Obsada 54 l

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
ludek
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 15 maja 19, 15:11

Obsada 54 l

Postautor: ludek » 17 czerwca 19, 20:18

Witam,
Liczę na jakieś porady i sugestie :P
W planach 54 l (możliwość do 70l, jednak nastawiam się na 54 l ;) ), ok 7,5 pH, woda bardzo miękka kh ok, 3-4.
Myślałem nad 4-6 Otosków Przyujściowych i Bystrzykach Czerwonych 6-8, ewentualnie nad Zwinnikami Blehera (czerwonoustymi), tylko Tu kwestia rozmiaru :/ Miałem w planach Gupiki Pawie oczka, ale przeraza mnie trochę skala, ich rozmnazalność, a nie chce brac samych samców bo słyszałem ze po czasie dochodzi do spieć miedzy nimi ? Zapomózcie jakąs rada :P

Ritter72
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 1 czerwca 19, 09:04

Re: Obsada 54 l

Postautor: Ritter72 » 17 czerwca 19, 20:47

Dla zwinników za krótkie akwarium.
Oczywiście możesz żyć bez ryb, ale jaki to ma sens? :mrgreen:

ludek
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 15 maja 19, 15:11

Re: Obsada 54 l

Postautor: ludek » 18 czerwca 19, 20:16

Co z tym pH ujdzie dla bystrzyków i otosków, podawane jest w graniach 7-7,5 do 5, ja mam lekko ponad 7,5, miekka ?
Będe podawał Carbo, powinno cos chyba spaśc.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Obsada 54 l

Postautor: Hunter » 19 czerwca 19, 06:10

Carbo nie zbija pH.
ludek pisze:Co z tym pH ujdzie dla bystrzyków i otosków, podawane jest w graniach 7-7,5 do 5, ja mam lekko ponad 7,5, miekka ?

Jeśliby nawet wierzyć w te naciągane dane, to i tak jak sam przyznajesz przekraczasz 7,5.

Rozglądaj się za małymi rybami, bo akwarium masz niewielkie. Ewentualnie jakies terytorialne. Parka pielęgniczki Ramireza albo harem bojowników. No ale tutaj musiałbyś zjechać z pH i poznać twardość GH (KH jest mniej istotna).
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

ludek
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 15 maja 19, 15:11

Re: Obsada 54 l

Postautor: ludek » 19 czerwca 19, 09:09

Hunter pisze:Carbo nie zbija pH.
No ale tutaj musiałbyś zjechać z pH i poznać twardość GH (KH jest mniej istotna).

Już nie ogarniam :D
Kolega mi dał carbo planta garden spróbować sobie na glony, bo mam baniaczek 25 l, wciskałem tam raz dziennie przez ok 10 dni...aż se kupie swoje tylko chciałem blueine do nowego baniaczka no i... tak po Twoich słowach zdecydowałem się sprawdzić jeszcze raz parametry, sprawdzam kranówe( zoolek ) ph w przedziale 6-9,5 to 7,8 przedział 6-8 to 7,4
kh-4
gh-4
Skusiło mnie zbadać wodę z akwa, choć zawsze bylo to samo to dziś pokazało mi 7ph potem nawet ciut mniej, nie wiem czego to wina może testy siedzą juz za długo, powtórzyłem kilka razy i to samo jedynie kh i gh jest takie samo jak z kranowa :(

Nie za bardzo chciałbym bojownik czy ramirezki bardziej bystrzyki neonki czy coś, tak tak wiem że pH

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Obsada 54 l

Postautor: Hunter » 19 czerwca 19, 11:13

ludek pisze:Kolega mi dał carbo planta garden spróbować sobie na glony, bo mam baniaczek 25 l, wciskałem tam raz dziennie przez ok 10 dni...aż se kupie swoje tylko chciałem blueine do nowego baniaczka no i...

no i dobrze, bo Carbo działa drażniąco na krasnorosty, nitki i wspomaga wzrost roślin, co nie zmienia faktu, że na pH nie wpływa. A przynajmniej nie bezpośrednio.

ludek pisze:Nie za bardzo chciałbym bojownik czy ramirezki bardziej bystrzyki neonki czy coś, tak tak wiem że pH

To zmień baniak na większy :D Jest zbyt mały na ryby ławicowe które chcesz trzymać.

Z ławicowych Danio margaritatus, Razbora borneańska, Bystrzyk Amandy coś w ten deseń.
Albo grupka kolorowych Żyworódka Endlera.

Ale to wszystko ryby żyjące w kwaśnych wodach. Możesz zakwasić wodę. Nie powinno być z tym problemu przy Twoich twardościach. Możesz zakwasić wodę torfem, dwutlenkiem węgla, kwasem mineralnym <- w kolejności od najbardziej naturalnej metody.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

ludek
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 15 maja 19, 15:11

Re: Obsada 54 l

Postautor: ludek » 19 czerwca 19, 12:55

Ile minimum litrów na bystrzyki lub neony w liczbie 8-10 sztuk bo wiem ze to minimum ? 80 ? :)
Ciekawe skad taka zmiana pH co ja tam wyzdziwialem

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Obsada 54 l

Postautor: jurkin » 19 czerwca 19, 13:55

Moim zdaniem przy tych rybach ważniejsza jest długość akwarium niż litraż, w akwarium 100x30x30 będą lepiej wyglądały i czuły się niż w typowum 112l. 80x40x35.

ludek
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 15 maja 19, 15:11

Re: Obsada 54 l

Postautor: ludek » 19 czerwca 19, 14:48

Ciężko z aquaela złapac takie wymiar, a ja chciałem iść nałatwizne i kupic już zestaw, i powymieniać tylko grzaki i ifiltr

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Obsada 54 l

Postautor: jurkin » 19 czerwca 19, 16:32

Kupując wszystko osobno dobierasz sprzęt który Ci odpowiada, to dużo lepsze rozwiązanie, w zestawie dostaniesz kupę nie potrzebnych czy do niczego nie nadających się klamotuw za które musisz zapłacić.

ludek
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 15 maja 19, 15:11

Re: Obsada 54 l

Postautor: ludek » 19 czerwca 19, 19:31

Hunter pisze:Ale to wszystko ryby żyjące w kwaśnych wodach. Możesz zakwasić wodę. Nie powinno być z tym problemu przy Twoich twardościach. Możesz zakwasić wodę torfem, dwutlenkiem węgla, kwasem mineralnym <- w kolejności od najbardziej naturalnej metody.

Przepraszam ze truje cztery literki ale doradzicie ?
1. Czy jesli rusze z akwa z parametrami 7.4 i otoskami, jakies stadko 8-10 i coś tam jeszcze, i dołożę po jakims czasie CO2, nie węgiel w płynie to pH spadnie i to nie bedzie za dobre dla ryb ?
2. Jesli rusze z CO2 to pH moze spaść z 7.5 na np.7 czy 6.5 czy nie mam wplywu na to i spadnie na 6 czy tam mniej ?
3. Czy dozuje 24h i czy pH przy nie dozowaniu w nocy zacznie rosnąć?

ludek
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 15 maja 19, 15:11

Re: Obsada 54 l

Postautor: ludek » 19 czerwca 19, 19:33

Jakbym mial butle zainteresowny bym byl 112 l, jednak bez mysle o 52 l :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Obsada 54 l

Postautor: Hunter » 21 czerwca 19, 12:42

1. Czy jesli rusze z akwa z parametrami 7.4 i otoskami, jakies stadko 8-10 i coś tam jeszcze, i dołożę po jakims czasie CO2, nie węgiel w płynie to pH spadnie i to nie bedzie za dobre dla ryb ?

pH spadnie i to będzie bardzo dobre dla ryb.
2. Jesli rusze z CO2 to pH moze spaść z 7.5 na np.7 czy 6.5 czy nie mam wplywu na to i spadnie na 6 czy tam mniej ?

Masz na to wpływ. Im więcej CO2 podasz tym bardziej zakwasisz wodę. pH zależy od KH i stężenia CO2. Znając KH i stężenie CO2 można określić mniej więcej jakie uzyskasz pH na podstawie tabeli: http://2.bp.blogspot.com/-_tg-tdh9v5Y/T ... tabela.gif
Oczywiście jeśli przedawkujesz CO2 to podtrujesz ryby, lub zabijesz je gwałtownym i dużym spadkiem pH, dlatego należy ustawiać gaz powoli. W praktyce wygląda to tak, że znasz KH, które jest stałe, następnie odpalasz butlę i mierzysz sobie pH co kilka godzin zmieniając położenie zaworka precyzyjnego na butli odkręcając bądź przykręcając gaz w zależności od pH. I tak sobie kręcisz cały dzień aż ustawisz pożądane pH i CO2 :) Potem blokujesz zaworek precyzyjny i masz święty spokój. Należy tylko pilnować czy butla sie nie kończy.
3. Czy dozuje 24h i czy pH przy nie dozowaniu w nocy zacznie rosnąć?

Tak, pH wzrośnie po odłączeniu CO2, dlatego dozujemy dwutlenek 24h (a przynajmniej ja i większość akwarystów).
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

ludek
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 15 maja 19, 15:11

Re: Obsada 54 l

Postautor: ludek » 24 czerwca 19, 11:16

Hunter pisze: dla uwagi :D

Wiem że się zapewne ucieszysz ale jeszcze jedno pytanko :D


1. Np. Danio pręgowany lub teraz są te kolorowe zielone, żółte itd, plus kirysek karłowaty co byś powiedział na takie połączenie, niby ten Ameryka, ten znowu Azja pH do 8 ? :D
2. Kirysek KArłowaty + Otosek + 10 Bystrzyków Amandy ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Obsada 54 l

Postautor: Hunter » 24 czerwca 19, 11:47

Danio pręgowany to szybka i zwinna ryba. Widziałeś je kiedyś trzymane w racjonalnych wielkościowo baniakach? To małe torpedy ;) Akwarium co najmniej 80cm to dla nich minimum.
Tych kolorowych odmian szczerze nie polecam. To ryby genetycznie modyfikowane. Powinniśmy ich unikach aby nie napędzać rynku.

Opcja numer dwa według mnie do przyjęcia, oczywiście pod warunkiem zbicia pH.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości