Obsada do akwarium 240l

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
pesmerga
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 13 czerwca 18, 22:47

Obsada do akwarium 240l

Postautor: pesmerga » 13 czerwca 18, 23:12

Witam wszystkich serdecznie. Chciałbym się poradzić odnośnie dobrania obsady do akwarium:
- wymiar 80x60x50 ( ok 240l)
- rodzaj podłoża: Dostosuje do ryb proszę o radę
- rodzaj i moc oświetlenia : prawdopodobnie 3 x led około 15W każdy
- filtracja; filtr zewnętrzny kubełkowy dostosowany do litrażu ( można polecić co wybrać)
- zastosowane wkłady filtracyjne : brak jeśli nie będą konieczne
- temperatura ok 25 stopni

Proponowana obsada:
-Para lub harem bojownika ( proszę o informacje czy jest potrzebna i dlaczego więcej niż jedna samica bo zdania są mocno podzielone i powiem szczerze, że robię się coraz głupszy im więcej pytam i czytam.)
- ok 30 szt Razbrora galaxy
- 5-10 szt Otosek przyujściowy
- para ramirez ( zwykłe lub electric blue)
- krewetki
jeśli ten zestaw nie jest już za duży albo coś w nim trzeba zmienić to poproszę o propozycje albo małych ryb stadnych albo ryb +- wielkości bojownika.

Obecnie w 30 l posiadam:
flegmatycznego samca bojownika który nie robi krzywdy reszcie obsady czyli:
- 10 razy razbrora galaxy
- 3 razy ampularia
- 3 razy Helenka
- około 10 krewetek red chery

z góry dziękuję za pomoc i uwagi.
pozdrawiam!

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Obsada do akwarium 240l

Postautor: barttsw » 14 czerwca 18, 05:58

witaj wybierz rybe dominujaco a do niej dobiore resztę bo to co wypisałes to delikatnie mowiac kupy sie nie trzyma
podaj parametry wody testy kropelkowe

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Obsada do akwarium 240l

Postautor: osama » 14 czerwca 18, 07:47

Bez parametrów ciężko coś dobrać.
Zajrzyj chociaż na stronę wodociągów i podaj nam twardości.

Otoski nie pasują tu całkowicie do obsady, przede wszystkim preferują chłodniejszą wodę.
Krewetki to dobre urozmaicenie pokarmu dla ramirez i bojowników.
W sumie dietę dla tych ryb możesz spokojnie oprzeć na krewetkach + coś do urozmaicenia.

Podłoże - zawsze piasek, jeśli coś na dnie ma pływać i jeśli w planach są jakiekolwiek pielęgnice, zbrojniki, sumy itp.
Filtracja - może być kubeł, do którego wejdzie z 5l wkładu i z przypływem pompy 1500l/h lub 900l/h + głowica z dużą gąbkę.
Wkłady - możesz zasypać kubeł lawą, na rurkę ssącą nałóż gąbkę, co by wkład biologiczny się nie zamulał.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

pesmerga
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 13 czerwca 18, 22:47

Re: Obsada do akwarium 240l

Postautor: pesmerga » 14 czerwca 18, 11:00

W odpowiedzi na Wasze pytania:

barttsw - w regulaminie forum jest nakazane podanie propozycji obsady więc takową złożyłem w oparciu to co mam obecnie i moją raczkująca wiedze na temat akwarystyki z prośbą o radę. Dominujący na pewno Bojownik nie posiadam testów więc załączam ci link do raportu pwik z pierwszego kwartału tego roku:
https://www.pwik.wolomin.pl/tmpy/file/l ... 202018.pdf

osama - to co zamiast otoska do dna? nie chcę zbrojników bo to strasznie wielkie rośnie i wyglądem też nie powala jakaś alternatywa? Może jakaś propozycja obsady tak aby w każdej części coś było

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Obsada do akwarium 240l

Postautor: barttsw » 14 czerwca 18, 11:14

bojowniki to samotniki wiec ja odpadam w doborze bo ryby ktore wytrzymuja 28 st nie pasuja do bojownika jedynie ze sam mam dobrac 2/3 obsady
i ktora woda lipinska czy graniczna?
ale na pewno nie sa to wody dla bojownika
pytanie jeszcze zasadnicze jestes wstanie zmieniac parametry wody ?

pesmerga
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 13 czerwca 18, 22:47

Re: Obsada do akwarium 240l

Postautor: pesmerga » 14 czerwca 18, 12:47

Ujęcie graniczna, nie wiem czy to ma znaczenie ale do tej pory wodę do podmian przelewałem przez filtr brita maxtra. Jeśli nie bojownik dominujący jako gatunek to co byś zaproponował?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Obsada do akwarium 240l

Postautor: barttsw » 14 czerwca 18, 12:54

pytanie jesteś wstanie zakwaszac wode i zmiekszac ? bo ja dobiore poswiece moj czas a okaze sie nici z tego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości