Obsada akwarium 65L......znikające rybki !!!!

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
krakowiaczek
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 8 stycznia 14, 18:28

Obsada akwarium 65L......znikające rybki !!!!

Postautor: krakowiaczek » 8 stycznia 14, 18:59

Witam szanowne grono forumowiczów...

jak w temacie mam pytanie do obsady akwarium. A mianowicie.....dwa dni temu zaobserwowałem że młody bojownik wspaniały samiec (czerwony) gdzieś mi zniknął. Dokładnie sprawdziłem filtr (zresztą filtr mały, zamknięty i nie wiem jakim cudem miałby sie tam dostać), rośliny (na tyle ile było to możliwe) czy aby nie padł i mi się nie zawieruszył. .... i nie ma! Staram sie poświęcić min 10 min codziennie na oglądanie mojego akwarium gdyż tylko wtedy można zaobserwować w nim zachodzące zmiany, choroby itp i znowu brakuje mi jednego kiryska lamparciego. W akwarium pozostały dwie bocje wspaniałe, jeden cierniooczek Kuhla, jeden kirysek lamparci i para molinezji. Na skórach ryb nie widać oznak chorób, woda podmieniona były dwa tyg temu przed tym jak pojawił się bojownik więc wykluczam że mi go porwało ( zresztą węża do spuszczania mam cienkiego przeźroczystego), akwarium jest z pokrywą + filtr wew. Wydaje się że wszystko jest ok ale jakieś cuda się czynią w tym moim akwarium. Jeżeli macie jakieś sugestie która rybak może pożerać mi resztę towarzystwa to piszcie. Z góry dziękuje za odpowiedzi. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Karol13
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1666
Rejestracja: 26 lutego 13, 19:46

Re: Obsada akwarium 65L......znikające rybki !!!!

Postautor: Karol13 » 8 stycznia 14, 22:16

Witam na forum.

Pierwsza uwaga to taka, że nie da się tego ciągu zdań czytać.
Zedytuj ten post a każde zdanie daj z nowej linijki.

Podaj parametry wody - GH, KH i pH.
Podaj wymiary akwarium.
Jaką opiekę sprawujesz nad akwarium? (co ile podmiany, start akwa itp.)
Ryby zjadają się na wzajem.
Kirysy są stadne.
Moja pierwsza krewetka Red Cherry :-)

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obsada akwarium 65L......znikające rybki !!!!

Postautor: kuba!!! » 9 stycznia 14, 11:05

krakowiaczek,
bojownik nie znikną tylko najpierw zdechł potem został zjedzony przez bocje i po 15min nie było już po nim śladu, podobnie jak kirys.
Pytanie brzmi dlaczego padły te ryby, ale tu już musisz napisać coś więcej o swoim akwarium.
Napisz czy podmieniasz wodę, jaki masz filtr i gdzie go płuczesz, czym karmisz itd
Obrazek

Awatar użytkownika
Gagatka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 580
Rejestracja: 1 października 13, 12:09

Re: Obsada akwarium 65L......znikające rybki !!!!

Postautor: Gagatka » 9 stycznia 14, 11:06

rybka jeśli zdechła potrafi się rozłożyć w ciągu 24h, a myślę, że i bocje mogą być pomocne.
Ps. twoje akwarium jest za małe na bocje

krakowiaczek
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 8 stycznia 14, 18:28

Re: Obsada akwarium 65L......znikające rybki !!!!

Postautor: krakowiaczek » 9 stycznia 14, 22:34

Witam ponownie,

może dlatego że temat jest z dziedziny cuda, nie ma dużo odpowiedzi ale doceniam wszystkie i bardzo dziękuje.
Jeśli chodzi o wodę to staram się podmieniać 1/4 co 3-4 tygodnie, woda odstana w tem pokojowej.
Filtr zamknięty, wew AquaEl ......ale do ilu litrów za boga nie pamiętam. Mały nie przewymiarowany. Wkład (gąbka) płukany pod letnią bieżącą wodą.
Pokarm mrożony rano a w porze popołudniowej suchy (płatki, granulki)
Jeśli chodzi o bocje w akwarium to stosowałem zasadę 1L/1cm ciała.
Akwarium założone dokładnie rok temu, na dnie drobniutki żwirek, dużo roślin ( w stosunkowo dobrej kondycji), jeden korzeń.
Przykro mi ale parametrów wody nie podam.......nie mam testerów, nie sprawdzam.....a wiem powinienem.
Ponieważ na ciałach rybek nie widać zew oznak choroby więc zastanawiam sie nad profilaktycznym zastosowaniem preparatu CMF.
Czekam Panowie i Panie ;) na sugestie, co sądzicie o tym środku, pozdrawiam, cześć.

Awatar użytkownika
Gagatka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 580
Rejestracja: 1 października 13, 12:09

Re: Obsada akwarium 65L......znikające rybki !!!!

Postautor: Gagatka » 10 stycznia 14, 00:15

krakowiaczek pisze:Jeśli chodzi o bocje w akwarium to stosowałem zasadę 1L/1cm ciała.

to mit, poczytaj o wymaganiach swojej obsady... masz straszną mieszankę (zupkę rybną)
większość rybek które posiadasz nie nadaje się do twojego litrażu. (poproś w dziale obsady, czyli tutaj, ale w osobnym temacie o pomoc w sprawie korekty obsady, bo rybcie się u ciebie męczą)

krakowiaczek pisze:Akwarium założone dokładnie rok temu, na dnie drobniutki żwirek, dużo roślin ( w stosunkowo dobrej kondycji), jeden korzeń.
Przykro mi ale parametrów wody nie podam.......nie mam testerów, nie sprawdzam.....a wiem powinienem..

powinieneś, bo od złych parametrów pojawiają się choroby

krakowiaczek pisze:Ponieważ na ciałach rybek nie widać zew oznak choroby więc zastanawiam sie nad profilaktycznym zastosowaniem preparatu CMF. .

nie lej chemii do akwarium bez potrzeby.

Jak dostosujesz obsadę do litrażu i rybki do swoich warunków (parametrów) to przestaną zdychać :)

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obsada akwarium 65L......znikające rybki !!!!

Postautor: kuba!!! » 10 stycznia 14, 10:34

krakowiaczek pisze:Jeśli chodzi o wodę to staram się podmieniać 1/4 co 3-4 tygodnie, woda odstana w tem pokojowej.
powinieneś wymieniać ją trochę częściej, zalecane jest 1/3 raz w tyg
krakowiaczek pisze:Filtr zamknięty, wew AquaEl ......ale do ilu litrów za boga nie pamiętam. Mały nie przewymiarowany. Wkład (gąbka) płukany pod letnią bieżącą wodą.
jak kupiłeś gotowy zestaw (akwarium, filtr i grzałka) to pewnie filtr jest za mały do takiego baniaka, do tego Sam niszczysz flore bakteryjną płucząc go pod kranem. Filtr płucze się wyłącznie w wodzie spuszczonej z akwarium.
krakowiaczek pisze:Jeśli chodzi o bocje w akwarium to stosowałem zasadę 1L/1cm ciała.
To chyba wyliczeni ci nie wyszły bo bierze się 1cm dorosłej ryby na 1Lwody
bocje rosną do 30cm :)
Reasumując
Dowiedz się jaki masz filtr Nazwa i parametry, lub zrób jego zdjęcie
nie płucz go pod kranem tylko w wodzie spuszczonej z akwarium
podmieniaj wodę raz w tyg. 1/3
Obrazek

krakowiaczek
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 8 stycznia 14, 18:28

Re: Obsada akwarium 65L......znikające rybki !!!!

Postautor: krakowiaczek » 10 stycznia 14, 13:25

Witojcie hej...forumowicze.

Kuba jeśli chodzi o bocje to i dorastają do 30cm ale może w warunkach naturalnych?! W każdym bądź razie nie wiem i nie będę wdawał się w zbędną polemikę z zasłużonym forumowiczem. Ja korzystając z inf zawartych w książce D. Millsa "Ty i Twoje akwarium" wiem (ale widać się mylę) że osiągają one długość 125mm.
Zgadzam się z Tobą w 100% co do płukania wkładu filtra. Jeżeli podmieniam wodę to płucze w niej wkład tak by nie niszczyć flory bakteryjnej. Problem pojawia się kiedy nie podmieniam wody a muszę wyczyścić wkład......i tutaj dalsza dywagacja jest zbędna....za Twoim przykładem będę podmieniał wodę częściej oraz przy okazji czyścił wkład filtra.
Nie, nie kupiłem gotowego zestawu. Poszczególne elementy wyposażenia kupowałem osobno dbając o to by parametry były zbliżone do wymaganych.
Jeśli chodzi o obsadę mojego akwarium to może i macie racje mówiąc "zupka rybna" ( a to ci Gagatka ;). W założeniach moich miało to być akwarium głównie z roślinami + ze względu na wielkość zbiornika jedna - dwie rybki (obowiązkowo bojownik czerwony....chyba jakaś moja dewiacja ;). Z biegiem czasu jednak (pewnie dlatego że niezbyt dokładnie wypłukałem rośliny) pojawiły się ślimaki.....więc dokupiłem bocje o których mowa. Kiryski ( teraz kirysek ) to dar od znajomego który po dość krótkim czasie stwierdził że nie chce mieć już w domu rybek.....Reszta towarzystw przyznam sie że nie pamiętam w jakich okolicznościach się pojawiła.....przypłynęła ?! ;)
Całkiem niedawno przeszła mi myśl żeby kupić większe akwarium i odwzorować jakieś nat środowisko wodne z roślinami i rybkami. Pewnie jak dojrzeję do tej decyzji i wydatków z tym związanych zgłoszę się o pomoc. Bardzo dziękuje za pomoc w rozwiązaniu zagadki. Również nie jestem zwolennikiem dolewania chemii więc kupię testery i zbadam parametry słupa wody.


Pozdrawiam cześć.

ps.... przepraszam za tą ilość znaków... ;)

Awatar użytkownika
Gagatka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 580
Rejestracja: 1 października 13, 12:09

Re: Obsada akwarium 65L......znikające rybki !!!!

Postautor: Gagatka » 10 stycznia 14, 14:27

krakowiaczek pisze:Kuba jeśli chodzi o bocje to i dorastają do 30cm ale może w warunkach naturalnych?! W każdym bądź razie nie wiem i nie będę wdawał się w zbędną polemikę z zasłużonym forumowiczem. Ja korzystając z inf zawartych w książce D. Millsa "Ty i Twoje akwarium" wiem (ale widać się mylę) że osiągają one długość 125mm.


http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/ ... wspaniale/

Przeczytaj proszę o wymiarach rybci i akwarium dla niej...

Co do zupy rybnej, każda rybka którą masz nie powinna żyć z pozostałymi, tzn. żyją w innych temperaturach i w wodzie o innych twardościach. Jeśli tego nie zmienisz faktycznie zostana cię tylko rośliny w akwarium

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Obsada akwarium 65L......znikające rybki !!!!

Postautor: Fatty » 10 stycznia 14, 17:38

Problemy z wyobrażeniem sobie dużej Bocji miałam i ja - zazwyczaj widuje się je małe, max 10 centymetrowe. Teoretycznie wiedziałam, że rosna duże ale cieżko było mi to sobie wyobrazić - aż wreszcie gdzieś bocje takową ujrzałam, ponad 20 cm do tego masywna(one nie tylko w długość idą ale i takie wysokie, grube się robią), i aż stwierdziłam, że kawał "krokodyla" z tej ryby.

Obrazek

zdjęcie z loaches.com
Are you sure, you want to exist?


Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obsada akwarium 65L......znikające rybki !!!!

Postautor: kuba!!! » 10 stycznia 14, 21:52

Fatty,
Widziałem jeszcze większą (40cm miała jak nic) w sklepie Latos w Warszawie. Niestety sklep już dawno zlikwidowany, a szkoda bo był to profesjonalny sklep akwarystyczny.
Obrazek

Malec
Ryba
Ryba
Posty: 223
Rejestracja: 5 grudnia 13, 22:03

Re: Obsada akwarium 65L......znikające rybki !!!!

Postautor: Malec » 11 stycznia 14, 12:38

Śliczne Bocje w sporym stadzie i rozmiarze są też w Poznańskiej Palmiarni inne gat też( w sporym rozmiarze) :grin:

krakowiaczek
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 8 stycznia 14, 18:28

Re: Obsada akwarium 65L......znikające rybki !!!!

Postautor: krakowiaczek » 12 stycznia 14, 20:58

....a to ci dopiero bocja przez duże "B" .........kto by pomyślał (na pewno nie ja) że takie wielkie może mi urosnąć ;) Po przeczytaniu podesłanych mat i załączonych fot mam już pełna jasność i wyobrażenie ( przynajmniej tak mi się wydaje) na temat tych rybek ich środowiska i wymagań.
Dzięki bardzo.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości