Propozycje obsady: Widowiskowe Zaloty

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
konradkw
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 7 kwietnia 10, 22:37

Propozycje obsady: Widowiskowe Zaloty

Postautor: konradkw » 7 kwietnia 10, 22:39

Witam serdecznie!

Zastanawiam się nad uruchomieniem niewielkiego zbiornika - około 30 litrów (w przyszłości 200) Chciałbym umieścić w nim niewielką ilość ryb - powio powiedzmy edzmy parkę góra dwie - jeśli będą małe. Chciałbym zapytać czy znacie zwyczaje godowe ryb słodkowodnych akwariowych dostępnych w większości sklepów akwarystycznych?
Bardzo zależy mi na widowiskowych bądź chociaż rozpoznawalnych rytuałach godowych lecz nie walce pomiędzy płciami. Jednocześnie chciałbym aby ryby różniły się pomiędzy sobą - samiec od samicy. Nie szukam jakichś wymyślnych rodzajów ryb lecz jakichkolwiek które odpowiadałyby powyższym kryteriom. Ogólnie mówiąc chciałbym mieć na co popatrzeć od czasu do czasu. Oczywiście akwarystyka jest dla mnie pasją sama w sobie, ponieważ jednak nie dysponuję jeszcze wystarczającymi warunkami dla bardziej widowiskowego zbiornika, chciałbym mieć takowy na mniejszą skalę.

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie informacje.
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
caporegime
Ryba
Ryba
Posty: 498
Rejestracja: 24 września 08, 21:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Propozycje obsady: Widowiskowe Zaloty

Postautor: caporegime » 7 kwietnia 10, 22:52

No wybór masz dość ograniczony:
- gupiki
- microrasbora galaxy
- kirysek karłowaty lub malutki

Z czego tylko pierwsza propozycja należy do ryb "łatwych"

[EDIT] A myślałem, że to błąd w piśmie, nie no pawiookie to odpadają z definicji ;-)
Ostatnio zmieniony 7 kwietnia 10, 22:58 przez caporegime, łącznie zmieniany 2 razy.
200L:Colisa lalia, Apistogramma cacatoides, Ancistrus cf. cirrhosus, Corydoras aeneus, Corydoras albinos, Otocinclus affinis

Awatar użytkownika
koteczek555
Ryba
Ryba
Posty: 248
Rejestracja: 27 stycznia 10, 20:36
Lokalizacja: Ustroń, woj. śląskie

Re: Propozycje obsady: Widowiskowe Zaloty

Postautor: koteczek555 » 7 kwietnia 10, 22:53

Do 30l żadne. Poczekaj aż będziesz miał 200 wtedy możesz o czymś pomyśleć
Proszę o wsparcie finansowe na pokrycie kosztów operacji mojej suni: http://www.allegro.pl/item1042664322_po ... racje.html

konradkw
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 7 kwietnia 10, 22:37

Re: Propozycje obsady: Widowiskowe Zaloty

Postautor: konradkw » 7 kwietnia 10, 23:14

pawie oczko to rzeczywiście troszkę oklepany pomysł a poza tym z parki będzie 30 parek za dwa miesiące .. tak więc wolałbym coś z czego sprzedażą nadążę ..

Jeśli mogę prosić to z przykładami poproszę o krótki opis zachowań godowych bądź ewentualnych ciekawostek.

a co do komentarza "żadnego wyboru niema" to uprzejmie proszę o powstrzymanie się od takich wypowiedzi ponieważ nie prowadzą one do niczego a ja tak czy inaczej coś kupię do akwarium.

Awatar użytkownika
caporegime
Ryba
Ryba
Posty: 498
Rejestracja: 24 września 08, 21:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Propozycje obsady: Widowiskowe Zaloty

Postautor: caporegime » 7 kwietnia 10, 23:38

Tutaj masz chyba wszystkie możliwe gatunki jakie mogą "wejść" do 30l. W necie możesz sprawdzić ich sposób rozmnażania
200L:Colisa lalia, Apistogramma cacatoides, Ancistrus cf. cirrhosus, Corydoras aeneus, Corydoras albinos, Otocinclus affinis

konradkw
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 7 kwietnia 10, 22:37

Re: Propozycje obsady: Widowiskowe Zaloty

Postautor: konradkw » 7 kwietnia 10, 23:44

z całym szacunkiem ale to nie jest odpowiedz na to pytanie .. nie szukam czegokolwiek do tego zbiornika ale czegoś co odpowiada informacjom zamieszczonym w moim pierwszym poście.

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Propozycje obsady: Widowiskowe Zaloty

Postautor: Fatty » 8 kwietnia 10, 08:57

konradkw pisze:nie szukam czegokolwiek do tego zbiornika ale czegoś co odpowiada informacjom zamieszczonym w moim pierwszym poście.


poprzednicy zrozumieli Twoją wiadomość i podane propozycje jak najbardziej odpowiadają informacjom zawartym w pierwszym poście: szukasz obsady do 30l, ale tak mały litraż to czynnik mocno ograniczający przy wyborze rybek.

Przeważnie, ryby aby poddać się wichrom namiętności potrzebują odpowiednich warunków, w tym również przestrzeni. Trzymając w takiej klitce ryby inne niż proponowane, okazów zdrowia się nie dochowasz, a cała ta praktyka sadyzmem będzie trącić.


Większy zbiornik, więcej możliwości. Już litrażu 50-60 l być może mógłbyś obserwować wirujące bojowniki, czy dekoracyjne prętniki karłowate.
Are you sure, you want to exist?


Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Propozycje obsady: Widowiskowe Zaloty

Postautor: osama » 8 kwietnia 10, 09:30

A może parka jakiś maleńkich muszlowców albo akarki kratkowanej? Są jeszcze szczupieńczyki karłowate.... Jaką powierzchnię dna ma Twoje 30l?

caporegime pisze:Tutaj masz chyba wszystkie możliwe gatunki jakie mogą "wejść" do 30l.
Mogę wymienić Ci ok 10-15x więcej gatunków, które są jednak ciężko dostępne.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Kakashi
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 7 kwietnia 10, 08:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Propozycje obsady: Widowiskowe Zaloty

Postautor: Kakashi » 8 kwietnia 10, 09:55

Parka akarki kratkowanej albo microrasbora galaxy ;) I kirysek malutki lub karłowaty :)

Awatar użytkownika
caporegime
Ryba
Ryba
Posty: 498
Rejestracja: 24 września 08, 21:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Propozycje obsady: Widowiskowe Zaloty

Postautor: caporegime » 8 kwietnia 10, 10:18

osama pisze:A może parka jakiś maleńkich muszlowców albo akarki kratkowanej? Są jeszcze szczupieńczyki karłowate.... Jaką powierzchnię dna ma Twoje 30l?

caporegime pisze:Tutaj masz chyba wszystkie możliwe gatunki jakie mogą "wejść" do 30l.
Mogę wymienić Ci ok 10-15x więcej gatunków, które są jednak ciężko dostępne.


Osamo, jakbyś miał czas to mógłbyś wymienić ;-) Tak, aby może ostatecznie rozwikłać problem "co się mieści w 30l".
200L:Colisa lalia, Apistogramma cacatoides, Ancistrus cf. cirrhosus, Corydoras aeneus, Corydoras albinos, Otocinclus affinis

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Propozycje obsady: Widowiskowe Zaloty

Postautor: deXter » 8 kwietnia 10, 12:19

Muszlowiec krótki będzie tu idealny ;]
Jeżeli ktoś lubi piaskowe klimaty.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Propozycje obsady: Widowiskowe Zaloty

Postautor: marrkus85 » 10 kwietnia 10, 21:50

osama pisze:albo akarki kratkowanej

Jeżeli chodzi Ci o N. anomala, to też nie bardzo nadają się do takiego akwa. Dlatego że samiczka po tarle stanie się zabójcza.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Propozycje obsady: Widowiskowe Zaloty

Postautor: osama » 10 kwietnia 10, 21:54

marrkus85 pisze:nie bardzo nadają się do takiego akwa.
Dlatego pytałem o wymiary zbiornika. Odpowiedzi, jak widać, nie widać.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Propozycje obsady: Widowiskowe Zaloty

Postautor: marrkus85 » 10 kwietnia 10, 22:06

Samiczka po tarle siała terror na ponad połowie 200L akwa, Ikry pilnowała prawie w samym rogu baniaka. Dlatego myślę, że w 30L marny los spotkałby samczyka.

Awatar użytkownika
Michal75
Ryba
Ryba
Posty: 216
Rejestracja: 22 lutego 09, 23:35

Re: Propozycje obsady: Widowiskowe Zaloty

Postautor: Michal75 » 11 kwietnia 10, 21:49

Dario dario, Badiska bengalska ( taką polską nazwę znalazłem w necie )
Idealna rybka do takiego litrażu.

Trudno ją dostać, ale znalazłem ofertę na Allegro.
Wystarczy wpisać : Dario dario.

Z tego co czytałem to raczej trudna rybka. Przyznam, że nigdy nie widziałem jej "na żywo".

P.S.: Równie dobry byłby Trichopsis pumila, ale znalazłem tylko na niemieckich stronach :sad: .

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości