Obsada pielęgnic do 200l

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Obsada pielęgnic do 200l

Postautor: Locter » 30 września 09, 22:12

Witam serdecznie wszystkich użytkowników aquaforum :) Nie było mnie tu dobre kilka lat, choć pamiętam czasy rok 2004 kiedy to zaczynałem właśnie na tym forum, a potem dochrapałem się nawet moderatora ( oczym tylko nieliczni na tym forum pamiętają ;)). W każdym razie nie pisze tu po to żeby powspominać dawne czasy, tylko po to żeby sie Was poradzić. Mianowicie, trafiła mi się okazja kupna bardzo tanio zbiornika o wymiarach 120x40x40, i tak sobie obmyśliłem, że zarybie zbiornik jakimiś większymi pielęgnicami (nie chodzi o ryby z malawi czy tanganiki, ale raczej z amazonki;)). Zatem co proponujecie do takiego zbiornika, żeby można było zaobserwować piękne zachowania godowe, jak równierz bezstresowo doczekać się potomstwa. Chodzi mi raczej o większe ryby, od 10 cm w góre. Wszelkie sugestie i uwagi mile widziane, pozdrawiam i czekam na odpowiedzi ;)
Ciężko myśle o akwarium...

Ruki
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 674
Rejestracja: 4 sierpnia 09, 10:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Obsada pielęgnic do 200l

Postautor: Ruki » 1 października 09, 12:16

Wbrew pozorom to akwarium nie jest takie duże. Dno ma tylko o powierzchni 120x40 i według mnie jest to za mało na większe niż 10 cm pielęgnice. Ale możesz spróbować z najmniejszym z gatunków pielęgnic szczupakowatych z rodzaju Crenicichla- C. regani. dwie pary będą optymalne do takiego akwarium.
pozdrawiam, Łukasz
Obrazek

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: Obsada pielęgnic do 200l

Postautor: Locter » 1 października 09, 12:50

Wiem, że akwarium w cale nie ejst duże, ale byłbym wstanie nawet zaakceptować opcje tylko jednej pary na cale akwa o ile tyby błyby tego warte. Poczytam o tym twoim gatunku.
Ciężko myśle o akwarium...

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Obsada pielęgnic do 200l

Postautor: osama » 1 października 09, 16:49

Ruki pisze:według mnie jest to za mało na większe niż 10 cm pielęgnice.
Bez przesady Łuki.

Locter, przeglądnij sobie mój wątek o 240l, wprawdzie to nie Amazonka, ale może spodoba Ci się pomysł na akwarium oraz moje ellioti.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: Obsada pielęgnic do 200l

Postautor: Locter » 1 października 09, 17:00

osama - bardzo ciekawy gatunek pod względem wizualnym, prezentują się świetnie, poczytam troche o nich.
Ktoś jeszcze ma jakieś propozycje ?
Ciężko myśle o akwarium...

Ruki
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 674
Rejestracja: 4 sierpnia 09, 10:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Obsada pielęgnic do 200l

Postautor: Ruki » 1 października 09, 18:08

osama pisze:Bez przesady Łuki.

Dla mnie 40 cm szerokości akwarium dyskredytuje je jako zbiornik dla pielęgnic większych niż 8-10 cm. Taką szerokość mają moje akwaria dla Apisto. ;-)
pozdrawiam, Łukasz
Obrazek

piotrK
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 6 sierpnia 09, 22:49

Re: Obsada pielęgnic do 200l

Postautor: piotrK » 1 października 09, 18:23

Powiem tak. Kiedyś myślałem, że dla pary Pielęgniczek akwarium o wymiarach 60x50cm (dno) to sporo. Jak bardzo się myliłem, mogłem się przekonać parokrotnie kiedy samiec po tarle, w mocno zagraconym baniaku, siedział przy przedniej szybie, niemogąc drgnąć, bo dostawał łupnia od wściekle żółtej samicy. Podobnie było z niechętną samcowi samiczką. Dlatego w przyszłości minimalne zbiorniki, jakie przeznaczę pod Pielęgniczki, będą miały od 80cm długości wzwyż. Do czego zatem zmierzam. Jeśli chcesz mieć w zbiorniku większe ryby, czytaj: większe niż Pielęgniczki, to rzeczywiście Thorichthys maculipinnis (T. ellioti to nazwa synonimiczna ;-) ) powinny być ok. Z ziemiojadów poza coraz bardziej popularnymi Geophagus sp. Red Head Tapajos/Araguaia, czy G. teaniopareius. I jest jeszcze parę gatunków, które "wciśniesz" do takiego akwarium. Jednak ja bym tego po prostu nie robił. Powód? Z doświadczenia wiem (patrz: wyżej), że pielęgnicom, aby nie "obijały" się o ściany zbiornika należy fundować co najmniej 2x większe lokum, niż to podaje literatura. I dlatego uważam, że mimo iż wielu osobom udaje się bezproblemowo utrzymać w takim akwarium pary Pawiookich, zbiornik o wymiarach jaki posiadasz, jest idealny dla grupy Pielęgniczek. Ale co tam wpuścisz, to już Twój wybór.

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: Obsada pielęgnic do 200l

Postautor: Locter » 1 października 09, 19:24

No to ja mam troche inne doświadczenia, bo kiedyś przez dobre dwa lata hodowałem w akwarium o pojemnośći 80L, dość długim, ale wąskim dwie pary dorosłych Zeber. Ryby były pieknie wyrośnięte, regularnie się rozmnażały, a widowiskowe demonstracje siły pieknie wybarwionych samców, spotykających się dokładnie na skraju swoich rewirów (środek akwa) pamiętam do dziś. Samce miały około 12 cm długości. I wcale nie sądze, że żyło im sie źle, bo chyba fakt regularnego tarła o tym świadczy. Co więcej, prawie cały narybek trafiał do sklepów zoologicznych, bo młode były zawsze ładnie wybarwione, zdrowe i silne.
Ciężko myśle o akwarium...

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Obsada pielęgnic do 200l

Postautor: osama » 1 października 09, 19:41

Locter pisze:I wcale nie sądze, że żyło im sie źle, bo chyba fakt regularnego tarła o tym świadczy.
Niestety nie.

Ja uważam, że 240l jest dobre dla dwóch par spokojnych pielęgnic, dorastających do max 18cm samiec, 12cm samica. Do akwarium 120x40x40 z czystym sumieniem wpuściłbym parkę pomarańczowopłetwych. Dwie parki ellioti to trochę dużo, ale da się zrobić tak, by nie było wojen w akwarium.

piotrK pisze:siedział przy przedniej szybie, niemogąc drgnąć, bo dostawał łupnia od wściekle żółtej samicy.
U większych pielęgnic raczej takie zachowania dość rzadko występują, póki co nie miałem takich problemów w swoim akwarium i moi znajomi też nie. Parki trzymają się cały czas razem, samiec nawet po nieudanym tarle choć przeganiał samicę, to jednak nie odbiło się to negatywnie na zdrowiu partnerki.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

piotrK
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 6 sierpnia 09, 22:49

Re: Obsada pielęgnic do 200l

Postautor: piotrK » 1 października 09, 19:55

No cóż, nie zmienia to mojego podejścia do tematu, zwłaszcza, że Pielęgnica też człowiek, różne gbury i pacyfiści się zdarzają ;-)

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Obsada pielęgnic do 200l

Postautor: osama » 1 października 09, 22:19

piotrK pisze:różne gbury i pacyfiści się zdarzają ;-)
Z tym się nie sposób nie zgodzić ;) Poza tym popieram idee mniejsze rybki w większym akwarium, sam powoli dochodzę do wniosku, że dwie parki ellioti mają trochę przyciasno w 240l.

Locter, możesz pomyśleć też o innych rybach z rodzaju Thorichthys, pojawiły się w Polsce prawdziwe helleri, ponoć także aureus. Polecam też pielęgnicę sajica, piękna i zazwyczaj dość spokojna ryba.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Rademenes78
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 556
Rejestracja: 7 grudnia 08, 21:39
Lokalizacja: Pruszków k. Warszawy

Re: Obsada pielęgnic do 200l

Postautor: Rademenes78 » 2 października 09, 10:00

A. Honduran Red Point plus T. Aureus taki układ też może być

piotrK
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 6 sierpnia 09, 22:49

Re: Obsada pielęgnic do 200l

Postautor: piotrK » 2 października 09, 21:00

osama pisze:
piotrK pisze:różne gbury i pacyfiści się zdarzają ;-)
Z tym się nie sposób nie zgodzić ;) Poza tym popieram idee mniejsze rybki w większym akwarium, sam powoli dochodzę do wniosku, że dwie parki ellioti mają trochę przyciasno w 240l.

Locter, możesz pomyśleć też o innych rybach z rodzaju Thorichthys, pojawiły się w Polsce prawdziwe helleri, ponoć także aureus. Polecam też pielęgnicę sajica, piękna i zazwyczaj dość spokojna ryba.

No widzisz, sam sobie odpowiedziałeś. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest para w takim akwarium, właśnie Thorichthys, albo innych tzw. "małych" gatunków z CA. Rybki są charakterne, a możesz zacząć od grupki 6 osobników, po dobraniu się pary tak piękne ryby na pewno odsprzedasz. Do tego zwinniki ogonopręgie (dlaczego? bo przypominają meksykańskie Astyanax, żyjące razem z Thorichthys). Z tego rodzaju moim absolutnymi faworytami są T. pasionis, ale na razie ciężko je zdobyć. Inne rodzaje, które mogą Cię zainteresować: Cryptoheros, m.in. Pielęgnica Sajica, czy Neetroplus nemapotus, piękne rybki.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Obsada pielęgnic do 200l

Postautor: osama » 2 października 09, 21:09

piotrK pisze:ale na razie ciężko je zdobyć
W Polsce się chyba jeszcze nie pojawiły.

piotrK pisze:Do tego zwinniki ogonopręgie (dlaczego? bo przypominają meksykańskie Astyanax, żyjące razem z Thorichthys).
Czyli nici z potomstwa. Po nieudanym tarle u pielęgnic bywa różnie, nawet 240l może nie uchronić samicy przed rozwścieczonym samcem. Dlatego jestem zwolennikiem trzymania pielęgnic tylko ze zbrojnikami, które zazwyczaj nie są w stanie zjeść ikry pielęgnic a poza tym podczas tarła zazwyczaj nie są zbyt mocno nękane.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: Obsada pielęgnic do 200l

Postautor: Locter » 3 października 09, 18:49

Dzięki wielkie za sugestie, jest o czym myśleć i z czego wybierać, na razie przygotowuje zbiornik i kompletuje potrzebny osprzęt, jak wszystko ruszy to na pewno podziele sie zdjęciami, póki co dzięki i pozdrawiam!
Ciężko myśle o akwarium...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości