Zakładam na nowo akwarium - chcę uniknąć błędów

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
MrProper
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 25 marca 11, 19:33

Zakładam na nowo akwarium - chcę uniknąć błędów

Postautor: MrProper » 25 marca 11, 20:03

Witam serdecznie! Muszę się przywitać, mam na imię Łukasz - dwa lata temu rozpocząłem przygodę z akwarium, pisałem na tym forum, niestety już po założeniu pierwszego nieudolnego akwarium. Nie pamiętam pod jakim nickiem, za co mi głupio, dlatego założyłem nowy.
Chciałbym zreorganizować zupełnie od początku moje akwarium, dlatego potrzebuję fachowej opinii i zachowałem sobie odpowiedni czas na zrobienie wszystkiego najlepiej jak umiem.
Tyle tytułem wstępu.
Posiadam baniak o profilu 112 litrów,
filtr turbinowy (z wkładem w postaci gąbki) Aqua Szut 750 N (80-200l według producenta)
Grzałkę AquaEl 100W
Oraz pokrywę z dwoma miejscami na jarzeniówki.

Chciałbym skomponować wystrój akwarium według koncepcji Takashi’ego Amano.

(wątpię, żebym zrobił coś równie pięknego, ale tu przykład -> http://www.naacademy.pl/uploads/LAYOUTy/3/index_05.jpg)

Z zaznaczeniem, że chcę mieć nieporośnięte dno z żwirku kwarcowego
Rośliny, które będą tam wsadzone to azjatyckie Microsorium "Narrow Leaf", pospolite Willow Moss oraz z tyłu Vallisneria Corksrew.

Teraz dwa główne pytania:

Świetlówki, czy dwa dostępne w fabrycznej pokrywie miejsca starczą na zaopatrzenie akwarium w dostateczną ilość światła? Czy powinienem kupić odbłyśniki? Czy zestaw Sera T8 Daylight Brilliant 18W 60cm (tył) + Sera Plant color 18W 60cm (przód) podoła w oświetleniu akwarium? (poniżej 0,5 W / l…)
Jeśli nie, to jakie by były zalecane (przerobię pokrywę)

Druga sprawa to obsada.

Wymarzyłem sobie taką:

pielęgnica ramireza 2 X
aeneus black (kirysek czarny) X 7
żałobniczka X 8
tetra czerwona X 8

Tetra czerwona jest mniejsza od czarnej, a poza tymi dwoma gatunkami środkowa i górna przestrzeń będzie wolna, dlatego takie (według mnie pozorne) przerybienie. Wolę jednak zapytać specjalistów – żeby mnie powstrzymali / doradzili, niż po raz kolejny eksperymentować na rybkach, których mi niesamowicie szkoda, kiedy chorują…
Z góry dzięki za odpowiedź!

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Zakładam na nowo akwarium - chcę uniknąć błędów

Postautor: polak.krk » 25 marca 11, 20:12

Obsada wg. mnie dobra.
Swietlowki kup philips/osram 10000K i 6500K lub 85000K, za te sery przeplacisz. Te rosliny co chcesz miec dadze rade na tylu Watach.
Jesli bys chcial zwiekszyc obsade to pomysl nad filrem zewnetrznym, kubelkowym, mozesz kupic jakis uzywany, mozesz tez miec 2 filtry, ten co masz i jakis maly kubelek zewnetrzny.

MrProper
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 25 marca 11, 19:33

Re: Zakładam na nowo akwarium - chcę uniknąć błędów

Postautor: MrProper » 25 marca 11, 22:13

Dzięki za odpowiedź! Przyznam szczerze, że myślałem nad tym wszystkim od dłuższego czasu, a im więcej wiedziałem, tym bardziej byłem zagubiony :) Co do filtra, znalazłem taki Hanza Aquaristic HW 302 – 1000 l/h.
Na allegro jest za niewielkie pieniądze - pytanie czy byłoby to dobre?

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Zakładam na nowo akwarium - chcę uniknąć błędów

Postautor: polak.krk » 25 marca 11, 22:17

Jako dodatkowy do aqua szuta moze byc. Choc moze byc glosny, zalezy na czym Ci zalezy.

MrProper
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 25 marca 11, 19:33

Re: Zakładam na nowo akwarium - chcę uniknąć błędów

Postautor: MrProper » 25 marca 11, 22:25

Tak myślałem - jakbym już dołożył taki filtr, to chciałbym zrezygnować z turbinki. Jednocześnie wolałbym, żeby był cichy....

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Zakładam na nowo akwarium - chcę uniknąć błędów

Postautor: polak.krk » 26 marca 11, 00:18

No to Jbl e700, Tetra EX700, one sa podobne. Aquael Unimax jeszcze. Najlepsze, najcichsze itd sa Eheimy. Patrzac na filtr kieruj sie litrazem na jaki dany filtr jest przeznaczony, do akwa 112l min. bedzie 90-100L IMO. Lepiej miec nadfiltracje. :)

gupik333
Ryba
Ryba
Posty: 248
Rejestracja: 6 marca 11, 15:59

Re: Zakładam na nowo akwarium - chcę uniknąć błędów

Postautor: gupik333 » 26 marca 11, 09:25

nie ten post

MrProper
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 25 marca 11, 19:33

Re: Zakładam na nowo akwarium - chcę uniknąć błędów

Postautor: MrProper » 26 marca 11, 11:29

Dzięki za rady! Jak uda mi się wszystko zrobić i po jakimś czasie zarybić zbiornik, wrzucę zdjęcia.
@gupik333, przeczytaj od początku mój pierwszy post - miałem duży dylemat nad tym, gdzie go wrzucić...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości