jak zorganizować zbiornik 450 l dla pyszczaków?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
michalchrzanow
Ryba
Ryba
Posty: 110
Rejestracja: 24 stycznia 10, 12:36
Lokalizacja: Chrzanów

jak zorganizować zbiornik 450 l dla pyszczaków?

Postautor: michalchrzanow » 13 lutego 12, 10:43

Witam serdecznie.
Posiadam od dwóch lat zbiornik 450 litrów. Jest to akwarium ogólne, jednak zawsze podobały mi się również akwaria z pyszczakami i teraz chciałbym spróbować sił właśnie z takim wyzwaniem. Nie ukrywam, że skłoniły mnie do tego także niepowodzenia w utrzymaniu roślin. Ale to nie temat na dzisiaj. Miałbym tutaj prośbę do Was, aby podpowiedzieć mi jak zagospodarować baniak do hodowli pyszczaków. Jakie zastosować podłoże, jakie mogę posadzić rośliny, bo wiem że większość gatunków nie przetrwa przy pyszczakach, ale jednak chciałbym co nieco "zieleninki" również mieć. No i najważniejsze, jakie gatunki i w jakich ilościach mogę zasiedlić w takim litrażu??? Dodam że na tą chwilę zbiornik jest wyposażony w:

Filtracja:
- JBL CristalProfi e 1500
- jakaś chińszczyzna 1400l/h (wewnętrzny) +napowietrzanie

Temperatura:
- około 26 st.C

Oświetlenie:
- świetlówka 2 x 36W
- żarówka kompaktowa 3 x 7W (3 x około 60W)


Będę wdzięczny za każdą pomoc.
Głupie pomysły ma każdy,
lecz mądry je przemilcza...

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: jak zorganizować zbiornik 450 l dla pyszczaków?

Postautor: deXter » 13 lutego 12, 17:08

michalchrzanow pisze:żarówka kompaktowa 3 x 7W (3 x około 60W)

Dla akwarium to jest 3x7W w Malawi możesz to wywalić.
Albo zostawić podłączyć wszystkie na oddzielne zegary i bawić się we wschody i zachody słońca.

michalchrzanow pisze:- JBL CristalProfi e 1500
- jakaś chińszczyzna 1400l/h (wewnętrzny) +napowietrzanie

Powinno starczyć.

Podłoże najlepiej drobny piach, pod nim płyta styropianowa, albo spienione PVC aby akwarium nie pękło od ciężaru kamieni.

Z roślin hmm nurzańce, zwartki, anubiasy, rogatek.
Rośliny będą męczące w zależności od tego jakie pyszczaki będziesz chciał mieć, roślinożerne czy mięsożęrne.

Obsady Ci nie dobiorę bo się nie znam.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: jak zorganizować zbiornik 450 l dla pyszczaków?

Postautor: Killifish » 13 lutego 12, 18:09

A jaka wode masz do dyspozycji?
Jesli myslisz powaznie o rybach z jezior afrykanskich to warto troche poczytac, sa gatunki przy ktorych na skalach zielsko urosnie a i w podlozu kilka. Zbiornik daje mozliwosci do ciekawych rozwiazan.
Dex - rogatek :)
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: jak zorganizować zbiornik 450 l dla pyszczaków?

Postautor: osama » 13 lutego 12, 18:59

deXter pisze:Dla akwarium to jest 3x7W w Malawi możesz to wywalić.
Nie wywalaj, nie zawsze musi się świecić 2x36W. Wieczorami czy rano wystarczy 3x7W, ok 6h dziennie może komplet lub 2x36W.

Podłoże - piasek
Rośliny - nurzańce
Ozdoby - kamienie otoczaki

michalchrzanow pisze:No i najważniejsze, jakie gatunki i w jakich ilościach mogę zasiedlić w takim litrażu???
Ty proponujesz, my korygujemy. Ważne, abyś wybrał ryby o podobnym temperamencie i żeby wszystkie gatunki miały podobne uwarunkowania żywnościowe. Nie mieszaj "mięsnych" z "roślinnymi", gatunki potrzebujące roślin do prawidłowego rozwoju bez opamiętania potrafią jeść mięsko, przez co później cierpią na zapalenie układu pokarmowego lub ich organizmy się otłuszczają. Postaraj się zdecydować na 2,3 gatunki, oczywiście wszystko zależy od wybranych rybek, do akwarium można dać i 4-5 gatunków mniejszych rybek, 2-3 osiągających 12-15cm. I pamiętaj, że Tanganika to nie tylko pyszczaki.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
michalchrzanow
Ryba
Ryba
Posty: 110
Rejestracja: 24 stycznia 10, 12:36
Lokalizacja: Chrzanów

Re: jak zorganizować zbiornik 450 l dla pyszczaków?

Postautor: michalchrzanow » 19 lutego 12, 17:33

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Mam jednak jeszcze jedno pytanie. Czy jeśli stworzę takie warunki jak dla pyszczaków, to czy przeżyją bez męczrni w nich inne ryby??? Mam tu na myśli takie ryby jak mieczyki, gurami czy np. neonki???
deXter pisze:Podłoże najlepiej drobny piach, pod nim płyta styropianowa, albo spienione PVC aby akwarium nie pękło od ciężaru kamieni.

Czy steropian nie zaszkodzi rybOM??? Nie wydziela żadnych toksycznych związków???
Ostatnio zmieniony 19 lutego 12, 18:02 przez michalchrzanow, łącznie zmieniany 1 raz.
Głupie pomysły ma każdy,
lecz mądry je przemilcza...

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: jak zorganizować zbiornik 450 l dla pyszczaków?

Postautor: polak.krk » 19 lutego 12, 18:03

Albo pyszczaki albo mieczyki i akwa ogólne, tego sie nie laczy bo ryby tez wymagaja innej wody do zycia. Styropian nie zaszkodzi rybom.
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Awatar użytkownika
michalchrzanow
Ryba
Ryba
Posty: 110
Rejestracja: 24 stycznia 10, 12:36
Lokalizacja: Chrzanów

Re: jak zorganizować zbiornik 450 l dla pyszczaków?

Postautor: michalchrzanow » 19 lutego 12, 20:26

ok, więc wszystko jasne :) no to chyba wszystko już wiem i coś mi się wydaję że póki co pozostanę przy ogólnym :) Będę miał jeszcze kilka pytań, ale z tym udaję się do innego działu.
Głupie pomysły ma każdy,
lecz mądry je przemilcza...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości