Akwarium 25 l.

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
moira93
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 26 maja 18, 11:22

Akwarium 25 l.

Postautor: moira93 » 26 maja 18, 11:33

Witam, wstępnie planuje zakup zbiornika wielkości 40x25x25 i litrażu 25 l. . Na razie nie podam dokładnych parametrów wody. W kranie mam twardawą wodę, ale planuję ją zmiękczać wodą demineralizowaną. Akwarium z wyposażeniem pewnie sama wybiorę, gdyż nie jestem przekonana do zestawów. Zastanawiam się jaką obsadę można mieć w takim zbiorniku. Myślałam o : bojowniku, drobniczka jednodniówka 5szt./ razbora borneańska 6szt. , krewetki. Czy taka osoba przy sensownej filtracji będzie pasować do zbiornika?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium 25 l.

Postautor: barttsw » 26 maja 18, 12:34

Idmienne parametry i temperatura
Jak chcesz taki maly baniak to bojka tylkk dostosuj mu wode midkka i kwasna

moira93
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 26 maja 18, 11:22

Re: Akwarium 25 l.

Postautor: moira93 » 26 maja 18, 15:04

Czytałam trochę o tych rybkach na różnych stronach i nie wynika z nich że mają odmienną temperaturę. Drobniczka może ma optymalną mniejszą to tu mogę się zgodzić, choć są strony co podają przedział od 19 do 30 stopni to nie straszne są jej wahania temperatury. Jeśli chodzi o twardość to każdej z tych rybek odpowiada miękka woda, ph 6-7. Takie zdobyłam informacje, lecz mogę się mylić. Znam osoby co mają krewetki wybarwione i liczne w akwarium z kranową twardawą wodą, ale ja zanim wpuszczę zwierzęta do akwarium wolę dostawać wodę poprzez mieszanie z demineralizowaną.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium 25 l.

Postautor: barttsw » 26 maja 18, 15:10

do bojownika nic nie dobierzesz a ze widzisz widelki to cie zapytram:
bedziesz co jakis czas z,ieniac temp i parametry wody ?
i to nie jest zaden atak?
ponadto bojek to ryba z torfowisk wiec ph jak najblizsze 6 i kolor herbaty
albo same krewetki
twardosci to jedno i to najmniejszy problem
problem to odczyn
moira93 pisze:Znam osoby co mają krewetki wybarwione i liczne w akwarium z kranową twardawą wodą
wybarwienie to kwestia pokarmu a nie wody

moira93
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 26 maja 18, 11:22

Re: Akwarium 25 l.

Postautor: moira93 » 26 maja 18, 15:30

Jak miałam wcześniej w domu akwarium to temperatura bez grzałki utrzymywała się stale na poziomie 24 stopni. Czy w takiej temperaturze będą się dobrze czuły bojownik, razbory i krewetki? Miękka woda przecież się nadaje do wszystkich tych rybek, chyba że się mylę. Odczyn wody to jest ph inaczej? Torfowiska to coś w stylu bw? Z tego co spotykam ze zdjęciami w internecie to bojowniki można trzymać też w akwariach bez przyciemnionej wody. Ja wole takie roślinne zwykłe akwaria

Witold
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 21 maja 18, 18:43

Re: Akwarium 25 l.

Postautor: Witold » 26 maja 18, 15:36

Ja ze swojej strony bardzo polecam Drobniczki Jednodniówki. Nie są co prawda tak ładne jak większość popularnych rybek, za to ich obserwacja wciąga niesamowicie. Z innych plusów mała przestrzeń wydaje się im nie przeszkadzać, nie potrzebują grzałki w normalnych warunkach pokojowych, dobrze znoszą błędy, łatwo się rozmnażają, ale nie w jakimś przerażającym tempie.

Odradzam natomiast trzymanie Drobniczek i krewetek z Bojownikiem w tak małym akwarium. Jak nawet przeżyją, to całe ich zachowanie będzie się sprowadzać do uciekania i krycia się.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium 25 l.

Postautor: barttsw » 26 maja 18, 15:38

moira93 pisze:ak miałam wcześniej w domu akwarium to temperatura bez grzałki utrzymywała się stale na poziomie 24 stopni.
zdecydowanie za zimno dla bojka
bojek 27-29
moira93 pisze:razbory i krewetki?
na rozbory za maly baniak
krewetki jakie?
moira93 pisze:Odczyn wody to jest ph inaczej?
tak
moira93 pisze:Torfowiska to coś w stylu bw?
tak
moira93 pisze:Z tego co spotykam ze zdjęciami w internecie to bojowniki można trzymać też w akwariach bez przyciemnionej wody. Ja wole takie roślinne zwykłe akwaria
bojownik pochodzi z torfowisk w azji
i potem sie dziwicie ze wam ryby choruja i padaja

Awatar użytkownika
MarJan©
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 17 maja 18, 21:46
Lokalizacja: Stargard

Re: Akwarium 25 l.

Postautor: MarJan© » 26 maja 18, 18:03

Uważam, że 25l to za mało na jakiekolwiek rybkarium...oczywiście wydawać się może, że dla bojka po wypuszczeniu z kubeczka to raj, ale to i tak za krótki zbiornik, bojownik na prawdę jak ma możliwość to sporo pływa....natomiast nie zgodzę się, że trzeba go trzymać w BW, żadnej ujmy mu nie robi krystalicznie czysta woda, wiele gatunków z BW jest trzymana w akwariach z wodą jak kryształ, choćby najpopularniejsze neony.
><((">
><(((*>

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium 25 l.

Postautor: barttsw » 26 maja 18, 18:28

MarJan© pisze:Uważam, że 25l to za mało na jakiekolwiek rybkarium...oczywiście wydawać się może, że dla bojka po wypuszczeniu z kubeczka to raj, ale to i tak za krótki zbiornik, bojownik na prawdę jak ma możliwość to sporo pływa....natomiast nie zgodzę się, że trzeba go trzymać w BW, żadnej ujmy mu nie robi krystalicznie czysta woda, wiele gatunków z BW jest trzymana w akwariach z wodą jak kryształ, choćby najpopularniejsze neony.

dlatego non stop macie chore zwierzaki

Awatar użytkownika
MarJan©
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 17 maja 18, 21:46
Lokalizacja: Stargard

Re: Akwarium 25 l.

Postautor: MarJan© » 26 maja 18, 19:21

barttsw pisze:dlatego non stop macie chore zwierzaki

kto?
Ryby nie chorują dlatego, że kolor wody nie jest herbaciany a krystaliczny, bez przesady- po kilku wpisach już się domyślam, że jesteś rygorystycznym "biotopowcem", ale to jest hobby dla zwykłych zjadaczy chleba również, którzy chcą mieć rąbek natury w mieszkaniu zamknięty w szkle...dla zdrowia zwierząt wystarczą odpowiednie parametry wody, wielkość zbiornika i już dodatkowe elementy zależnie od gatunku- konkretny rodzaj podłoża, drewno, rośliny pływające czy kryjówki....związki humusowe nie są wymagane- oczywiście, że im bardziej odwzorujemy środowisko naturalne tym lepiej, ale nie jest tak, że przez ich brak ryby chorują, bez przesady :roll:
><((">
><(((*>

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium 25 l.

Postautor: barttsw » 26 maja 18, 20:19

MarJan© pisze:Ryby nie chorują dlatego, że kolor wody nie jest herbaciany a krystaliczny
ma bo to wplyw na odczyn
MarJan© pisze:po kilku wpisach już się domyślam, że jesteś rygorystycznym "biotopowcem"
tak choc nie dokonca piorytet to dobro zwierzakow , choc da sie wszystko pogodzic ale to trzeba troche checi :)
MarJan© pisze:ale to jest hobby dla zwykłych zjadaczy chleba również, którzy chcą mieć rąbek natury w mieszkaniu zamknięty w szkle...dla zdrowia zwierząt wystarczą odpowiednie parametry wody
no wlasnie czyli tu sie klaniaja warunki jak najbardziej zblizone do natury a nie ze ryby z ph6 daje sie do ph8
MarJan© pisze:ale nie jest tak, że przez ich brak ryby chorują, bez przesady
przy bojkach wlasnie ma brak zwiazkow humusowych to najczestrze bledy popelniane przy bojkach
jak ktos sie decyduje na dany gatunek to niech sie wysili i pozna jak ta ryba zyje w naturze
nie mowie ze musi byc ph6 ale zeby bylo cos zwiazkow humusowych juz ph 6,8 duzo daje w polepszeniu bytowania
i dorzycenie lisci orzecha ,debu ,buku,olchy,ketapangu czy morwy oraz szyszek olchy to nie jest duzy wysilek

moira93
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 26 maja 18, 11:22

Re: Akwarium 25 l.

Postautor: moira93 » 26 maja 18, 21:17

Na razie pomyślałam, że zostanę przy samym bojowniku i krewetkach. Do ławicowych ryb wrócę w przyszłości jak będę miała lepsze warunki do akwarium 60+. Nie jestem przekonana do klimatów bw

Witold
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 21 maja 18, 18:43

Re: Akwarium 25 l.

Postautor: Witold » 26 maja 18, 21:49

moira93 pisze:Na razie pomyślałam, że zostanę przy samym bojowniku i krewetkach. Do ławicowych ryb wrócę w przyszłości jak będę miała lepsze warunki do akwarium 60+. Nie jestem przekonana do klimatów bw

Miałem takie połączanie. W niskiej temperaturze bojownik był mało ruchliwy, w wyższej krewetek ubywało. Na pewno krewetkom przydadzą się kryjówki.
Bojownik bez towarzystwa był z kolei mało ruchliwy niezależnie od temperatury, w obserwacji ciekawy niewiele bardziej od plastikowych rybek;)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium 25 l.

Postautor: barttsw » 26 maja 18, 22:34

Ktewegki ugotujesz
Krewetki to 21-24 i to max
Nie zmiescisz 50x30x30 przynajmniej ?

moira93
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 26 maja 18, 11:22

Re: Akwarium 25 l.

Postautor: moira93 » 27 maja 18, 19:58

Jeszcze na akwarium o wymiarze 50x30x30 to mogę sobie pozwolić, ale nie większy. W takim razie krewetki nie idą z bojownikiem w parze. Jakie ryby mogę mieć w takim akwarium z bojownikiem albo z krewetkami jak zechcę? Czy krewetki też powinny mieć taką kwaśną wodę, czy wystarczy im 6,5-7?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości