Neon Innesa [60 l]

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
cane
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 6 listopada 17, 17:50

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: cane » 17 listopada 17, 13:34

Matko, to już mój syn jest mądrzejszy ode mnie... od prawie 30 lat wiem, że są GUPIKI, a i tak zawsze się rąbnę :oops: .

Zapomniałabym o kolejnym (drobnym) sukcesie akwarystycznym - Jaśnie Pan zaczyna rozumieć, że żwirek to nie najlepsze podłoże przy rybkach i ma przywieźć dzisiaj piasek. Zwykły, najzwyklejszy piasek budowlany. Wypatruje też po okolicy młodych buków, żeby parę liściastych gałązek dorwać (akurat tutaj lepiej on niż ja - na drzewach zna się doskonale). Wystarczyło stwierdzenie, że młode krewetki lubią to jeść :twisted: .

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: Hunter » 17 listopada 17, 15:25

Żwir rzeczny jest dopuszczalnym podłożem akwarystycznym, a w granulacji 1-3mm rośliny wprost doskonale rozwijają swój system korzeniowy, więc to nie tak, że żwir od razu jest bee, to zależy od wielu czynników. Piasek jest wymagany przez ryby denne i kopiące ( i tu bywałą spory czy wymagają na całej powierzchni czy wystarczy im jakaś wydzielona część - osobiście uważam, że wystarczy wydzielić pewną część, a na pozostałej powierzchni może być żwir rzeczny, gdyż takie właśnie urozmaicone podłoża spotykamy w naturalnym środowisku :) ).
Z tymi piaskami budowlanymi to lepiej uważać. Do betonu może iść pierwszy lepszy piach, natomiast do akwarium już nie. Po pierwsze piasek powinien być rzeczny, a nie np rozdrabiany metodą kruszenia (powstają ostre krawędzie). Po drugie powinien być chemicznie obojętny, a piasek budowlany bywa zawapniony (będzie dźwigał twardość wody). Na chemicznośc obojętną skały z jakiej składa się piach/żwir/ozdobne skały też warto zwracać uwagę. Przykładowo czysty kwarc jest OK, ale już jakieś wapienie, czy piaskowce są dyskwalifikowane w akwarium z wodą miękką.
Piaski z nieznanych źródeł należy wcześniej sprawdzić. Garść piasku wypłukać w wodzie RO/destylowanej, następnie próbkę zalać RO/destylatem w szklance i odstawić na 3 doby codziennie mieszając. Po 3 dobrach można sprawdzić KH i GH testami wyciągając wnioski.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

cane
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 6 listopada 17, 17:50

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: cane » 18 listopada 17, 09:47

Hunter o sprawdzaniu piasku wiem, na szczęście mam swoje dojście do RO :) .

Za to mam inny problem - coś wybiło mi wszystkie krewetki :( . Mąż twierdzi, że wczoraj o 16.00 widział 5 szt., ja wczoraj ok. 23.00 zobaczyłam jedną zdychającą, a po przeczesaniu całego akwarium (nawet pod każdy kamyk zaglądałam!) zauważyłam tylko jedną zdrową sztukę. Dzisiaj nie widać nic ;(
Przypomniał mi się oglądany ostatnio czajnik... Po roku używania na tutejszej wodzie nie ma na nim ani cienia kamienia, ale za to jest rdzawo-bury nalot. To kieruje moje myśli w stronę metali ciężkich.

Jest jakiś sposób, żeby się ich pozbyć czy jeśli po zrobieniu testów na metale potwierdzi się moja diagnoza to lepiej się na RO przerzucić?

Drugim podejrzeniem jest azot, akwarium troszeczkę już ma, ale mogło coś głupio skoczyć. Niestety, tutaj też miałam testy pożyczone od znajomego akwarystyka. Przez dzikie zakładanie akwarium jeszcze nie mam swojego zestawu - muszę kupić :zly: . Taką diagnozą mniej się martwię, wiem jak to opanować :roll: .

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: Hunter » 18 listopada 17, 16:05

Nie ma testu akwarystycznego na zawartość metali ciężkich. Takie rzeczy chyba tylko laboratoryjnie.
Krewetki są czułe na związki miedzi i stosunkowo wyczulone bardziej niż przeciętne ryby na związki azotu.
Rdzawo bury kolor to pewnie rdza.

Ciężko cokolwiek doradzić. Wiadome, że kranówka to loteria. Nigdy nie wiemy co leci z kranu, niemniej jednak zdecydowana większość akwarystów leje kranex i raczej śpią spokojnie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: barttsw » 18 listopada 17, 17:06

Hunter pisze:Nie ma testu akwarystycznego na zawartość metali ciężkich. Takie rzeczy chyba tylko laboratoryjnie.

tak tylko marinlab koszt okolo 120 zl jak dobrze pamietam

cane
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 6 listopada 17, 17:50

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: cane » 19 listopada 17, 12:41

Hunter przepraszam, że tyle to trwało, ale już wiem jaką moc ma moje oświetlenie - 15 W. I teraz nie wiem za jakie je uznać... Liczy się ilość watów na litr (45 l) czy na wysokość słupa wody (co wydaje mi się raczej rozsądniejsze), czyli na 25 cm?

Barwy światła nie znalazłam, ale na świetlówce jest napis GLO-SUN. Podejrzewam, że to stara świetlówka, więc jak tylko będę miała czas postaram się kupić nową :roll: .

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: Hunter » 20 listopada 17, 00:01

OK, świetnie :) 15W na Twój litraż i wysokość akwarium jest idealnie dobrane :)

To teraz z niewiadomych zostały jeszcze tylko parametry wody i zdjęcie baniaka.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

cane
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 6 listopada 17, 17:50

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: cane » 20 listopada 17, 00:49

Ze zdjęciem to problem będzie... jakoś z natury nie cierpię robienia zdjęć wszelakich, może męża zmuszę. Chociaż niczego szczególnego tam nie ma na dobrą sprawę - trochę roślinek, trochę żwirku, parę kamyków... Rybek niezbyt dużo :roll: .

Reszta parametrów - najwcześniej za tydzień będę miała czas jechać do porządnego zoologicznego po testy.... autobusem... bo rozwaliłam dzisiaj auto :zly: .

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: Peter007 » 20 listopada 17, 09:05

Testy najlepiej kupić przez internet. Z reguły są znacznie tańsze i zamawiasz to co konkretnie chcesz nie narażając się na sugestie pana z "porządnego zoologicznego"
W drodze ku Tanganice

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Neon Innesa [60 l]

Postautor: Hunter » 20 listopada 17, 09:44

Właśnie o to chodzi, żeby określić ile to jest te "trochę roślinek". Zdjęcia wykonujemy po zmroku ze zgaszony światłem w pomieszczeniu i zapalonym w akwarium.

Dokładnie testy najlepiej przez internet, zwłaszcza że do 24 listopada allegro funduje darmową wysyłkę do paczkomatu :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości