Obsada do 54l

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Under4est
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 5 września 18, 20:40

Obsada do 54l

Postautor: Under4est » 5 września 18, 20:47

Witam,

Zamierzam założyć pierwszy zbiornik. Woda mega kiepska pH 8, GH 17, KH 10. W związku z tym wybór padł na Azje. Myślałem o Bojownikach 1+2, do tego Brzanki dwuplame x6 na środek i ze 2-3 RC na dno. Czy nie będzie tego za dużo na tak mały zbiornik? Czy zwierzaki będą ze sobą współgrały i nie będą się mordować wzajemnie? Wybór bojowników padł ze względu na jakość wody. Nie mam innych pomysłów.

Dzięki z góry za porady.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Obsada do 54l

Postautor: Hunter » 5 września 18, 21:07

Akwarium 54l jest trochę przymaławe dla haremu bojownika, nie wspominając już o innym towarzystwie. :|
No i bojowniki to woda miękka i kwaśna. Niestety Twoja woda je wyklucza. Skąd pomysł, że bojowniki mogą żyć w takiej wodzie? ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Obsada do 54l

Postautor: barttsw » 5 września 18, 21:26

Muszlowce
Zyworodki jak na taki baniak
Bylby by wiekszy to CA
Tanganika ze szczelinowcami
Te krewetki jako karma chyba

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Obsada do 54l

Postautor: Mattija2 » 5 września 18, 21:45

Barto 54 to za mało na szczelinowce zdecydowanie.

Awatar użytkownika
Under4est
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 5 września 18, 20:40

Re: Obsada do 54l

Postautor: Under4est » 5 września 18, 22:00

Hunter pisze:Akwarium 54l jest trochę przymaławe dla haremu bojownika, nie wspominając już o innym towarzystwie. :|
No i bojowniki to woda miękka i kwaśna. Niestety Twoja woda je wyklucza. Skąd pomysł, że bojowniki mogą żyć w takiej wodzie? ;)


Pomysł stąd: https://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa ... splendens/

Woda m.in: średnio twarda - twarda. Stąd informacja. Co do RC - uważałem, że zapewniając odpowiednie schronienie mogą żyć z bojownikami + kontrolować kontrolować przyrost naturalny.

Skoro nie w tą stronę, to może standardowo - gupiki pawie oko? Można do nich dobrać coś sensownego, co zniesie te warunki? Jestem elastyczny w kwestii biotopu, ale chciałbym stworzyć coś spójnego. Może 4 gupiki + 4 platki a na dół 3 RC?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Obsada do 54l

Postautor: barttsw » 6 września 18, 06:52

ta strona to stek bredni ponadto poczytaj o tych rybach krewetki przed brzankami sie nie schronia
i trzymanie ryb w skrajnych twardosciach i ph to tylko bedzie jeden efekt "dział choroby"
nie ba biotopu azji ameryki itd
to sa akwaria srodowiskowe
biotop to konkretny wycinek danej rzeki jeziora strumienia
daj sobie spokoj z tymi krewetkami z takim ph

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Obsada do 54l

Postautor: Hunter » 6 września 18, 07:31

Woda m.in: średnio twarda - twarda. Stąd informacja. Co do RC - uważałem, że zapewniając odpowiednie schronienie mogą żyć z bojownikami + kontrolować kontrolować przyrost naturalny.

Strona którą podałeś jest tworzona na zasadzie kopiuj->wklej pierwszego z brzegu niepotwierdzonego info pobranego z czeluści internetu. W praktyce trzymanie bojowników na Twojej wodzie skończy się rozpadem płetw u tych ryb.

A może uda Ci sie zmiękczyć wodę? Jest kilka prostych sposobów. Np poszukaj innego źródła wody (studnia, wodociągi, teściowa z innego miasta), można domieszać wodę demineralizowaną z marketu (ok 3-5zł za 5L) lub zainstalować filtr RO i samemu demineralizować swoją wodę (koszt zakupu 100-150zł). Zmiękczając wodę zbijesz też pH. Wtedy mógłbyś sobie pozwolić na bojownika + ewentualnie jakieś małe razbory. Kilka krewetek też wtedy możesz śmiało wpuszczać, no ale młodych będziesz szukał z lupą w gąszczu roślin. Starsze i większe będą bardziej widoczne.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Under4est
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 5 września 18, 20:40

Re: Obsada do 54l

Postautor: Under4est » 6 września 18, 16:58

Ok, tak jak kolega Hunter radzi, podejmę się zmiękczenia wody. W takim razie może 1+1 pielęgniczka ramireza + 10 neonów + 3 RC? Skoro już zmiękczam wodę, to mogę zaszaleć z gatunkami. Problem polega tylko na tym, że nie do końca wiem co z tą wodą zrobić. Dla podanych wyżej rybek myślę, że najlepszą wodą byłoby pH 6 - 6.5 i GH 7-8 - proszę mnie poprawić jeżeli się mylę - nie korzystam już z poprzedniej strony ;). Jednak u mnie pH= 8 GH=17 i KH=10. Tak więc, żeby uzyskać GH=8 musiałbym zachować stosunek ok. 60% wody demineralizowanej do kranówy. Tylko że przy 60% wymianie pH wyniesie ~4.8 a KH 4... czytałem, że pH i KH można wtedy podbić sodą oczyszczoną lub chemią. Jak wy sobie z tym radzicie?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Obsada do 54l

Postautor: barttsw » 6 września 18, 17:11

Ktore neony?
Jak ziemiojady to.zapomnij o krewetkach
Jak juz chcesz ramirezki to szukaj dobrych jakosciowo zadne sklepy
I najwazniejsze nie zapomnij o piasku dla ramirezek
I pielegnicowate zyjace w parach dobiera sie z grupy 5-6 szt a nie kupuje sie samca j samice
I co sie uparles na te krewetki w dodatkh 3 szt ?

Awatar użytkownika
Under4est
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 5 września 18, 20:40

Re: Obsada do 54l

Postautor: Under4est » 6 września 18, 17:45

Nie uparłem się mogą wylecieć. Neony Innesa. Skoro nie ze sklepu, to w jaki sposób się zaopatrzyć? 5 sztuk to nie będzie za dużo na takie małe akwa? Piasek, rzecz jasna, czytałem o tym. Ogólnie zanim coś napiszę, to staram się poczytać o coś o rybach które proponuje. A jak z tą wodą?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Obsada do 54l

Postautor: barttsw » 6 września 18, 18:06

5 szt i z tego 1 para dovrana zostaje
Zapytaj w aquarak w kedziezynie ostatnio mial
A do nich to simulansy jddynie
Inneski sie nie nadaja bo sa zimnolubne
Co do wody niech inni sie wypowiedza bo ja jestem zwolennkkiem 100% ro plus mineralizator
Do tego jeszcze mozesz dodac kiryski strumieniowe badz sierpoplame

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Obsada do 54l

Postautor: Hunter » 7 września 18, 09:04

I pielegnicowate zyjace w parach dobiera sie z grupy 5-6 szt a nie kupuje sie samca j samice

Ramirezki raczej nie mają problemu z dobieraniem się w pary. Grupa 5-6 osobników będzie problematycznia w tak małym akwarium. Chyba, że z góry dostawca ryb zapewni że przyjmie od ręki niedobrane ryby (w co wątpię bo to też dla niego problem). Obawiam się, że nim kolega znalazłby odbiorów niedobranych ryb, to stałby sie światkiem krwawych walk :P

Jednak u mnie pH= 8 GH=17 i KH=10. Tak więc, żeby uzyskać GH=8 musiałbym zachować stosunek ok. 60% wody demineralizowanej do kranówy. Tylko że przy 60% wymianie pH wyniesie ~4.8 a KH 4... czytałem, że pH i KH można wtedy podbić sodą oczyszczoną lub chemią

To prawda, że GH i KH zmieniaja się liniowo. Przykład: woda kranowa GH 10, demineralizowana GH 0, po zmieszaniu 1:1 uzyskasz GH 5.
Natomiast pH już tak nie działa. Jeśli nie masz w akwarium jakichś zakwaszaczy typu torf, szyszki olchy, podłoże aktywne itp to śmiało (orientacyjnie) możesz się posługiwać tą tabelką: http://2.bp.blogspot.com/-_tg-tdh9v5Y/T ... tabela.gif
Orientacyjnie możesz określić jakie będziesz miał pH wody po jej zmiękczeniu.
Tłumacze jak; obliczyłeś sobie, że Twoje KH wyniesie około 4. Szukasz więc w tabelki wartości KH 4 na osi "y" i lecisz poziomo do czerwonych pól (wartość 4,8 - 3,8) i odczytujesz jakie pH osiągnie woda przy tych wartościach z osi "x", czyli ok 7,4-7,5.
Dla sklepowej pielęgniczki Ramireza będzie OK. Jeśli dostaniesz gdzieś u hodowcy to pytaj go w jakiej wodzie trzyma ryby.
Jeśli będzie trzeba zejść z pH poniżej 7,4 przy KH 4 to już trzeba zakwasić wodę. Metod jest kilka i każda ma swoje plusy i minusy.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Obsada do 54l

Postautor: barttsw » 7 września 18, 09:28

Hunter pisze:Ramirezki raczej nie mają problemu z dobieraniem się w pary. Grupa 5-6 osobników będzie problematycznia w tak małym akwarium. Chyba, że z góry dostawca ryb zapewni że przyjmie od ręki niedobrane ryby (w co wątpię bo to też dla niego problem). Obawiam się, że nim kolega znalazłby odbiorów niedobranych ryb, to stałby sie światkiem krwawych walk

Rafał czytaj :D napisałem ze zostaje dobrana para :P
i masz czesciowo racje z dobieraniem sie par u ziemkow one sa smiale i niema z nimi problemu ale to nie dziala jak wiekszosc ludzi mysli ze kupi samca i samice i juz ma pare moze wystarczyly by 4 osobniki ale to roznie tez z tym bywa
jak kupi sie bardzo mlode osobniki to niestety potrwa to dluzej bo nie sa gotowe jeszcze na to
mozna jeszcze spróbowac w iny sposob tzn poszukać dobranej pary ale tu jest duze ryzyko ze poo zmianie warunkow rozparuje sie jest to bardzo czeste
dla kolegi lepszą opcja były by borelki 1+2 nie trzeba parować to raz po drugie borelki toleruja wode nawet do 15 gh i ph do 8 tyle ze wolą chlodniejsza wode w granicach 25 st
nastepna opcją sa Apistogramma trifasciata ale tu ph musiało by byc w granicach 6,8
ale dla kolegi zaczynającego przygode z pielegnicami polecam borelki

Awatar użytkownika
Under4est
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 5 września 18, 20:40

Re: Obsada do 54l

Postautor: Under4est » 7 września 18, 09:42

Muszę sprawdzić jakość wody w domu rodzinnym i u teściów tak jak polecałeś. Może wtedy uda się zejść z pH z samą wodą demineralizowaną. Tylko wtedy tydzień w tydzień będę musiał przywozić trochę wody na podmiany. Szkoda, bo pielęgnice Ramireza bardzo mi się podobają. Ale będę polegał na waszym doświadczeniu. W takim razie 1+2 borelki do tego może wtedy 6-7x neon czerwony i 2-3 kiryski strumieniowe? pH w granicach 7.3-7.4 i GH=8 będzie odpowiednie? Do tego temp ~25 st.

EDIT: No chyba, że dogadam się w jakimś zoologicznym, dobiorę sobie parkę ramirezek, do tego wtedy 6-7 neonów zielonych i 2-3 kiryski strumieniowe,.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Obsada do 54l

Postautor: barttsw » 7 września 18, 10:03

kiryski odpadaja w takiej ilosci ro ryba stadna 6-8 szt to absolutne minimum
co doneonow to daj ich 15szt i zjedz jeszcze z ph

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości