[112] Obsada do nowego akwarium.

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
TishiTib
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 7 kwietnia 15, 11:01

[112] Obsada do nowego akwarium.

Postautor: TishiTib » 7 kwietnia 15, 11:07

Dostałem akwarium 112l i przymierzam się z jego startem, na razie zbieram informację.

Rozmiar akwa: 80x35x40 (szer./gł./wys.)
Parametry wody kranowej Testy zoolek:
PH- 7,8
GH - 16
KH - 8
Posiadam również testy na NO2 i NO3 również zoolek
Podłoże planuję grys bazaltowy 2-5mm + kulki gliniano-torfowe
Oświetlenie na razie takie jak w pokrywie 2xt8 18W, później wymienię na T5 i dorzucę trzecią jarzeniówkę.
Filtr wewnętrzny Aqua szut Turbo 550 z włókniną (planuje dokupić jeden kosz i dołożyć ceramikę)
Grzałka 100W
Akwarium ma być bardziej roślinne niż ukierunkowane na obsadę ryb.
Będę stosował nawozy z serii Blue Line (Macro, Micro i Carbon)

Proszę o podpowiedź jakie rybki dobrać i rośliny, obsada ma być mieszana.
Z poprzedniego akwa mam 4 Danio pręgowane, 2 żaby, 2 zbrojniki (zwyczajne)
Propozycję nie muszą uwzględniać obecnej obsady, mogę ją komuś przekazać.

Wszelkie podpowiedzi mile widziane jestem początkujący.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [112] Obsada do nowego akwarium.

Postautor: Dhuz » 7 kwietnia 15, 11:58

Hu, twarda woda. Danio pręgowane bym oddał albo dołożył - 4 to za mało, a w 112tce grupa około tuzina miałaby szanse bytu, żaby zepchnąłbym do gatunkowego mniejszego żeby bardziej żarłoczne ryby ich nie głodziły i by miały bliżej do powierzchni zaczerpnąć tchu. Do akwa roślinnego z twardszą wodą Danio się nadadzą - tylko upewnij się, że mają dość miejsca do pływania bo to aktywne ryby. Jeśli wolisz coś bardziej terytorialnego, to może mikrusy typu Uklejka Naga albo Danio erythromicron? Przy zostawieniu zbrojników i odpowiedniej aranżacji grupka 11-15 którejś z tych ryb miałaby w akwarium co robić.

TishiTib
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 7 kwietnia 15, 11:01

Re: [112] Obsada do nowego akwarium.

Postautor: TishiTib » 7 kwietnia 15, 12:09

A czy może być np taki skład czy jest to za dużo jak na 112l

Gurami dwuplamisty - 1 + 2 szt
Molinezja - 6 szt
Neon innesa - 11 - 15 szt
Zbrojnik pospolity - 2 szt

:?:

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [112] Obsada do nowego akwarium.

Postautor: Dhuz » 7 kwietnia 15, 12:33

Z własnych (zaiste żałosnych, gdybym był w tamtym momencie bardziej doinformowany to bym nawet nie podchodził do tego) prób trzymania gurami dwuplamistego w 112tce, odradzam, chyba, że masz 100% pewność że dane ryby już żyły ze sobą w zgodzie w zbiorniku podobnym do Twojego. Moje nienawidziły siebie nawzajem i współmieszkańców niemalże w równym stopniu, sąsiad miał ten sam problem ze swoimi w dwusetce, kuzynkowi natomiast parka żyła pokojowo w zbiorniku 70 litrów, który dla tej ryby jest trochę większym wiaderkiem...

Molinezje i Neonki to dwa różne światy. Pierwsze muszą mieć wodę twardą i lubią nawet lekko zasoloną, neonki wolą miększą i bardziej kwaśną. Plus nie podajesz który gatunek molinezji, ja bym miał hamulce wsadzić tam nawet tego karzełka ostropyską bo to jednak względnie duże ryby :)

Zawsze możesz zasiedlić gupikami czy endlerkami.

TishiTib
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 7 kwietnia 15, 11:01

Re: [112] Obsada do nowego akwarium.

Postautor: TishiTib » 8 kwietnia 15, 11:57

A co jeśli bym obniżył PH i GH wodą destylowaną, trochę o tym czytam i czy jest sens się w to bawić, jeśli chodzi o koszt wody destylowanej to nie ma znaczenia, tym się nie przejmuję.
Tylko czy zda to egzamin, nie za dużo zabawy?

Podłoże zamówiłem grys bazaltowy czarny 2-4mm 22kg

W kwestii roślinek to myślałem o:
- nurzaniec
- żabienica
- moczarka
- jakieś mchy i trawnik na pierwszy plan
Co ewentualnie jeszcze?

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: [112] Obsada do nowego akwarium.

Postautor: Greek » 8 kwietnia 15, 14:26

TishiTib pisze:A co jeśli bym obniżył PH i GH wodą destylowaną, trochę o tym czytam i czy jest sens się w to bawić, jeśli chodzi o koszt wody destylowanej to nie ma znaczenia, tym się nie przejmuję.
Tylko czy zda to egzamin, nie za dużo zabawy?


Przyjmijmy, że celujesz w twardość ogólną 8n, czyli mieszasz pół na pół destylkę z kranówką. Załóżmy, że kupujesz ją po 50gr/litr. Robisz podmiankę co tydzień 20l - czyli 10l destylki = 5zł. Daje to 260zł rocznie. Hmm, koszt nie ma znaczenia? No, ok.
No to teraz zastanów się czy poręczne będzie dla Ciebie tachanie co tydzień 10l takiej wody.
A co do obniżenia pH w ten sposób to już w ogóle beznadzieja, bo jak wiemy skala pH jest skalą logarytmiczną , zatem nie jest tak prosto, że zmieszasz sobie pół na pół i masz średnie pH. Poza tym taka woda ma tylko pH=7.

TishiTib pisze:W kwestii roślinek to myślałem o:
- nurzaniec
- żabienica
- moczarka
- jakieś mchy i trawnik na pierwszy plan
Co ewentualnie jeszcze?

Takie jak dla mnie trochę pomieszanie z poplątaniem, ale to już kwestia gustu. Wszystko zależy ile w końcu będziesz miał światła.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

TishiTib
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 7 kwietnia 15, 11:01

Re: [112] Obsada do nowego akwarium.

Postautor: TishiTib » 8 kwietnia 15, 14:40

Czyli lepiej zainwestować w filtr RO.

Jakie więc polecasz rośliny :?:

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: [112] Obsada do nowego akwarium.

Postautor: Greek » 8 kwietnia 15, 14:50

Jeśli będziesz miał takie oświetlenie jak piszesz + nawożenie z głową to w zasadzie możesz sobie pozwolić na wszystkie gatunki.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości