72 l - kinela

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
kinela
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 18 lipca 17, 22:23

72 l - kinela

Postautor: kinela » 18 lipca 17, 23:00

Witajcie :wink:

Jestem nowa na forum i w temacie akwarystyki całkiem zielona. Piszę, bo mam podobny problem jak autor topiku: nie wiem, jakie rybki do 72l. A nie chciałam zakładać nowego wątku.

Początkowo chciałam mieć po prostu rybki - w kuli najlepiej :mrgreen: ale po zgłębieniu tematu postanowiłam kupić jednak większe akwa. Obecnie marzy mi sie takie ogrooooomne, ale jestem tylko biedną studentką, więc 72l to i tak dla mnie wielkie szaleństwo 8) Jestem jeszcze przed zakupem akwarium, więc zanim rybki u mnie zagoszczą minie jeszcze kawałek czasu, więc mogę się jeszcze pozastanawiać. I liczę na Wasze rady i uwagi, co do ilości rybek i łączenia gatunków. Cóż, jestem dziewczyną i taka moja natura, że estetyka na 1. miejscu... :niewiem: a co do reszty potrzebuję pomocy :D

Wybrałam już rybki (i nie tylko), które mi się podobają (nooo większość i tak już odrzuciłam, bo warunki nie te) i z nich stworzyłam mój pierwszy "zestaw", a oto i on:

bojownik - samczyk x1
gupik - same samczyki (nie chcę rozrodu rybek) x10
molinezja - same samiczki x5
mieczyk - same samiczki x5
krewetka czarna (nie wiem, jaka to odmiana) - mieszane (chcę rozrodu) początkowo x5
rak niebieski (chciałam Yabby, ale w sklepie jest tylko Clarkii niebieski) samiczka x1
rak CPO pomarańczowy - same samczyki x2
ampularia x1

Chciałabym poznać Wasze zdanie na jego temat i ewentualne sugestie modyfikacji. Planuję mieć dużo roślinek i korzonków/kryjówek (jeszcze przed kupieniem zwierzaków). Jestem świadoma możliwości komplikacji z bojownikiem, ale zdania są bardzo podzielone i chyba jestem skora podjąć ryzyko. A jak z innymi gatunkami?? Wiecie o jakichś przeciwwskazaniach do wspólnego "mieszkania"??

Pani w sklepie mówiła, ze wszystkie poza bojownikami są przyjaźnie nastawione i powinno nie być problemów, ale jakoś jej nie całkiem ufam. Czekam na odpowiedzi! I z góry za nie dziękuję :dzieki:

Pozdrawiam, Kasia

kinela
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 18 lipca 17, 22:23

Re: 72 l

Postautor: kinela » 19 lipca 17, 00:38

hmm chociaż już sama wykluczam - mieczyki chyba będą za duże, a raczki pomarańczowe mogą mieć ciasno z krewetkami... :? :? proponujecie jakieś inne rybki do mojego zestawu??

pozdrowionka, Kasia

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 72 l - kinela

Postautor: Dhuz » 19 lipca 17, 05:08

Witamy na forum. Przede wszystkim, nie dubluj postów. Chcesz coś dodać do świeżo napisanego posta, na którego nikt nie odpowiedział - kliknij ikonę ołówka, by edytować go. Temat wydzieliłem, bo to Twoje akwarium ma być omawiane, a nie autora tamtego wątku.

Zajrzyj do regulaminu działu i podumaj nad nim. Nie podajesz nam nic poza pojemnością swojego przyszłego akwarium. Przede wszystkim - wymiary. 72l kojarzy mi się z ohydnymi wymiarami 60x30x40. Wysoki słup wody, mało miejsca do pływania dla zwierząt. Przemyśl coś bardziej przestrzennego, a niekoniecznie tak wyciągniętego w górę. Sprawdź, jaką masz wodę - mówisz, że chcesz takie a takie zwierzęta, a jednocześnie chcesz połączyć bojownika, rybę tropikalnych bagien i torfowisk, z jajożyworódkami, które żyją w wodach twardych i zasadowych. Do tego duży rak - pani w sklepie może sobie mówić, że to wszystko będzie razem żyło, bo... będzie żyło. Do czasu. :P Raki powinny być trzymane osobno. Nie licz na młode krewetki przy dużych rybach, jak mieczyki i molinezje. Bojownik może też je potraktować jako karmę.

Zacznij budowę akwarium od postawienia zbiornika i podpięcia do niego serca systemu - filtra. Pompka z podłączoną gąbką przy bogatszej obsadzie odpada, a widzę, że ciągnie Cię do dopakowania akwarium wieloma gatunkami. ;) Zatem kubełek lub kaskada, bo wątpię, by chciało Ci się majstrować przy samoróbkach. Potem dobierz ryby do wody, jaką dysponujesz. Najlepiej mając na uwadze, jak duże rosną.

kinela
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 18 lipca 17, 22:23

Re: 72 l - kinela

Postautor: kinela » 19 lipca 17, 10:55

Przede wszystkim - dziękuję za odpowiedź :)

Przepraszam bardzo - postaram się poprawić. Tak, akwarium ma mieć wymiary 60x30x40. Chyba nie znajdę bardziej przestrzennego :cry: Po prostu innych nie ma ani w moich sklepach, ani na allegro. Woda ma pH około 7,15, lekko twarda.

Z małych krewetek jestem w stanie zrezygnować. Mam tylko nadzieję, że w takim razie przeżyją chociaż dorosłe osobniki... Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam "do czasu" - czy rak może zrobić rybkom krzywdę?? Spotkałam się z opiniami na stronach internetowych, że rak clarkii nie jest agresywny i może być trzymany z małymi rybkami.

Dziękuję za radę, sama zdałabym sie pewnie na sprzedawcę, a ten wstępnie proponował właśnie filterek gąbkowy.

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: 72 l - kinela

Postautor: Anka cyganka » 19 lipca 17, 16:45

Nie patrz też przy zakupie akwarium na gotowe zestawy bo sprzęt w nich nie nadaje się do niczego, wszystko kup osobno. Z taką wodą to raczej jajozyworodki. Bojownik nie daje się do tego zestawy pod względem wymagań co do wody jak również do ryb z długimi pletwami. Co do raczkow kolega wcześniej napisal

morganetta
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 19 lipca 17, 18:40

Re: 72 l - kinela

Postautor: morganetta » 19 lipca 17, 20:11

Hej :) ja tam bym się nie przejmowała rybkami, powinny razem zyc w zgodzie (choć to zależy od charakteru i mogą pojawić się problemy, ale ich nie przewidzisz). Zadbaj tylko o dobre warunki czyli filtr, temperatura, dojrzały zbiornik i powinno być ok. Ja miałam ryby i krewcie w litrażu 112, ale po małym wypadku z akwarium musiałam zmienić a do dyspozycji było tylko 72l właśnie i niby ciaśniej a rybki się mają dobrze, nie zmieniło się ich zachowanie. A mam ich sporo i podobnie jak ty same chłopaki i z różnymi wymaganiami niektóre:
14x gupik pawie oczko
7x danio różowe
6x kirysek karłowaty sierpoplamy
5x krewcia white pearl
5x krewcia blue tiger
4x proporczykowiec z Kap Lopez
2x ampularia
1x bojownik wspaniały
U mnie czasem są walki bo to chłopaki, ale zwykle jest spokój i nic sobie nie zrobiły. krewcia jedna miała małe, ale wymieniłam, bo nie chciałam ich mnożyć u mnie i teraz to chyba jest samczyk. Mam temperaturę 25 stopni, to kompromis miedzy danio a bojownikiem i im pasuje. Wcześniej miałam niższą, ale dostałam tego bojownika i takie rozwiązanie teraz się sprawdza - polecam. Do tego polecam piasek kwarcowy 2-3mm i dużo duuuuuuzo roślinek, zeby sobie nie przeszkadzały. I mchu dla krewetek. Nie wiem jak rak, ale jest śliczny ten co piszesz i sama może się skuszę i dokupię. Ale ja mam więcej rybek, to nie wiem, czy mu miejsca starczy. Jak się zdecydujesz to koniecznie napisz jak im się żyje!

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: 72 l - kinela

Postautor: Anka cyganka » 19 lipca 17, 20:21

morganetta pisze:Hej :) ja tam bym się nie przejmowała rybkami, powinny razem zyc w zgodzie (choć to zależy od charakteru i mogą pojawić się problemy, ale ich nie przewidzisz).

Jak się nie przejmujesz rybkami to lepiej ich nie miej i nie doradzaj tak innym

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: 72 l - kinela

Postautor: Mattija2 » 19 lipca 17, 20:39

:zdziwko: To jakis troll?

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: 72 l - kinela

Postautor: kodzaj11 » 23 lipca 17, 17:46

Z krewetkami to nieprawda, nie boj sie i bierz tylko zapewnij im duzo kryjowek, roslinnosci i mchu a beda sie mnozyc jak glupie i na pewno przetrwaja, nie wszystkie ale na pewno sporo i koniecznie gabka na wlot filtru bo inaczej pognija Ci w kubelku albo innym ustrojstwie... Powiedzcie mi czy te bojowniki trzymane w pojemnikach na szczyny w sklepach maja extra warunki? W takim baniaku u kolezanki na pewno bedzie im lepiej a pokolenie przez kolejne na kranowce to nie beda na pewno takie wymagajace jak pierwotne osobniki.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości