znowu zanudzę z 54 litrami :)

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
AGAM
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 13 grudnia 08, 20:29
Lokalizacja: Wrocław

znowu zanudzę z 54 litrami :)

Postautor: AGAM » 14 grudnia 08, 16:14

Witam! Kupiłem zbiornik profilowany o wymiarach 60/30/30. Najbardziej zależy mi na sumikach szklistych i neonach (lepsze inessa, czy czerwone?). Poza tym interesują mnie także takie ryby jak piskorki, rodostomusy, pielęgniczki ramireza, brzanki sumatrzańskie, proporczykowce, prątniki. Chętnie wysłucham też innych propozycji, gdyż ostatnie akwarium miałem laaaata temu (do tego z samymi żyworódkami) i jestem w tyle z aktualnym stanem rynku akwarystycznego :)
Ogólnie zależy mi żeby były obsadzone wszystkie strefy zbiornika i oczywiście aby całość mogła zgodnie funkcjonować.
Jakie gatunki polecilibyście jako czyścicieli do takiego akwarium? jakieś ryby, krewetki, może ślimaki?
Dodam że chciałbym żeby akwarium było w miarę gęsto obsadzone roślinami z ciemnym tłem strukturalnym i jakimś drobnym żwirem (piaskiem?).

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: znowu zanudzę z 54 litrami :)

Postautor: osama » 14 grudnia 08, 17:06

AGAM, poszukaj na forum odpowiedniej obsady dla siebie, bo póki co z ryb, które wymieniłeś połowa się nie nadaje do akwarium niespełna 50l. Jeśli już się zdecydujesz na konkretne gatunki to pomożemy Ci dobrać ich ilość i zweryfikujemy, czy się one nadają do tego akwarium.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
przemekkmmz
Fish Master
Fish Master
Posty: 1356
Rejestracja: 2 kwietnia 08, 22:20
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: znowu zanudzę z 54 litrami :)

Postautor: przemekkmmz » 14 grudnia 08, 17:10

Owszem akwarium o wymiarach 60x30x30 to 54 litry, ale tylko jeżeli jest to akwarium proste, w przypadku profilu odjąć trzeba 6 bądź nawet 8 litrów.

AGAM pisze:ciemnym tłem strukturalnym

Odradzam w takiej pojemności, gdyż zabierze ono kolejne cenne dla rybek litry.

Co do obsady j.w.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Edit
Narybek
Narybek
Posty: 78
Rejestracja: 4 grudnia 08, 21:59
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: znowu zanudzę z 54 litrami :)

Postautor: Edit » 15 grudnia 08, 14:57

Przerabiałem ten temat do takiego samego akwarium.
Myślę, że musisz wybrać jeden gatunek, na którym Tobie najbardziej zależy i który może być w takim akwarium.
Później można coś dopasować.
Ja zacząłem od nastawienia się na Ramirezki lub Borelli i z pomocą forumowiczów oraz po przeglądnięciu róznych wątków dobrałem chyba optimum (dodatkowo 10 drobnoustków obrzeżonych, 5 otosków, 3 gupiki, no i może będą krewetki).

Co do tła, to na początku byłem sceptycznie nastawiony do zwykłego czarnego brystolu, ale dzisiaj wiem, że to naprawdę niezłe rozwiązanie. Struktura w 54 l i profilu, wg mnie, odpada. Boczna ścianka ma chyba 25 cm, więc 2-3 cm to cenna sprawa, a weź pod uwagę, że pewnie na ścianie bocznej zawiśnie filtr wewnętrzny.

AGAM
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 13 grudnia 08, 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: znowu zanudzę z 54 litrami :)

Postautor: AGAM » 15 grudnia 08, 19:39

Przejrzałem poprzednie posty, ale te obsady średnio mi się podobają :/ Ogólnie tak jak napisałem najbardziej zależy mi na neonach inessa lub czerwonych i sumikach szklistych, choć zastanawiam się, czy to dla sumików nie za mało miejsca :/ w takim razie może jakaś alternatywa??
Do tego chciałbym coś przydennego, preferowałbym piskorki, ale też obawiam się, że zbiornik jest za mały, w takim razie jakie kiryski byście polecili?
No i coś "pod powierzchnię", może prątniki karłowate?
I ponawiam pytanie o czyściceli akwarium - jakie gatunki krewetek lub ryb byście polecili? ewentualnie ślimaki, ale nie niszczące roślin.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: znowu zanudzę z 54 litrami :)

Postautor: Greek » 15 grudnia 08, 20:28

Sumiki szkliste potrzebują większego akwarium. Neony moga byc - czerwone.
AGAM pisze:czy to dla sumików nie za mało miejsca :/ w takim razie może jakaś alternatywa??

W takim akwarium tylko jeden gatunek ryb stadnych , a więc właśnie neony.

AGAM pisze:Do tego chciałbym coś przydennego, preferowałbym piskorki, ale też obawiam się, że zbiornik jest za mały, w takim razie jakie kiryski byście polecili?

Piskorki mogą być ale niedużo - ze 4. Ewentualnie zamiast nich jakieś niezbyt duże kiryski. Proponowalbym pandy.
AGAM pisze:No i coś "pod powierzchnię", może prątniki karłowate?


Dobry wybór, oczywiście jeżeli nie zależy Ci na biotopie.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

AGAM
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 13 grudnia 08, 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: znowu zanudzę z 54 litrami :)

Postautor: AGAM » 15 grudnia 08, 21:33

4 piskorki wystarczą :) A ile neonów? 10? I co sądzicie o pstrążenicach marmurkowych jako ryby powierzchniowej warstwy? czy oprócz neonów dodalibyście jeszcze coś do warstwy środkowej, czy zostawić same neony?
No i co na temat krwetek / ślimaków?

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: znowu zanudzę z 54 litrami :)

Postautor: Tomek83 » 15 grudnia 08, 21:35

W 54l tylko jedno stadko rybek ławicowych, na pstrążenice za małe akwarium.
Piskorki(4), neony(10) i krewetki, ślimaki możesz dodać. Rozumiem, że żadnej większej ryby "pierwszego planu" nie chcesz?

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: znowu zanudzę z 54 litrami :)

Postautor: Greek » 15 grudnia 08, 21:35

AGAM pisze:czy oprócz neonów dodalibyście jeszcze coś do warstwy środkowej, czy zostawić same neony?


Raczej zostaw same neony.

AGAM pisze:A ile neonów? 10?

10 będzie ok.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

AGAM
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 13 grudnia 08, 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: znowu zanudzę z 54 litrami :)

Postautor: AGAM » 15 grudnia 08, 21:45

Tomek83 a jaką większą rybę masz na myśli?? chętnie rozpatrzę propozycję, choć jestem raczej skłonny na same małe rybki :)
A co do pstrążenicy, to czytałem że wymaga właśnie akwariów o długości 60cm.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: znowu zanudzę z 54 litrami :)

Postautor: Greek » 15 grudnia 08, 21:48

AGAM pisze:A co do pstrążenicy, to czytałem że wymaga właśnie akwariów o długości 60cm.

Może być troszeczkę za małe bo to jest ryba stadna. Potrafi urosnąc do nawet 5 centymetrów.
Ostatnio zmieniony 15 grudnia 08, 21:49 przez Greek, łącznie zmieniany 1 raz.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: znowu zanudzę z 54 litrami :)

Postautor: Tomek83 » 15 grudnia 08, 21:48

AGAM pisze:A co do pstrążenicy, to czytałem że wymaga właśnie akwariów o długości 60cm.

Ale nie przy jeszcze jednym stadzie ryb w takim litrażu.
Możesz dodać pielęgniczki, lub prętniki, lub bojowniki, lub proporczykowce. Oczywiście w odpowiedniej ilości i konfiguracji z pozostałą obsadą.

frugo05
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 17 grudnia 08, 11:17

Re: znowu zanudzę z 54 litrami :)

Postautor: frugo05 » 17 grudnia 08, 11:28

to ja się dołączę
co myślicie o mojej obsadzie do zbiornika 54l
10-12 neonów lub miedzików (skłaniała bym się raczej za miedzikami)
3xkirysek
1x glonojad
i teraz mam problem bo chcę prętnika karłowatego tylko w jakiej ilości czy 4samice plus 1 samiec będzie dobrze
proszę o podpowiedz
a i jeszcze takie pytanko ewentualnie czym zastąpić kiryska nie chcę krewetek a na piskorki to chyba zbiornik za mały

Crox
Ryba
Ryba
Posty: 373
Rejestracja: 1 czerwca 08, 20:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: znowu zanudzę z 54 litrami :)

Postautor: Crox » 17 grudnia 08, 12:08

Kirysków o 1-2 więcej. Glonojad stanowczo odpada. Harem prętnika 1+2-3 będzie ok chociaż ja bym wolał harem bojownika ;-)
Zamiast kirysków mógłbyś dać jakieś ślimaki. Jeśli zbiornik ma 60cm długości to piskorkom powinno akwarium odpowiadać.
"Śmiejecie się ze mnie, bo jestem inny. Ja się śmieje z was, bo wszyscy jesteście tacy sami."

frugo05
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 17 grudnia 08, 11:17

Re: znowu zanudzę z 54 litrami :)

Postautor: frugo05 » 17 grudnia 08, 12:23

ok więc prętnik 3+1
12 miedzików lub neonów
4 do 6 kirysków ale czy mogę np.dwie odmiany (np.3 pandy i 3 spiżowe)czy lepiej żeby było np.5 pand
i jeszcze pytanko czemu glonojad odpada myślałam że one nie są bardzo wymagające

[ Dodano: 17 Grudzień 08, 10:24 ]
a akwarium standard 60x30x30

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości