Obsada i aranżacja akwarium 160l

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
natalaa89
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 7 października 18, 18:30

Obsada i aranżacja akwarium 160l

Postautor: natalaa89 » 7 października 18, 19:09

Witam wszystkich akwarystów! :)

Przesiadam się z akwarium 60l na 160l i potrzebuję kilku rad, żeby zrobić to dobrze, uniknąć błędów i sprawić żeby moim rybom żyło się dobrze. Akwarium jeszcze nie jest założone, ale posiadam już pewien sprzęt:
-Akwarium opitwhite 160l (80x45x45)
-Pokrywa z oświetleniem T5 4x24W ( pokrywa z oświetleniem zakupiona od innego akwarysty, więc nie wiem dokładnie jakie parametry mają świetlówki, po zapaleniu 3 świecą na biało, a jedna na czerwono - mogę je wymienić)
-Filtr zewnętrzny Aquel Unimax 250
- Grzałka 100W
- Podłoże aktywne typu Amazonia, piasek plażowy na "plażę"
- w panach mam zakupienie zestawu do nawożenia Co2

Zaczynam temat w wątku "obsada" bo właśnie od ryb chciałabym zacząć przygotowania i dostosować nowe akwarium do gatunków, które będą je zamieszkiwać. Marzy mi się akwarium z dużą ilością roślin, stąd zakup podłoża aktywnego i plany nawożenia Co2.
W aranżacji planuję trawnik, lub inne niskie rośliny, plażę, kilka skałek, kilka większych roślin.
Aktualnie w mniejszym akwarium mieszka:
- 5 neonów czerwonych
- 10 zwinników czerwonoustych

I tu mam pytania o dalszą obsadę (zależy mi na niewielkich rybkach)
- Jakie rybki na dno? Otosy? Kirysy pigmeje? Ile sztuk?
- Czy jeszcze jakiś gatunek w toń? Zostawić jak jest czy dołożyć kilka sztuk neonów lub zwinników?
- Podobają mi się pielęgniczki ramireza/agassiza i proporczykowce z cap lopez.
-Jaki gatunek przy lustrze wody?
- Może są jeszcze inne niewielkie gatunki, które mogła bym tam umieścić, lub zamiast któregoś? microrasbora galaxy? danio koralowe? zwinnik jarzeniec? bojownik?

Celuję raczej w niskie pH i miękką, ciepłą wodę. (ameryka płd)
Pytania:
Jaka obsada?
Jakie rośliny? Czy rybom przydennym przeszkadza trawnik i inna tego typu roślinność?
Czy oświetlenie jest wystarczające dla dużej ilości roślin? Nie chcę wysypu glonów.
Czym nawozić?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie informacje.
Nie chcę męczyć ryb;)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Obsada i aranżacja akwarium 160l

Postautor: barttsw » 7 października 18, 19:55

Krotko jak.chcesz aktywne podloze to eliminuje jakiekolwiek ryby denne kopiace te ryby wymagaja 100% piasku
2 lawuce w 80 cm nie ma szans
Najpierw podaj parametry i poczytaj o rybach ktore wymieniles bo totalny mirsz marsz
Podloze aktywne to nie zadna recepta na sukces

natalaa89
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 7 października 18, 18:30

Re: Obsada i aranżacja akwarium 160l

Postautor: natalaa89 » 7 października 18, 20:03

Dziękuję za odpowiedź:)
Nie ma parametrów bo jeszcze nie ma akwarium. Jak pisałam, będę starała się utrzymać niskie pH i twardość wody bo tego wymagają ryby, które już mam.
Ok zostaje jedna ławica, aczkolwiek muszę przesiedlić ryby, które już mam tj, neony i zwinniki - narazie oba gatunki moim zdaniem mają podobne wymagania. Mogę dokupić zwinników, Neony w sztukach pomimo że stadne nie czują się narazie najgorzej i chyba lepiej żeby zostały w takiej ilości.
Rozumiem, że podłoże aktywne nie jest receptą na sukces. Niestety nie wiem co nią jest... teraz mam podłoże jałowe i pięknie też nie jest. Słyszałam, że z ziemią ogrodową są problemy, polecono mi zmiast żwir + substrat użyć gotowego podłoża aktywnego. Oczywiście mogę to zmienić. Wiece akwarystów zakłada akwaria na podłożu aktywnym. Jakich zatem ryb/stworzeń używają jako "ekipy sprzątającej"?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Obsada i aranżacja akwarium 160l

Postautor: barttsw » 7 października 18, 20:10

W akwarystyce slodkowodnej nie ma pojecia ekipa sprzatajaca
Bez parametrow nie dobiore zadnej obsady s ciemno
Czuc moze sid czujz ale nie ma lawicy
Ziemia+flina jest lepsza od tych msgicznych podlozy zz gruba kase
Na zwinniki za krugki zbiornik
Ile u ciebie to niskie ph i jak chcesz preparowac wode bk to dosc istotne
Inie patrz na litraz a na powierzchnie dna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości