Bojownik i ślimaki

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
mocca-87
Ryba
Ryba
Posty: 108
Rejestracja: 8 grudnia 08, 22:01
Lokalizacja: Szczecin

Bojownik i ślimaki

Postautor: mocca-87 » 4 maja 09, 23:14

Witam,
takie pytanko (szukałam po tematach,ale nic na ten temat nie znalazłam): w moim 30l akwarium mam za dużo ślimaków...kupiłam jakiś czas temu wgłębkę w sklepie i musiało być na niej trochę jajeczek,albo może kilka takich malutkich ślimaków że ich nie usunęłam, bo ich nie widziałam...teraz mam ich już sporo. Chciałabym zakupić bojownika do akwa i tutaj (http://www.superakwarium.pl/bojownik-sy ... id521.html) wyczytałam, że bojowniki "polują na ślimaki i wypławki". Czy po zakupie takiego bojownika mój problem zniknie czy jednak będę musiała zastosować jakieś środki i techniki żeby pozbyć się ślimaczków? I 2gie pytanie: czy bojownik może mieć do towarzystwa jakieś małe rybki czy nie? Oczywiście chodzi mi o 2-3 sztuki, żeby nie było...

Czekam na Wasze odpowiedzi i pozdrawiam ;-)

Awatar użytkownika
Szwaggier
Narybek
Narybek
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 08, 21:34
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bojownik i ślimaki

Postautor: Szwaggier » 4 maja 09, 23:39

mocca-87 pisze:Czy po zakupie takiego bojownika mój problem zniknie


Moim zdanie problem pozostanie.
Z mojego doświadczenia wiem, że bojowniki nie koniecznie muszą polować na ślimaki.
Mój bojownik współżył sobie ze ślimakami.

mocca-87 pisze:czy jednak będę musiała zastosować jakieś środki i techniki żeby pozbyć się ślimaczków?


Jeśli chodzi o pozbycie się ślimaków to polecam zwyczajne wyciąganie ich z akwarium.
To chyba jeden z najprostszych sposobów na ich wytępienie z tam małego litrażu :)

mocca-87 pisze:czy bojownik może mieć do towarzystwa jakieś małe rybki czy nie?


Jeśli chodzi o akwarium 30 litrowe to raczej nie jest to na tyle dużo by myśleć o dodatkowej obsadzie.
Możesz spróbować dodać samice bojownika, ale jedynie wtedy gdy zapewnisz jej odpowiednio gęsto zarośnięty zbiornik oraz w miarę możliwości kryjówki gdzie mogła by znaleźć ukojenie od zalotów samca :)

Awatar użytkownika
mio
Ryba
Ryba
Posty: 369
Rejestracja: 15 grudnia 07, 09:33
Lokalizacja: Korczyna

Re: Bojownik i ślimaki

Postautor: mio » 5 maja 09, 06:25

Na taki litraż to tylko ślimaki Anetome Helena mogą Ci pomóc. to ślimaki, które zjadają inne ślimaki.
[450l]Tropheini
24 Thropheus Dubois (Docelowo 15)
14 Tropheus Moliro (nareszcie)
Molirki sa u mnie 6 dni i juz 2 samice inkubują :mrgreen:
Wkrótce:
3+3 Eretmodus

W bliskiej przyszłości
[40l]
harem muszlowców

mocca-87
Ryba
Ryba
Posty: 108
Rejestracja: 8 grudnia 08, 22:01
Lokalizacja: Szczecin

Re: Bojownik i ślimaki

Postautor: mocca-87 » 6 maja 09, 11:30

Dzięki, dziś wybiorę się po takiego jednego ślimaczka, bo już wypatrzyłam go w pewnym sklepie zoologicznym. W internecie wyczytałam, że jak skończą się zatoczki, które nękają moje akwa (bo zostaną zjedzone przez tą 'Helenkę' :mrgreen: ) to powinno się dostarczać temu ślimakowi wysoko proteinowych pokarmów. a teraz moje pytanko: czy wystarczy im wtedy pokarm, który sypie rybkom? I czy nie będą atakować ryb?

Awatar użytkownika
mio
Ryba
Ryba
Posty: 369
Rejestracja: 15 grudnia 07, 09:33
Lokalizacja: Korczyna

Re: Bojownik i ślimaki

Postautor: mio » 6 maja 09, 12:47

Ryb nie atakuje kup 2-3 helenki mozesz karmić pokarmami dla krabów i krewetek, ale najlepiej było by gdybyś w innym akwa rozmnażała ślimaki np. świderki wystarczy 5-10l i wrzucała je helenkom.
Ostatnio zmieniony 6 maja 09, 14:15 przez mio, łącznie zmieniany 1 raz.
[450l]Tropheini
24 Thropheus Dubois (Docelowo 15)
14 Tropheus Moliro (nareszcie)
Molirki sa u mnie 6 dni i juz 2 samice inkubują :mrgreen:
Wkrótce:
3+3 Eretmodus

W bliskiej przyszłości
[40l]
harem muszlowców

mocca-87
Ryba
Ryba
Posty: 108
Rejestracja: 8 grudnia 08, 22:01
Lokalizacja: Szczecin

Re: Bojownik i ślimaki

Postautor: mocca-87 » 6 maja 09, 14:17

I mam Helenke;) Tak ją obserwuje i widzę, że mi się w żwirku zakopuje zamiast łapać ślimaki, które pod nosem mu się prześlizgują...

By the way, orientuje się ktoś tutaj ile taki ślimaczek żyje? Bo nie znalazłam żadnej informacji na ten temat w internecie :?

crystal
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 6 lutego 09, 22:51

Re: Bojownik i ślimaki

Postautor: crystal » 6 maja 09, 16:25

ja bym poleciła bocję wspaniałą na wyjedzenie ślimaków i pozostawiła jedną w tym akwarium - np zamiast bojownika. Jednak jestem początkująca więc mogę nie mieć racji :)
Na Twoim miejscu również próbowała bym powyjmować ślimaki ręcznie a te ktore umkną Twojej uwadze pozostawić "na pożarcie" :P

Awatar użytkownika
Vieniek123
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 679
Rejestracja: 15 marca 08, 16:30
Lokalizacja: Włocławek

Re: Bojownik i ślimaki

Postautor: Vieniek123 » 6 maja 09, 16:28

crystal, A wiesz, że ta bocja rośnie w do 30cm?? Ona tam tylko skarłowacieje i się będzie męczyć ; d
450l - Paletki

72l - Takie nie wiem jakie

Awatar użytkownika
mio
Ryba
Ryba
Posty: 369
Rejestracja: 15 grudnia 07, 09:33
Lokalizacja: Korczyna

Re: Bojownik i ślimaki

Postautor: mio » 6 maja 09, 16:48

Helenka zakopuje się i poluje na ślimaki poczekaj niech się zaaklimatyzuje
[450l]Tropheini
24 Thropheus Dubois (Docelowo 15)
14 Tropheus Moliro (nareszcie)
Molirki sa u mnie 6 dni i juz 2 samice inkubują :mrgreen:
Wkrótce:
3+3 Eretmodus

W bliskiej przyszłości
[40l]
harem muszlowców

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Bojownik i ślimaki

Postautor: Doody » 6 maja 09, 16:52

crystal pisze:ja bym poleciła bocję wspaniałą na wyjedzenie ślimaków i pozostawiła jedną w tym akwarium


Nie doradzaj ludziom takich bzdur.
Po pierwsze zbiornik musi mieć co najmniej 300l po drugie, bocje żyją stadnie.
440l - Roślinne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości