Obsada do pierwszego akwarium

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: Obsada do pierwszego akwarium

Postautor: ArturAzja » 25 lipca 20, 11:46

Światło spróbuj ograniczyć do 8h. Najprościej za pomocą sterownika (kosztuje z 10-15zł). Przy 14h zawsze coś Ci urośnie.

Testy paskowe niestety jak to mówią... Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego :)

6w1 nie jest niestety miarodajne. Mi paskowe pokazywały pH 6,5, a mam powyżej 7 :)

Jacek B
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 16 grudnia 20, 15:40

Re: Obsada do pierwszego akwarium

Postautor: Jacek B » 16 grudnia 20, 16:27

Witam, dopiero zaczynam swoją przygodę z akwarystyka, w przyszłym tygodniu startuje zbiornik. Temat mojego przyszłego zbiornika jest pokrewny, więc pomyślałem że mógłbym tutaj poprosić o podpowiedzi. Jest to dość nietypowy baniak o wymiarach 80x30x50, 126l pojemności. Podobno był tworzony z myślą o akwarium roślinnym, jednak mam do niego oswietlenie zaledwie 35w. Filtr to aquael 1000 turbo, grzalka 100w. Niestety mieszkanie do strony południowej, a w zimę też lubimy mieć ciepło, więc temperatury będą wysokie. Woda niestety twarda, w okolicach 20, pH 7.5. Więc w pierwszym miesiącu będę musiał się nauczyć jak zbić te parametry, i je utrzymać. Mam nadzieję że rośliny to przeżyją. A potem się zrobi trudniej bo dojdą zwierzątka. Wiem, to jeszcze miesiąc, Ale już myślę o tym. I jak to zwykle bywa muszę zadowolić oczekiwania rodziny. Dzieci koniecznie chcą gupiki pawie oczko, żona krewetki, a ja wymyśliłem sobie kiryski sierpoplame(wiem, ambitnie jak na początek) 1 pytanie jakie mam co do obsady to ile poszczególnych rybek mogę dać do takiego akwarium żeby było optymalnie? 2 pytanie dotyczy tego że obawiam się że gupiki mi się zbyt mocno rozmnożą, więc czy można do takiej obsady dobrać coś co by redukowało ich populację? W sklepie proponują pielegniczkę macmasteri, Ale nie wiem czy nie chcą mi jej poprostu wcisnąć. 3 pytanie : a może zamiast gupików jakąś inną kolorową rybkę?
Z góry dziękuję za odpowiedzi na moje pytania, i przepraszam za ich niezdarność
Pozdrawiam
Jacek

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Obsada do pierwszego akwarium

Postautor: Arturrro » 16 grudnia 20, 16:50

Zacząłbym od tego, że jeśli w lato na Twoje akwarium będzie padało światło słoneczne to daj sobie spokój z akwarystyką. Więcej problemów niż pożytku. Atak glonów i wahania parametrów masz na 100%.

Jacek B
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 16 grudnia 20, 15:40

Re: Obsada do pierwszego akwarium

Postautor: Jacek B » 16 grudnia 20, 17:53

Wygospodarowalem akurat takie miejsce gdzie nie pada bezpośrednio słońce, jednak nie da się ukryć że mieszkanie jest jasne i ciepłe. Od najbliższego okna jest po przekątnej jakieś 4m, i jest tak jakby za rogiem ściany.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Obsada do pierwszego akwarium

Postautor: Arturrro » 16 grudnia 20, 22:43

Gdybym był na Twoim miejscu to bym celował w ryby ciepłolubne. Łatwiej jest utrzymać wyższą temp. niżeli zejść niżej.

Gupiki owszem są ładne ale dla mnie to taki akwariowy gołąb śmieciarz. Rozmnaża się na potęgę, sika i kupcia za pięciu ;) Aby kontrolować populację nie trzeba akurat w tym celu kupować specjalnie ryby, której może docelowo byś nie chciał mieć. Zawsze można oddać ryby do akwarystycznego, za darmo na OLX albo wyłowić i zabić. Pamiętaj aby nie przesadzić za mocno z obsadą bo jak zwykle to bywa początkujący akwaryści mają to we krwi :) Pani ze sklepu nie słuchaj.

Moja rada na koniec jest taka abyś wszedł sobie tutaj -->https://www.youtube.com/channel/UCwbogxtFOwluZCf0yJ0srQg
Wszelkie Twoje wątpliwości zostaną rozwiązane a Ty będziesz miał parę godzin oglądania.
pozdrawiam

Das
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 26 grudnia 20, 20:55

Re: Obsada do pierwszego akwarium

Postautor: Das » 26 grudnia 20, 20:59

Co myślicie o obsadzie do akwarium JUWEL 350l TRigon(narożne , 65 cm wysokości)?
Paletki – 6 szt
neon czerwony 20 szt
pielęgnica kakadu – 4 szt
pielęgnica ramireza – 3 szt
otocinclus – 6 szt
kirysek Julii – 6 szt
? świderki?

NIe jestem zupełnie "zielony". Miałem przez ok 6 lat akwarium (ale to było 15 lat temu:-)
pozdrwaiam
dziękuję z góry za sugestie

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Obsada do pierwszego akwarium

Postautor: Marcinus » 27 grudnia 20, 09:27

Ciężko utrzymać inne ryby przy paletkach, głównie ze względu na temperaturę. Neon czerwony da radę, ale z reszty bym zrezygnował.

Das
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 26 grudnia 20, 20:55

Re: Obsada do pierwszego akwarium

Postautor: Das » 27 grudnia 20, 09:51

Dziękuję za odpowiedź.
Ale Ramireza ma (wg teorii) takie same wymagania jak paletki.. A kakadu tez lubi ciepłą wodę.
Wyższa temperatura byłaby kiepska dla "ekipy czyszczącej" (Otoski i kiryski), ale 26-27 st. jest wydaje się, dla nich całkowicie akceptowalne.
NIe zamierzam grzać do 30st:-)

Jacek B
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 16 grudnia 20, 15:40

Re: Obsada do pierwszego akwarium

Postautor: Jacek B » 26 stycznia 21, 16:13

Tommy aquarrio oglądam już z 2lata, innych z yt też, ale czasami nie są wstanie odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania :D akwarium działa, ostatecznie obsada wyszła haotycznie sama, dla niektórych będzie zła, dla innych banalna, ale mi się podoba :D więc na koniec grudnia pojechaliśmy do znajomych w odwiedziny, i mieli tam akwarium na oko 25-30 l w którym żyło ok 300 krewetek red cherry Molinezja ostrousta i zbrojnik. No więc miałem wziasc tylko krewetki (wziąłem z 50szt, połowę Po selekcji wydałem) ale szkoda mi się zrobiło Molly i trafiła do mnie do zbiornika. Zbrojnika zostawiłem, wstyd mi za to, ale dobro mojego zbiornika przewazylo. Byście widzieli moją Molly przez pierwsze kilka dni, siedziała pod filtrem i bała się każdego ruchu. Teraz jest szeryfem akwarium, ustawia wszystkich po kątach. Potem trafiły do akwa gupiki filigrany moskiewskie 6 szt., a po dłuższym czasie ślimaki neritiny zebry i onion. Następnie kupiłem 6 szt. kiryska sterby bo podobno najlepiej znosi wyższe temp. I już miałem wyjść ze sklepu, gdy rzuciłem oko na zbiornik z platkami. Pośród innych pływała ona, platka pintail Gold. Po śmiechach z ekspedientem że żona mnie zabije, kupiłem ją. Niestety mieli tylko jedna, więc jak ktoś jest z Wielkopolski bądź Kujaw, i ma płatne z ogonkiem szpilka, to chętnie kupię samca. Chociaż o mało i bym szpilke oddał do sklepu bo... wpadła w oko black Molly(bo to samczyk) i nie mógł przeboleć że ona go nie chce, więc z 3 dni ja atakował. Teraz to świetni kumple, bardzo często pływają razem. I tak mam kolorowe, ruchliwe akwarium gdzie jak na razie nikt nikogo nie chce zjeść. Tylko okrzemki wyskoczyły, ale neritiny je skutecznie ograniczają. No i gupiki w ciąży, ciekawe co będzie za miesiąc :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości