Obsada 54L

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
spina
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 16 czerwca 18, 20:58
Lokalizacja: Białystok

Obsada 54L

Postautor: spina » 26 czerwca 18, 00:34

Witajcie.Po 30 latach wracam do akwarium, dużo się zmieniło i potrzebuję trochę naprostować moje myśli. Dzieciaki na dzień dziecka zażyczyły sobie rybki, dziadkowie kupili akwarium a ja będę z nim walczył. Pamiętając conieco z przeszłości wiedziałem co to dojrzewanie zbiornika ale myślę sobie poradzę się fachowca w sklepie... przecież pracują tam znawcy... miły pan sprzedał mi żwirek 2-8 mm, kilka roślinek i trochę uzdatniaczy do wody by było super i by cieszyć się rybkami na drugi dzień. Myślę sobie super, kiedyś trzeba było czekać trzy tygodnie a teraz wystarczy kilka kropel i masz super hiper środowisko do życia rybkom na drugi dzień. Zacząłem z dziećmi wybierać ryby oczywiście miły pan mówi proszę sobie wybrać rybki zgodnie z własnym gustem wszystkie pasują do mojego akwarium. Całe szczęście nie kupiliśmy na razie nic, nie było zgody co do obsady, wybierzemy sobie na spokojnie przy komputerze. I całe szczęście, zacząłem czytać i coraz bardziej mi się oczy otwierały ze zdziwienia jakim jestem indolentem w zakresie akwarystyki. A teraz konkrety:
Baniak Aquael leddy 60,
światło 1x8W LED + 1x10W leddy slim plant,
filtr asap 300 + turbo 500 dwa pojemniki 1. Ceramika 2. Lawa (od Huntera )
Grzałka standard
Bimbrownia
Żwir o gradacji 2-8 mm
Flora:
Echinodorus Izabela
Echinodorus rose
Moss Tajwan
Hedyotis salzmanii
Ammania bonsai
Myriophyllum
Cladophora aegagrophi
Bacopa monnieri
Limnophila aromatica
Anubias nie wiem jaki
Fauna:
3x gupik pawie oczko
Zatoczki
Przytulki
1x Helenka
Woda kranowa, testy kropelkowe JBL:
KH 9
pH7'5
NH4 0,05
NO2 0,01
NO3 1
Woda w baniaku:
KH 8
pH 7-7,5
GH 9
NH4 0,05
NO2 0
NO3 5
PO4 0,4
Fe 0,1
Temperatura 25-27*C
I teraz pytania:
1. Znając upodobanie żony do ciepła, nie zejdę poniżej 25*C czyli obsada ciepłolubna, skłaniam się do Ameryki południowej, ryby mikro-małe, znalazłem takie tylko nie wiem czy pasujące do takiego biotopu
- corydoras hastatus, kirysek sierpoplamy na dno
- apistogramma borelli, pielęgniczka żółta Borelli, środek-dno
- hyphessobrycon amandae, bystrzyk Amandy środek
- nannostomus marginatus, drobnoustek obrzeżony, przy tafli
- hyphessobrycon hegalopterus, fantom czarny, barwienie czarny, środek
- hasemania nana, miedzik obrzeżony, środek
- hyphessobrycon herbertaxelrodi, neon czarny, bystrzyk Axelroda
- pristella maxillaris, prystelka barwna, środek
- cornegiella strigata, pstążenica barwna, przy tafli
Oczywiście nie chcę ich wszystkich razem wsadzić by nie robić tłoku w tak małym zbiorniku, tylko czy się nadają , które można połączy, w jakich ilościach będą mogły tu koegzystować w dobrych warunkach, czy są dostępne w sprzedaży .
2. Żwir, wiem samo zło. Czy mogę na teraz na to podłoże (2-8 mm żwir, warstwa od 2cm przód do 6-7 cm tył ) dołożyć warstwę piasku (np. 2 cm Kreisel 099)
3. Czy zmienić filtrację? (Nie wyciągałem asap 300 nie chciałem się pozbywać nitryfikatorów, ten filtr był od początku w zestawie i to on dojrzewał w akwarium) myślę nad wstawieniem kubełka- hw 302, czy to ma sens.
Za wszelkie rady i pomysły dziękuję.
Czytając Wasze forum nabrałem chęć do czegoś większego i mam nadzieję że będzie to start na większe litraże. Pozdrawiam artur

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Obsada 54L

Postautor: barttsw » 26 czerwca 18, 06:49

jak ma byc to biotop to jest sporo bledow ale jezeli chcesz utworzyć jeden z najpiękniejszych biotopów SA czyli Pantanal wejdz sobie viewtopic.php?f=40&t=46469tutaj i poczytaj poogladaj firmy jak chcesz to moge tez ci dac materiały ale mówie z gory trzeba tłumaczyć bo są po hiszpańsku i portugalsku
ostrzegam wymiana żwiru na piach

a co do obsady :D
spina pisze:- corydoras hastatus, kirysek sierpoplamy na dno
- apistogramma borelli, pielęgniczka żółta Borelli, środek-dno
- hyphessobrycon amandae, bystrzyk Amandy środek
- nannostomus marginatus, drobnoustek obrzeżony, przy tafli
- hyphessobrycon hegalopterus, fantom czarny, barwienie czarny, środek
- hasemania nana, miedzik obrzeżony, środek
- hyphessobrycon herbertaxelrodi, neon czarny, bystrzyk Axelroda
- pristella maxillaris, prystelka barwna, środek
- cornegiella strigata, pstążenica barwna, przy tafli

C.hastatus tak to z pantanalu ale nie dodostania jak na razie w Pl
A.apistogramma borelli jak najbardziej
nannostomus marginatus i drobnoustki o ile je znajdziesz
i to by bylo na tyle
z roslinami też by trzeba było zrobic porządek bo nie wystepuja ta niektóre parametry do korygacji ( przeczytasz je w moim wątku tak jak reszte jak urzadzić zbiornik itp)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości