Tanganika / Malawi

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
varpunen
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 14 grudnia 08, 19:02

Tanganika / Malawi

Postautor: varpunen » 14 grudnia 08, 19:45

Witam. Tydzień temu postanowiłem rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką, czytam o wszystkim co się wiąże w tym temacie i wydaje mi się, że wiem coraz mniej.

Mam zbiornik 54l i parametry wody odpowiadające najbardziej Tanganice lub (chyba bardziej) Malawi, to znaczy pH 8, twardości jeszcze nie znam, bo akwarium dopiero "dojrzewa" i jeszcze nie mam odpowiednich testów, ale wiem, że woda jest twarda. Jeszcze jest sporo czasu na pomyślenie o obsadzie i właśnie z tym wiąże się moje pytanie.
Wszędzie gdzie tylko czytam o rybach Malawi i Tanganiki, jest informacja o minimalnym akwarium, w którym te ryby mogłyby sobie spokojnie żyć i zazwyczaj te pojemności poniżej 100l nie schodzą. W takim razie bazując na tych informacjach nie pozostaje mi nic innego jak zajęcie się tylko i wyłącznie uprawą roślin wodnych albo ślimaków.

I teraz moje pytanie: jakie ryby (i ile) czułyby się komfortowo w 54l, w wodzie o pH 8 (ewentualnie można byłoby to zwiększyć do 9) i twardej wodzie.

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomocną odpowiedź.

Awatar użytkownika
danielek001
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 521
Rejestracja: 14 maja 08, 20:41

Re: Tanganika / Malawi

Postautor: danielek001 » 14 grudnia 08, 19:51

varpunen pisze:w wodzie o pH 8 (ewentualnie można byłoby to zwiększyć do 9) i twardej wodzie.


A w jaki sposób?

54 l możesz trzymać muszlowce brevisy lub multifasciatusy.
50l krewecie
50l solniczka
240l malawi
1200l malawi w budowie

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Tanganika / Malawi

Postautor: osama » 14 grudnia 08, 19:53

Witaj na forum.
varpunen, a nie myślałeś o muszlowcach? Te piękne rybki nadają się do akwarium o pojemności 54l.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

varpunen
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 14 grudnia 08, 19:02

Re: Tanganika / Malawi

Postautor: varpunen » 15 grudnia 08, 19:02

W jaki sposób pH zwiększyć? Wapień.

Hmm, muszlowce? To chyba nie do końca to o co mi chodzi. Może daruję sobie tą Tanganikę, sam już nie wiem. A może nada się zmienniak plamisty (Xiphophorus Maculatus) - 4-6cm, pH do 8, twardość 20°n, ponoć łagodna. Strasznie ograniczony mam ten wybór, no chyba, że popracuje się nad zbiciem pH do 7.5, może uda się do 7 i wtedy nie ma problemu.

Awatar użytkownika
Hero
Ryba
Ryba
Posty: 461
Rejestracja: 23 lipca 07, 08:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Tanganika / Malawi

Postautor: Hero » 15 grudnia 08, 19:21

U mnie przy podobnych parametrach dobrze się żyło gupikom i kiryskom pstrym, z tym że te ostatnie są przydużawe do 54l. Dlatego na Twoim miejscu stworzyłbym gupikarium - niby banalnie, ale wg mnie stadko (ok. 12 szt) różnokolorowych samców gupika byłoby w tych okolicznościach idealne.
.: Old loves they die hard, old lies they die harder :.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Tanganika / Malawi

Postautor: Greek » 15 grudnia 08, 20:32

varpunen pisze:Hmm, muszlowce? To chyba nie do końca to o co mi chodzi.

Dlaczego? To są naprawdę bardzo fajne stworzonka. Cóż ,jeżeli nie...

varpunen pisze:zmienniak plamisty (Xiphophorus Maculatus)


Mógłyś mieć 1+3. Do tego jakaś mała ławiczka niewielkich rybek i do tego kilka otosków.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Crox
Ryba
Ryba
Posty: 373
Rejestracja: 1 czerwca 08, 20:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Tanganika / Malawi

Postautor: Crox » 15 grudnia 08, 20:38

Otoski przy pH 8? Chyba przesadziłeś...
"Śmiejecie się ze mnie, bo jestem inny. Ja się śmieje z was, bo wszyscy jesteście tacy sami."

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Tanganika / Malawi

Postautor: Greek » 15 grudnia 08, 20:42

Oczywiście , że zmnieniając biotop trzeba będzie zmienić parametry wody. Wiele kąsaczowatych także nie czułoby sie dobrze w takiej wodzie ;-)
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Crox
Ryba
Ryba
Posty: 373
Rejestracja: 1 czerwca 08, 20:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Tanganika / Malawi

Postautor: Crox » 15 grudnia 08, 20:51

:czytaj:
varpunen pisze:I teraz moje pytanie: jakie ryby (i ile) czułyby się komfortowo w 54l, w wodzie o pH 8 (ewentualnie można byłoby to zwiększyć do 9) i twardej wodzie.

Autor tematu dopiero rozważa zbijanie pH więc moim zdaniem proponowanie tak delikatnych ryb jak otoski to przesada...
Zamiast podawać obsady tak utarte na tym forum, że każdy kto je czyta z łatwością domyśli się jakie propozycje padną spróbuj dopasować coś do warunków jakimi dysponuje varpunen.
To tylko taka moja mała sugestia, temat mógłby się ciągnąć dalej w złym kierunku, a większość ryb mogłąby w ogóle nie pasować.
Koniec rozmowy nie na temat ;-)
Gupiki moim zdaniem to bardzo dobry pomysł. Ładne akwarium roślinne i te 12 kolorowych gupików bardzo dobrze będzie się prezentować :ok: .
"Śmiejecie się ze mnie, bo jestem inny. Ja się śmieje z was, bo wszyscy jesteście tacy sami."

varpunen
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 14 grudnia 08, 19:02

Re: Tanganika / Malawi

Postautor: varpunen » 16 grudnia 08, 12:26

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Pomyślę nad tymi gupikami. No a z czasem jak już będę miał większe praktyczne pojęcie o akwarysyce, zainwestuję w większy zbiornik, żeby można było i innymi gatunkami nacieszyć oko.

Dzięki i pozdrawiam Wszystkich.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości