Uzupełnienie obsady do 112l

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
SylwiaJen
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 11 marca 16, 10:41

Uzupełnienie obsady do 112l

Postautor: SylwiaJen » 11 marca 16, 10:49

Witam. Jestem początkującą akwarystką. Jestem obecnie na takim etapie obsady:

- 9xneon Innesa
- 5xgupik pawie oczko
- 3xprystelka
- 2xkirysek spiżowy
- 2xślimak ampularia
- 4xzbrojnik(glonojad)

Czy przy takiej obsadzie mogę mieć jeszcze jakieś inne rybki? Chciałabym jeszcze jakąś parkę większych rybek ale obawiam się czy to nie będzie za dużo. Proszę o jakieś propozycje co ewentualnie mogłabym jeszcze dokupić.
Ostatnio zmieniony 11 marca 16, 15:04 przez SylwiaJen, łącznie zmieniany 1 raz.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Uzupełnienie obsady do 112l

Postautor: barttsw » 11 marca 16, 10:57

SylwiaJen, aby koledzy dobrali co kolwiek to podaj parametry wody KH GH PH (oczywscie testy kropelkowe)

SheepHunterPl
Narybek
Narybek
Posty: 77
Rejestracja: 28 lipca 15, 14:40
Lokalizacja: ok. Gorzowa

Re: Uzupełnienie obsady do 112l

Postautor: SheepHunterPl » 11 marca 16, 11:05

barttsw pisze:SylwiaJen, aby koledzy dobrali co kolwiek to podaj parametry wody KH GH PH (oczywscie testy kropelkowe)

dokładnie tak

SylwiaJen pisze:- 2xkirysek spiżowy

kiryski są rybami stadnymi- minimalnie 6 sztuk
-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Uzupełnienie obsady do 112l

Postautor: Dhuz » 11 marca 16, 13:46

Uwaga, teraz się skup. Podzielę Twoją obsadę na kategorie, każda kategoria powinna mieć zapewnione w miarę podobne warunki. Pogodzenie tych grup ze sobą nawzajem nie jest możliwe bez pojechania po zdrowiu jednej lub obu z nich.
SylwiaJen pisze:- 9xneon inessa
- 2xkirysek spiżowy
- 4xzbrojnik(glonojad)
Temperatura ~22-23 stopnie, GH <10, pH 6-7, Kiryski i to ryby stadne- minimum dla kirysków to ~6 sztuk. Zbrojniki to ryby terytorialne, na każdą rybę powinny w akwarium przypadać 2 kryjówki.
SylwiaJen pisze:- 3xprystelka
Temperatura ~25 stopni, GH <10, pH 6-7, Ryby stadne, rozsądne minimum to 9 sztuk
SylwiaJen pisze:- 5xgupik pawie oczko
Temperatura ~25 stopni, GH>15, pH >7.5

Zastanów się, czy chcesz i masz możliwości zapewnić rybom optymalne warunki. Postaraj się znaleźć nowy, bardziej pasujący do ich wymagań dom tym, którym warunków zapewnić nie potrafisz.

SylwiaJen
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 11 marca 16, 10:41

Re: Uzupełnienie obsady do 112l

Postautor: SylwiaJen » 14 marca 16, 13:50

Dhuz. Pewnie jesteś doświadczoną akwarystom nie neguje tego....lecz nie wiem skąd czerpiesz wiadomości na temat ryb, Ja czytam dużo na necie i w książkach akwarystycznych i troszkę spierałabym się z Tobą co do podanych przez Ciebie zakresów temperatur. U mnie jest ok.25-26 stopni i jak na razie wszystkie rybki żyją i czują się dobrze. Nie znam jeszcze parametrów wody bo czekam na zamówione testy. Z tego powodu nie dokupuję na razie ryb.
Ostatnio zmieniony 14 marca 16, 18:10 przez SylwiaJen, łącznie zmieniany 1 raz.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Uzupełnienie obsady do 112l

Postautor: barttsw » 14 marca 16, 13:52

SylwiaJen, a skąd ty czerpiesz informacje pochwal się :D
kolega Dhuz, ma dosc sporo doswiadczenia w tej dziedzinie
Ostatnio zmieniony 14 marca 16, 14:02 przez barttsw, łącznie zmieniany 1 raz.

SylwiaJen
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 11 marca 16, 10:41

Re: Uzupełnienie obsady do 112l

Postautor: SylwiaJen » 14 marca 16, 14:01

Napisałam skąd czerpię informacje...i chciałabym wiedzieć skąd druz czerpie swoje aby się doszkolić i wystarczyłoby po prostu troszkę milej wytłumaczyć pewne rzeczy a nie od razu sugerować że moje ryby się u mnie dobrze mieć nie będą bo nie zapewniam im odpowiednich warunków itp....po co jest te forum?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Uzupełnienie obsady do 112l

Postautor: Dhuz » 14 marca 16, 14:05

SylwiaJen pisze:Ja czytam dużo na necie i w książkach akwarystycznych i troszkę spierałabym się z Tobą co do podanych przez Ciebie zakresów temperatur.
Konfrontacje danych z różnych książek i stron, rozmowy z akwarystami, źródła specjalistyczne. Lata doświadczenia. Spieraj się do woli i trzymaj ryby jak Ci się tylko zamarzy. Zabronić Ci nikt nie zabroni.

SylwiaJen pisze:U mnie jest ok.25-26 stopni i jak na razie wszystkie rybki żyją i czują się dobrze.
Powiedz mi - zapytałaś je? Neony Innesa w takiej temperaturze pożyją dużo krócej, niż w ich preferowanej. Bonusowo życie skraca im twarda/zasadowa woda. Mówimy o rybach, które zwykle żyją w akwariach dwa-trzy lata, a mogą dożyć dziesięciu.

SylwiaJen
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 11 marca 16, 10:41

Re: Uzupełnienie obsady do 112l

Postautor: SylwiaJen » 14 marca 16, 14:18

To nie można tego jakoś po ludzku wytłumaczyć tylko od razu coś sugerować? Skoro jesteś doświadczony to przekazuj swoją wiedzę w milszy sposób i nie sugeruj komuś niewiedzy. Każdy z nas się uczy całe życie....Ja tu się boję gębę otworzyć i zadać jakieś pytanie żeby czasem mnie ktoś nie opierd...że coś źle robię. Czy tak to tutaj wygląda? I chcę jak najlepiej dla swoich ryb. Dlatego jestem tutaj...czekam tylko na testy które zamówiłam i podam parametry wody...może wtedy ktoś mi pomoże...

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Uzupełnienie obsady do 112l

Postautor: slaeer » 14 marca 16, 14:38

SylwiaJen, dobre podejście przynajmniej na razie. Kapka zgyźliwości na forum jest i będzie, kwestia przyzwyczajenia :mrgreen: .

Zwyczajnie ludzi irytuje gdy ktoś pisze o pomoc w czymś tam. Dostaje odpowiedź, ale i tak wie lepiej. To po co pyta ? Ba są takie asy które jak usłyszą, że mają coś nie tak w akwa to zakładają coraz to nowe tematy w nadziei, że usłyszą co je zadowoli, a nie co przedstawia stan faktyczny, kończy się często banem.

Co do temp. Dhuz, ma rację.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Uzupełnienie obsady do 112l

Postautor: Dhuz » 14 marca 16, 14:40

SylwiaJen pisze:To nie można tego jakoś po ludzku wytłumaczyć tylko od razu coś sugerować?.

Dhuz pisze:Uwaga, teraz się skup. Podzielę Twoją obsadę na kategorie, każda kategoria powinna mieć zapewnione w miarę podobne warunki. Pogodzenie tych grup ze sobą nawzajem nie jest możliwe bez pojechania po zdrowiu jednej lub obu z nich.
Dhuz pisze:Temperatura ~22-23 stopnie, GH <10, pH 6-7, Kiryski i to ryby stadne- minimum dla kirysków to ~6 sztuk. Zbrojniki to ryby terytorialne, na każdą rybę powinny w akwarium przypadać 2 kryjówki.
(...)Temperatura ~25 stopni, GH <10, pH 6-7, Ryby stadne, rozsądne minimum to 9 sztuk
(...)Temperatura ~25 stopni, GH>15, pH >7.5
Czy takie przedziały NIE są wytłumaczone po ludzku? Czego dokładnie oczekujesz pisząc 'po ludzku'? Czy nie piszę poprawnie? Może w niezrozumiałym języku? Wytłumacz mi, proszę, bo strzelasz we mnie jakimś ogólnikowym zarzutem i nie raczysz nawet wyjaśnić, o co Ci się rozchodzi.

SylwiaJen pisze:Skoro jesteś doświadczony to przekazuj swoją wiedzę w milszy sposób i nie sugeruj komuś niewiedzy.
Raz: by przekazać wiedzę nie muszę być miły. Dwa: Dostałaś suche fakty i się obruszyłaś. Gdybym to wysłowił w stylu "ojejku jaka piękna obsadka a co byś powiedziała na to, że te rybcie tak troooooooszeczkę do siebie nie pasują? :) Ale tylko siem proszem nie obrażaj to tylko sugestia" - po pierwsze brzmiałoby to zwyczajnie idiotycznie, po drugie byłoby wyprane z merytorycznej części, którą masz w podanych wyżej przedziałach, w jakich opisałem te ryby - wtedy mogłabyś mi zarzucić brak wytłumaczenia 'po ludzku', bo byłoby to bezsensowne skamlenie, by nie urazić czyichś uczuć, nieudolnie próbujące przekazać prostą myśl "te a te ryby potrzebują takie a takie warunki, a te drugie potrzebują inne".
SylwiaJen pisze:Każdy z nas się uczy całe życie....Ja tu się boję gębę otworzyć i zadać jakieś pytanie żeby czasem mnie ktoś nie opierd...że coś źle robię. Czy tak to tutaj wygląda?
Jeżeli wytłumaczenie, jak podejść do wymagań swojej obsady nazywasz "opierd...", to ja boję się zapytać, co dla Ciebie NIE jest "opierd...". Ponawiam - nikt Cię tutaj nie zmusza do niczego, zrobisz jak będziesz chcieć. Jeśli nie chcesz pomocy merytorycznej która nie zawiera w sobie prawienia komplementów i komponowania peanów na Twoją cześć, nie ma sprawy, nie będę się narzucać.
SylwiaJen pisze:może wtedy ktoś mi pomoże...
k

SylwiaJen
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 11 marca 16, 10:41

Re: Uzupełnienie obsady do 112l

Postautor: SylwiaJen » 14 marca 16, 14:59

Raz: By przekazywać wiedzę powinno być się miłym, bo lepiej się to czyta czy też słucha....
Dwa: Nie oczekuję pochwał ani komplementów choć wiesz jestem kobietą :P,
Trzy: Nie oburmuszam się..
Cztery: Jak mam pogadać z tymi moimi rybami?Czy im pasuje w moim akwa czy nie?
Piąte: Ale Cię wkur.....:P

SylwiaJen
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 11 marca 16, 10:41

Re: Uzupełnienie obsady do 112l

Postautor: SylwiaJen » 14 marca 16, 15:04

slaeer, Czy gdzieś użyłam sformułowania że coś wiem lepiej? nie wydaje mi się. Nie chcę usłyszeć tego co wielce mnie by odpowiadało bo napisałam tu z nadzieją o pomoc a nie wymądrzać się skoro i tak g...wiem. I wiesz nie potrzebna ta ironia....;)

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Uzupełnienie obsady do 112l

Postautor: Dhuz » 14 marca 16, 15:47

SylwiaJen pisze:By przekazywać wiedzę powinno być się miłym, bo lepiej się to czyta czy też słucha....
Jak zatem przekazałabyś przedziały, które wypisałem wyżej?
SylwiaJen pisze:Jak mam pogadać z tymi moimi rybami?Czy im pasuje w moim akwa czy nie?
Mówisz, że czują się dobrze...
SylwiaJen pisze:Ale Cię wkur.....:P
Jesli moją codzienną apatię i tłumaczenie poraz n-ty tego samego odbierasz jako "wkur...", to chyba powinienem się leczyć na nerwicę. Będąc jednocześnie flegmatykiem :/

SylwiaJen
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 11 marca 16, 10:41

Re: Uzupełnienie obsady do 112l

Postautor: SylwiaJen » 14 marca 16, 15:49

Dhuz, jesteś flegmatykiem? nie odbieraj tego tak dosłownie...:P

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości