Przenosiny na [112]

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Przenosiny na [112]

Postautor: mimo12 » 1 czerwca 17, 21:14

To na pewno masz powyżej 7.

Nie idź w ryby wód miękkich i kwaśnych przy tych parametrach. Wybierz takie, dla których optymalne warunki będą oscylowały wokót tych w zbiorniku.

I uwaga. A. macmasteri sprzedaje się jako A. viejita najczęściej. Zazwyczaj są to krzyżówki tych i pokrewnych gatunków. Czyste A. macmasteri ciężko będzie dostać. O A. viejita nie wspominając. Obecnie, z tego, co ludzie się ujawnili, to w Polsce jest tylko jedna para A. viejita aktualnie, są to dzikie ryby. I oczywiście dzikie ryby tych dwóch gatunków, w szczególności A. viejita wymagają duuuużo miększej i kwaśniejszej wody niż kranówka. ;)

MirQ
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 28 maja 17, 16:17

Re: Przenosiny na [112]

Postautor: MirQ » 1 czerwca 17, 21:39

Kranówka będzie bardziej miękka i kwaśna kiedy wrzuci się do niej korzeń i zastosuje odpowiednie preparaty(posiadam aquacid), w tym akwarium zastosowałem preparat na samym początku, jak jeszcze nie było ryb i zapomniałem dodawać przy podmianach, stąd ten odczyn. Natomiast w między czasie akwarium było przemeblowane i wyleciał z niego korzeń, który zajmował sporo miejsca i utrudniał manipulację przy roślinach, dlatego będzie pasował do większego baniaka.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Przenosiny na [112]

Postautor: mimo12 » 1 czerwca 17, 22:14

Korzeń niewiele da. W twardej wodzie garbniki szybko są wytrącane, a podobno takie wytrącone skupiska mogą zalepiać rybom skrzela.

MirQ
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 28 maja 17, 16:17

Re: Przenosiny na [112]

Postautor: MirQ » 2 czerwca 17, 13:58

Czyli nie uniknę RO. Muszę tylko poczytać jak się tego używa, bo cholera zależy mi na razborach w małym akwarium.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przenosiny na [112]

Postautor: barttsw » 2 czerwca 17, 14:13

MirQ pisze: Muszę tylko poczytać jak się tego używa
do tego nie trzea miec doktoratu z fizyki kwantowej :D
wazne by przed pierwszym uzyciem przepłukac filtry wstepne i membrame (nie wyciagac jej)
potem tylko odkrecasz zaworek tyle wszystkiego
zurzycie fitrow i membramy zalezy od zurzycia wody

MirQ
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 28 maja 17, 16:17

Re: Przenosiny na [112]

Postautor: MirQ » 2 czerwca 17, 15:09

Lać tego 100% do akwarium, czy lepiej będzie wymieszać z kranówką?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przenosiny na [112]

Postautor: barttsw » 2 czerwca 17, 15:45

ja leje 100%+mineralizator

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Przenosiny na [112]

Postautor: mimo12 » 2 czerwca 17, 21:03

Dodawaj coś co zakwasza wodę, liście dębu, orzecha włoskiego, szyszki olchy albo rób z tego humus albo przepuszczaj RO przez torf+ do tego może z 20% kranówki, jak nie chcesz mineralizatorów. Tylko stopniowo wprowadzaj przy kolejnych podmianach,, bo i Twoje i sklepowe ryby są trzymane na kranówce lub wodzie zbliżonej do czystej kranówki, bo zbyt duży szok mógłby zabić ryby.

MirQ
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 28 maja 17, 16:17

Re: Przenosiny na [112]

Postautor: MirQ » 4 czerwca 17, 14:56

Ok, mam pewien pomysł: Do akwarium 112l wleję całą wodę z aktualnego zbiornika + 50/50 RO/kranówka; natomiast moje aktualne akwarium, które zamierzam robić totalnie od zera to będzie RO przepuszczone przez torf i dodatek kranówki. Nie wiem tylko co zrobić w tej sytuacji z krewetkami, które zamierzam do tego właśnie akwarium wprowadzić. I tu zrodził mi się taki pomysł - mam w domu malutkie akwarium, jakieś 10 litrów. uruchomiłbym je na jakiś czas i tam żyłyby krewetki do czasu zrobienia dla nich domyślnego akwarium. Co sądzicie?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Przenosiny na [112]

Postautor: mimo12 » 4 czerwca 17, 15:12

Jak robisz takie manewry, to pamiętaj, żeby przenieść wraz ze stworzeniami dojrzały filtr i wodę, a nowemu zbiornikowi daj dojrzeć.
Pamiętaj, żeby nie zejść z pH bardzo nisko, bo pożegnasz się z krewetkami.

Do dużego zbiornika też część wody przepuść przez torf, żeby koło 7 pH było, bo lejąc RO z kranówką, bez żadnego zakwaszacza, to i tak skończy się na zasadowej wodzie. ;)

MirQ
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 28 maja 17, 16:17

Re: Przenosiny na [112]

Postautor: MirQ » 4 czerwca 17, 15:39

To może po prostu zrobię to 112 ze świeżą wodą, dam jej dojrzeć z dwa tygodnie, a ryby przeniosę jakby były ze sklepu(w woreczkach i tradycyjna procedura). Wtedy dopiero, po przeniesieniu rybek krewetki przeniosę razem ze starą wodą do kotnika, gdzie pobędą sobie 2-3 tygodnie aż dojrzeje stary-nowy zbiornik dla nich przeznaczony. No i jeszcze myślałem co by mogło być zamiast rabzory borneańskiej i wpadłem na pomysł z danio perłowym.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Przenosiny na [112]

Postautor: mimo12 » 4 czerwca 17, 16:06

Danio perłowy to kiepski pomysł do bojownika i kwaśnej wody. Masz kilka gatunków małych razborek. Może coś Ci bardziej przypadnie do gustu.

Cała procedura prawie ok, lepsza od poprzedniego pomysłu. Będziesz też mieć więcej czasu na przemyślenie, co i jak zrobić, a nie wszystko na raz.
A dlaczego prawie ok? Bo jak aklimatyzujesz ryby, to najlepszą opcją jest kupienie w aptece wężyka do kroplówki, ucięcie tego cylinderka, zasysasz wodę z akwa docelowego do wiaderka z rybami( na powierzchni kładziesz np. liście dębu, żeby ryby się mniej stresowały) i regulujesz kapanie 2-3 krople na sekundę, w zależności od wrażliwości ryb od kilku do ponad 20h. Powinno wystarczyć parę godzin, dla razborek pewnie dłużej.

MirQ
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 28 maja 17, 16:17

Re: Przenosiny na [112]

Postautor: MirQ » 4 czerwca 17, 16:21

Nie upieram się przy bojowniku, może iść do 112. Z razborek podoba mi się jeszcze kubotai, ale ją bym z czymś połączył, więc pewnie będę wybierał między danio a borneańską. Woda będzie dostosowana do wymagań rybek.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Przenosiny na [112]

Postautor: mimo12 » 4 czerwca 17, 16:27

IMO perłowe sprzedawane w sklepach, to są w kondycji gorzej niż kiepskiej, także uważaj, co bierzesz. ;)

MirQ
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 28 maja 17, 16:17

Re: Przenosiny na [112]

Postautor: MirQ » 4 czerwca 17, 16:35

Akurat mam zaufany sklep, nawet borneańskie ładne mają ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości