odbudowa obsady (może brzankarium?) 300L

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Krasny
Ryba
Ryba
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 11, 09:10
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

odbudowa obsady (może brzankarium?) 300L

Postautor: Krasny » 25 października 20, 18:36

Witam forumków.
Sperdzieliłem własne akwarium. Wykończyłem, niechcący oczywiście, większość obsady i potrzebuję porady w jej odbudowie. Przed katastrofą wyglądała tak:
- Gurami mozaikowe x 1+3
- Prętnik karłowaty (standardowy i czerwony) x 3+2
- Zbrojnik niebieski x 2
- Kosiarka x 4
- Kirysek siatkowany x 8
- Błyszczyk brylantowy x 9

Teraz wygląda tak:
- Zbrojnik niebieski x 1
- Kosiarka x 3
- Kirysek siatkowany x 8
Myślę o brzankarium albo o jakichś tęczankach. W głowie siedzą mi Brzanki purpurowa, różowa, odeska (dwuplama) i denisona. Nie wszystkie na raz oczywiście, tylko odpowiednio do siebie dobrane. Jaki układ byście polecali ze swojego doświadczenia? Ile jakiego gatunku?
purpurowa + denisona - taki podobałby mi się najbardziej
purpurowa + odeska
purpurowa + różowa
któraś z brzanek + jakaś tęczanka (jaka?)

Ryby wykończyłem nadgorliwością. Mam wyjazdową pracę. Pół roku w kraju (zima), pół za granicą (lato) i co jakiś czas odwiedziny na parę dni w domu. Podczas takich odwiedzin ogarniałem baniak. Z powodu tego dziadowskiego choróbska, możliwość wypadów na parę dni do Polski się skończyła. Przed wyjazdem na 3 miesiące chciałem bardziej niż zwykle wszystko dopieścić i skrewiłem. Prawdopodobnie za mocno przegrzebałem ziemię no i poszło. W ciągu tygodnia od mojego wyjazdu rybki się posypały.

Parametry mogę zmodyfikować, ale w tej chwili wyglądają tak :
Akwarium 300l (120x50x50) z pokrywą
oświetlenie 2x45W T5 + 2x54W T5
woda o twardości TwO- 6N
pH- waha się między 6,8 a 7 (nie mam pojęcia skąd takie skoki pomiędzy pomiarami)
Filtr wewnętrzny do 300l i zewnętrzny JBL cristal profi 1501
grzałka 300W
Podłoże - piasek rzeczny 0,8-1,6mm 60kg
substrat - JBL Aquabasis Plus 10l
CO2 z butli + nawozy raz w tygodniu
Sporo zielska, głównie Nużaniec.

Krasny
Ryba
Ryba
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 11, 09:10
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: odbudowa obsady (może brzankarium?) 300L

Postautor: Krasny » 11 stycznia 21, 17:17

Dla ciekawych co wykombinowałem.
Wpuściłem:
Brzanka brokatowa x10
Brzanka odeska x15
Gurami marmurkowy x4
Platka x4
Ze starej obsady:
Zbrojnik niebieski x 1
Kosiarka x 3
Kirysek siatkowany x5

Parametry wody:
pH- 7,5
GH- 13
temperatura 24C/25C
Ryby pływają razem od miesiąca. Brzanki ,oprócz jednej odeskiej, nie podgryzają Gurami. Podgryzacza pozbyłem się. Mam mały problem z gurami właśnie. Wyszło mi że mam układ 2x2. Lepiej będzie jeśli oddam jednego samca, a na jego miejsce dorzucę samiczkę, czy układ 2x2 będzie działał? Może dokupić jeszcze jedną samicę i zrobić 2x3? To moje pierwsze Gurami dwuplame i nie znam charakteru tych ryb.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: odbudowa obsady (może brzankarium?) 300L

Postautor: jurkin » 11 stycznia 21, 19:08

Lepiej zostawić jednego samca, na wszelki wypadek, może będzie ok, a może tak być że silniejszy zatłucze słabszego.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości