik z charakterkiem. ;-)

Awatar użytkownika
Lo_Oki
Ryba
Ryba
Posty: 388
Rejestracja: 7 czerwca 08, 19:33
Lokalizacja: Kobyłka

Re: 54l Krewetki + ?

Postautor: Lo_Oki » 17 lipca 08, 22:04

Czyli nie ma żadnych przeciwwskazań dla haremu 3+1 ? A co z krewetkami ? Może chociaż Amano, bo ponoć Red Cherry itp. mogą stać się smaczną przekąską dla bojka.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: 54l Krewetki + ?

Postautor: Jaro69 » 17 lipca 08, 22:14

Lo_Oki pisze:Czyli nie ma żadnych przeciwwskazań dla haremu 3+1 ?

To nie harem, harem w akwarystyce to 1+3. Takie małe sprostowanie. ;-)
Lo_Oki pisze:A co z krewetkami ?

Tomek już wyjaśnił co z nimi. Po prostu ich nie będziesz widział, Twoi mieszkańcy denni będą je płoszyć, na dobre im to nie wyjdzie. Sam to obecnie przerabiam, gdyż moje krewecie w towarzystwie z kiryskami panda, są zauważalne raz na tydzień. Chowają się gdzieś i myślę, że wcale im dobrze z tym nie jest.

Awatar użytkownika
Lo_Oki
Ryba
Ryba
Posty: 388
Rejestracja: 7 czerwca 08, 19:33
Lokalizacja: Kobyłka

Re: 54l Krewetki + ?

Postautor: Lo_Oki » 17 lipca 08, 22:20

Oczywiście 1+3 co innego myślałem, co innego napisałem.

Cytat z Magazyn Akwarium Nr.6/2008 (73)

[...] Świetnie na współtowarzyszy krewetek nadają się różne gatunki cierniooczków np. cierniooczek sumatrzański (Pangio kuhlii sumatranus) czy cierniooczek myersa (Pangio myersi) [...] Wymienione powyżej gatunki ryb były przez dłuższy czy krótszy okres współmieszkańcami krewetek w krewetkariach autorów.

Autorzy: Piotr Robakowski, Artur Silicki

;)

Poza tym obserwując moje cierniooczki myślę że to one bardziej bałyby się krewetek niż krewetki ich ;) Bardziej boję się agresjii ze strony bojownika względem krewetek.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: 54l Krewetki + ?

Postautor: Tomek83 » 17 lipca 08, 22:51

W "Magazynie Akwarium" można znaleźć różne rzeczy, bardzo często niestety jest tam mnóstwo bzdur napisanych, jakaś słaba korekta chyba...także nie wiesz we wszystko co tam przeczytasz.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: 54l Krewetki + ?

Postautor: osama » 18 lipca 08, 09:17

Dobrym towarzystwem dla krewetek są zbrojniki. U mnie krewetki wcale się samiczki "glonojada" nie boją mimo, że w poszukiwaniu pokarmu czasami całkiem szybko pływa. Wczoraj widziałem śmieszną sytuację jak wrzuciłem pałeczki ze spiruliną Tropicala dla pielęgnic średniej wielkości ;) do akwarium. Jeden z samców RC gdy zobaczył że rybka wsuwa pałeczkę podbiegł do niej, złapał za pałeczkę i dosłownie wyciągnął jej z pyszczka :ok: A chodzenie po rybkach to u RC rzecz codzienna ;)

Dlatego wydaje mi się, że trzymanie kirysków z krewetkami (tym bardziej z większymi od RC), pomimo tego, że są bardziej ruchliwe nie powinno być zbyt stresujące dla skorupiaków.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
desperadek
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 16 grudnia 07, 13:12
Lokalizacja: Złotoryja

Re: 54l Krewetki + ?

Postautor: desperadek » 18 lipca 08, 09:48

Nie ma wiedzy jak to jest z cierniooczkiem, ale odnosząc się do tego co pisał jaro_kapsel, to ja mam inne doświadczenia. Mam baniak 165l i nawet nie wyobrażam sobie jak mógłbym policzyć w nim krewetki. Myślę, coś między 200 a 400 (zaczynałem od 30szt) ale to taki szacunek z "oka". Moje 7 kirysków panda zbytnio nie przeszkadza krewetkom. Owszem jak się spotkają to krewetki w charakterystyczny sposób, odskakując uciekają, ale taka sama reakcja jest na inną trochę większą redkę, amankę czy neona. Nie nazwał bym tego zestresowaniem. Nie mam też problemów z obserwacją nawet CRów, których mam tylko 4. Lo_Oki, u Ciebie problemem jednak będzie "gęstość" na dnie. Przy moich 7 małych kiryskach poszczególna krewetka spotyka je stosunkowo rzadko, a u Ciebie będzie 4 duże ryby na mały baniak.
165l ogólne
12x neon innesa, 6x botia striata, 5x pseudomugil furcatus
xx red cherry, 5x caridina multidentata

Awatar użytkownika
kolacz
Ryba
Ryba
Posty: 423
Rejestracja: 15 czerwca 08, 17:38
Lokalizacja: Toruń

Re: 54l Krewetki + ?

Postautor: kolacz » 18 lipca 08, 10:00

Ja bym Ci proponował stadko kardynałków chińskich.Sam planuje założyć akwarium:kardynałki + krewetki.Pozdro

Awatar użytkownika
Lo_Oki
Ryba
Ryba
Posty: 388
Rejestracja: 7 czerwca 08, 19:33
Lokalizacja: Kobyłka

Re: 54l Krewetki + ?

Postautor: Lo_Oki » 18 lipca 08, 12:22

Nie sądzę żeby był tłok na dnie... Pangio zazwyczaj siedzą pod korzeniem, filtrem itd. Jedynie przy zmianie ciśnienia i godzinach wieczornych można je zobaczyć szalejące po akwarium i to nie na dnie a jak juz pisałem w "wyższych sferach". Tak więc o to się nie boję. Bardziej zastanawia mnie zachowanie bojownika wobec krewetek. Marzy mi się małe stadko Crystal Redów.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości