Obsada akwarium 260l

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
silniczek
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 17 listopada 08, 19:18
Lokalizacja: Olsztyn/Londyn

Obsada akwarium 260l

Postautor: silniczek » 20 listopada 08, 00:12

Witam,
W związku z tym ze aktualna obsada mojego akwarium jest niezbyt dobrze dobrana ;-) zamierzam założyć je od nowa, tym razem korzystając z waszych rad.
Akwarium jak w temacie ma 260l, parametry wody z kranu to:
GH=240 KH=180, Ph=7,5-8
Oświetlenie to 2x38W w standardowej pokrywie Juwel'a do tego akwarium (odbłyśniki już zamówiłem), co do filtra to na razie jest standardowy Juwel+ mały filtr fluval'a ale jak już pisałem we wcześniejszym poście chce kupić Tetra Tec EX1200 lub odpowiednik Eheim'a 2128 lub 2227.
Chciałbym (o ile jest to możliwe) dobrać mieszkańców i roślinki pod wodę którą mam.
Aktualnie w akwarium mam sporo rożnych losowo dobranych ryb które Pan ze sklepu sprzedawał mi mówiąc ze będą one OK z tym co mam do tej pory. :mrgreen:
Z ryb których nazwy znam są to:
Molinezje - łącznie z narybkiem jest ich około 70.
Niebieskie neonki: 7 lub 8
Pomarańczowe neonki: 6
Motylowiec: 2
Yellow guorami: 2
Siamese Algae eater: 2
Zbrojniki: cztery rożnie wyglądające, nie znam ich nazw
Mieczyk (to sa chyba dwa rodzaje mieczyków): 2
Gold Sucking Loach: 2
5 szarych krewetek
i kilka innych ryb których nazw nie znam, może uda się wam je zidentyfikować ze zdjęć do których link jest poniżej.
Parę dni temu w akwarium był jeszcze mały krab ale niestety dal nogę z akwarium i znalazłem go wyschniętego w kuchni przedwczoraj. :(

fotki

Sorki za jakość fotek ale lepszego aparatu jeszcze nie posiadam. ;-)

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc w wyborze.
Pozdrawiam,
Silniczek

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Obsada akwarium 260l

Postautor: Jaro69 » 20 listopada 08, 00:52

Może na wstępie tłumaczenie gatunków opisanych po angielsku:
silniczek pisze:Yellow guorami

Hmm, to chyba nasze Gurami złote? :niewiem:
silniczek pisze:Siamese Algae eater

Czyli kosiarka.
silniczek pisze:Gold Sucking Loach

To Glonojad syjamski.

Na zdjęciach widzę jeszcze jakiegoś kraba i hmm, coś, nie znam ryby.
Ogólnie obsada do wielkiej zmiany. Zdecyduj się najpierw które z gatunków chciałbyś zostawić.
Niestety, jednak przy obecnych parametrach wody, proponowałbym Ci zrobić jedynie Malawi lub Tanganikę.

Awatar użytkownika
silniczek
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 17 listopada 08, 19:18
Lokalizacja: Olsztyn/Londyn

Re: Obsada akwarium 260l

Postautor: silniczek » 20 listopada 08, 01:05

Chciałbym zostawić motylowce, nie przeszkadza im chyba zbytnio twarda woda bo to jedne z pierwszych ryb które kopiłem i do tej pory się trzymają (już prawie 5 miesięcy) i czyszczą akwarium z nadmiaru narybku pływającego przy powierzchni. :-)
Zapomniałem o Bocjach, podobają sie mojej zonie. :-)
Podobają mi się również ryby które są na zdjęciu nr 391 i 392, niestety nie znam ich nazwy a dobre zdjęcie ciężko zrobić bo one się nawet na chwile nie zatrzymują.
Kosiarki, zbrojniki muszą zostać, one chyba podobają mi się najbardziej.
Neonki, ewentualnie ze dwie molinezje lub po jednej każdego koloru :-)
Podobają mi się również żółte gurami, miałem jeszcze red robin guorami i argusy ale niestety nie przetrwały dłużej niż dwa miesiące.


Krab niestety popełnił samobójstwo uciekając z akwarium, fotki z nim z czasów jak jeszcze był w akwa, milo byłoby mieć drugiego i jakieś krewetki. :-)
Silniczek

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Obsada akwarium 260l

Postautor: Jaro69 » 20 listopada 08, 01:15

Cóż, chyba nawet dla motylowca te parametry nie za bardzo pasują, Jaki to motylowiec? Czy chodzi o Pantodon buchholzi?
Warto pomyśleć jednak o RO, bez tego ryby w tym zbiorniku będą miały cięęęężki żywot.
Wtedy można pomyśleć o powiększeniu stada bocji, to ryba stadna i ewentualnie trochę korzeni do zbiornika i jakieś ładne zbrojniki, jest ich wiele.
Ten wrak na dnie, być może w UK się komuś podoba, ale my tutaj jesteśmy wrogo takim rzeczom nastawieni. Podejrzewam, że nawet niektóre z Twoich dekoracji, mogą zatwardzać wodę. Sprawdź najpierw wodę z ujęcia, jej parametry.
Przydało by się również jakieś ciemne tło. Trochę pracy przed Tobą. Podłoże równiez bym wymienił, na piasek i jak wspomniałem, parę motywów korzennych.
Czyli w czterech słowach: duża rewolucja w akwarium.

[ Dodano: Czw 20 Lis, 2008 1:21 am ]
Jeszcze raz przeglądałem fotki, ten piaskowiec wyjmij i to już, on na 100% zatwardza wodę.

Awatar użytkownika
silniczek
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 17 listopada 08, 19:18
Lokalizacja: Olsztyn/Londyn

Re: Obsada akwarium 260l

Postautor: silniczek » 20 listopada 08, 01:30

Szczerze to nie wiem jaki to motylowiec, tutaj to się nazywa Butterfly Fish. ;-) Starałem się złapać go na ostatnich zdjęciach.
Co do parametrów wody to te co podałem są z ujęcia, nie z akwarium.
Co do podłoża to myślałem o tym żeby pod te kamyczki które mam wsypać ziemi i przykryć ja kamyczkami.
Co do piaskowca to tu został przez sprzedawce nazwany malowniczo "Rainbow stone" ;-)
Jak wrócę do domu to go wyjmę.
Silniczek

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Obsada akwarium 260l

Postautor: Jaro69 » 20 listopada 08, 01:35

silniczek pisze:Co do parametrów wody to te co podałem są z ujęcia, nie z akwarium.

Być może tak, ale piaskowiec do usunięcia. Takie dekoracje daje się w zbiornikach Malawi i Tanganika, ale nie przy rybach, które preferują wodę obojętną lub do niej zbliżoną.
silniczek pisze:Co do podłoża to myślałem o tym żeby pod te kamyczki które mam wsypać ziemi i przykryć ja kamyczkami.

A jakie to kamyczki? Wyjmij ich parę ze zbiornika, wysusz i polej octem, im micniejszy tym lepiej, jeszcze lepiej, gdybyś miał kwas octowy, a nie jego roztwór. Jeśli będzie się pienić, podłoże do wymiany, a nie tylko przysypania.
silniczek pisze:Co do podłoża to myślałem o tym żeby pod te kamyczki które mam wsypać ziemi i przykryć ja kamyczkami.

A jaką obecnie masz grubość podłoża?

Awatar użytkownika
silniczek
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 17 listopada 08, 19:18
Lokalizacja: Olsztyn/Londyn

Re: Obsada akwarium 260l

Postautor: silniczek » 20 listopada 08, 01:50

Wsypałem tam z 30kg tych kamyczków, tak na oko jest to od 3 do 5cm głębokości, zależy w której części akwarium. Jutro sprawdzę z octem, muszę kupić w tesco. :-)
Silniczek

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Obsada akwarium 260l

Postautor: osama » 20 listopada 08, 09:11

Jaro69 pisze:Ten wrak na dnie, być może w UK się komuś podoba, ale my tutaj jesteśmy wrogo takim rzeczom nastawieni.
I krokodyla.
Co do obsady zdecydowałby się na jedno bądź dwa stadka mniejszych rybek pływających w toni, gurami 1+3, bocje na dno, zbrojniki i glonojada syjamskiego. Dla motylowców (nie zaczepiają przypadkiem neonów?) można by zostawić molinezje 1+2,3.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Obsada akwarium 260l

Postautor: Jaro69 » 20 listopada 08, 10:12

I jeszcze jedna sprawa, na zdjęciach 5-8 wydaje mi się, że jest to jakiś Argus, dokładnie czy czerwony, zielony, czy też srebrny nie określę. W każdym razie te rybki koniecznie są do oddania. Rosną do 30, a nawet 40cm, preferują wodę słonawą lub nawet słoną.

silniczek, sprawa pierwsza:zmiana dekoracji, podłoża i dodanie tła.
Sprawa druga: filtr RO (koniecznie!).
Sprawa trzecia: redukcja obsady i jej odpowiedni dobór.
Proponuję:
Motylowce, stado 5 Bocji wspaniałych, ławica Neona czerwonego (jeśli te z opisu to pomarańczowe) x 20, zbrojniki + Glonojad syjamski, ewentualnie krewetki filtrujące (jeśli "szare" z opisu, to te) oraz harem mieczyka bądź molinezji, zawsze to będzie jakieś dokarmianie naturalne dla motylowców.
IMHO dla gurami już nie ma miejsca w zbiorniku. W końcu zbiornik to nie taki znów kolos.
Tak mogłaby wyglądać obsada po spełnieniu pozostałych warunków.

Możesz wrzucić zdjęcia krewetek i neonów, co do których mam niepewności?

EDIT: wymień filtr wewnętrzny na tego Eheima o którym mowa w innym Twoim wątku. I lepsza filtracja wtedy będzie i przy okazji więcej miejsca w zbiorniku.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Obsada akwarium 260l

Postautor: osama » 20 listopada 08, 10:19

Jaro69 pisze:stado 5 Bocji wspaniałych
A może lepiej stadko innych, mniejszych bocji w ilości max 6-8osobników?
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Obsada akwarium 260l

Postautor: Jaro69 » 20 listopada 08, 10:29

osama pisze:A może lepiej stadko innych, mniejszych bocji w ilości max 6-8osobników?

Teraz dopiero wypatrzyłem na zdjęciach bocje. Widzę tam Bocję siatkowaną (striata) i Bocję siatkowaną (lohachata). Musisz przekonać małżonkę do zdecydowania się na jeden gatunek, wtedy uzupełnisz stado jak sugeruje osama, nawet do 8 osobników.
Co prawda niezły miks biotopów i kontynentów, ale ryby powinny czuć się dobrze w jednym zbiorniku.

Awatar użytkownika
silniczek
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 17 listopada 08, 19:18
Lokalizacja: Olsztyn/Londyn

Re: Obsada akwarium 260l

Postautor: silniczek » 20 listopada 08, 12:14

osama pisze:I krokodyla.
Co do obsady zdecydowałby się na jedno bądź dwa stadka mniejszych rybek pływających w toni, gurami 1+3, bocje na dno, zbrojniki i glonojada syjamskiego. Dla motylowców (nie zaczepiają przypadkiem neonów?) można by zostawić molinezje 1+2,3.


Neony cały czas siedza w dolnej partii akwarium a motylowce zaczepiają jedynie to co pływa na tafli wody. ;-)
Jaro69 pisze:I jeszcze jedna sprawa, na zdjęciach 5-8 wydaje mi się, że jest to jakiś Argus

Tak, były to dwa Argusy zielone, kolejny zakup gdzie pan ze sklepu powiedział ze będą ok w community fish tank nie pytając nawet o wielkość akwa. ;-)

Jaro69 pisze:Możesz wrzucić zdjęcia krewetek i neonów, co do których mam niepewności?

http://www.azgardens.com/images/shrimp_C.japonica.jpg

Tak wyglądają te krewetki które mam, nazywają się z tego co mi ktoś już wcześniej powiedział Amano.
Fotki neonow wrzuciłem tam gdzie reszta zdjęć, przed chwila je zrobiłem, na dwóch ostatnich fotkach jest rybka której nazwy nie znam i nie mogę za bardzo jej znaleźć, mam je cztery w akwarium, mają się dobrze. ;-)
Jaro69 pisze:Teraz dopiero wypatrzyłem na zdjęciach bocje. Widzę tam Bocję siatkowaną (striata) i Bocję siatkowaną (lohachata). Musisz przekonać małżonkę do zdecydowania się na jeden gatunek, wtedy uzupełnisz stado jak sugeruje osama, nawet do 8 osobników.


W tym momencie pływają w akwarium cztery Bocje, dwie striata i dwie lohachata, czy tak naprawdę to problem ze są dwa gatunki? Szczerze mówiąc to odkąd je wpuściłem to pływają przeważnie razem. Może po prostu dokupię jeszcze po dwie i będzie komplet. :-)
Ostatnio zmieniony 20 listopada 08, 13:37 przez silniczek, łącznie zmieniany 3 razy.
Silniczek

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Obsada akwarium 260l

Postautor: Jaro69 » 20 listopada 08, 12:33

silniczek pisze:Tak, były to dwa Argusy zielone, kolejny zakup gdzie pan ze sklepu powiedział ze będą ok w community fish tank nie pytając nawet o wielkość akwa. ;-)

To radzę mu je odnieść i powiedzieć: "put then into your own community fish tank" ;-)
W każdym razie pozbądź się ich.
silniczek pisze:Fotki neonow wrzuciłem tam gdzie reszta zdjęć

Hehe, te niby neony pomarańczowe to mi prędzej na Miedziki obrzeżone wygląda, a neony niebieskie ro prędzej jakieś danio, może kerri (ang. blue danio) :?: Zdjęcia są niewyraźne, więc nie będę się upierał przy podanych gatunkach, że je dobrze zidentyfikowałem.
silniczek pisze:W tym momencie pływają w akwarium cztery Bocje, dwie striata i dwie lohachata, czy tak na prawdę to problem ze są dwa gatunki?

Dokup po dwie z obu gatunków.

[ Dodano: Czw 20 Lis, 2008 12:42 pm ]
EDIT: śliczna fotka amano, ale czy to Twoje zdjęcie? Jeśli nie zamień zdjęcie na link, bowiem niewolno zamieszczać nieswoich zdjęć na Forum. Te krewecie powinny się uchować w obsadzie, którą proponowałem, o ile nie zechce im się migrować w górne partie zbiornika. Wtedy mogłyby zostać potraktowane przez Motylowce jako pokarm. :mrgreen:

Awatar użytkownika
silniczek
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 17 listopada 08, 19:18
Lokalizacja: Olsztyn/Londyn

Re: Obsada akwarium 260l

Postautor: silniczek » 20 listopada 08, 14:04

Poniżej foto krewetki z mojego zbiornika. :-)
Dodałem link bo jest to duża fotka.
krewetka

[ Dodano: 20 Listopad 08, 14:34 ]
Zidentyfikowałem właśnie kolejne ryby z mojego akwarium, mianowicie mam cztery Giant Danio (Devario aequipinnatus) :-)
Silniczek

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Obsada akwarium 260l

Postautor: Greek » 20 listopada 08, 20:55

silniczek pisze:W tym momencie pływają w akwarium cztery Bocje, dwie striata i dwie lohachata



Możesz kupić 3 striaty i trzy almorhae. Będą się ładnie prezentowały ;-) .
Pamietaj o kryjówkach :) .
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości