Obsada awarium 112l

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Mord3001
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 19 lutego 21, 22:18

Obsada awarium 112l

Postautor: Mord3001 » 20 lutego 21, 17:57

Witam zamierzam posiadać akwarium 112l o wymiarach 80x35x40 z oświetleniem 16w filtra nie ma w zestawie więc będę dopiero wybierał filtr ale wiem że to będzie wewnętrzny ewentualnie kaskada. Będzie to moje pierwsze akwarium więc proszę o propozycje ryb dla początkujących. Mam pewną własną propozycje obsady którą wymyśliłem po przeczytaniu książki akwarystycznej więc proszę o rozbudowanie i ulepszenie mojej listy a lista to.
Gupik pawie oczko 6 sztuk same samce
10 neonów czerwonych
6 sztuk kirysa sierpoplamego
parę prętnika karłowatego (Gurami Karłowate)
i to tyle jakby ktoś miał jakieś zastrzeżenia co do obsady można pisać. nie wiem czy może w takim akwarium być więcej rybek bez przerybiania zbiornika i konieczności kupowania bardzo wydajnego filtra.
Informuje że nie ma to być akwarium które ma mi zając bardzo dużo czasu.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Obsada awarium 112l

Postautor: Marcinus » 20 lutego 21, 20:23

Ryby dobrałeś dość dobrze, nie są to gatunki specjalnie wymagające, tolerują dość duże zakresy parametrów, ale ph i twardości mógłbyś sobie zmierzyć.
Dałbym więcej neonów i kirysy zamieniłbym na panda lub na sterby, ale to tylko dlatego,że moim zdaniem są dużo bardziej efektowne. Prętnika możesz spokojnie dać 2 samce i 3-4 samice, będzie ciekawiej w akwarium.

Jako filtr kup kaskadę np. Aquael FZN-3, nie stawiaj takiego akwarium tylko na filtrze wewnętrznym, tak naprawdę mógłbyś mieć i kaskadę i jakiś nieduży filtr wewnętrzny np. Aquael turbo 500. Czemu nie chcesz filtra kubełkowego ??

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Obsada awarium 112l

Postautor: jurkin » 20 lutego 21, 21:55

Ja bym zamiast neona dal bym razbore hendeli, może nie jest tak efektownie ubarwiona, ale jest to jadna z najmnieszych razbor, można dać ich dużo więcej niż neona, i bardzo dobrze trzyma się ławicy.

Jacek B
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 16 grudnia 20, 15:40

Re: Obsada awarium 112l

Postautor: Jacek B » 21 lutego 21, 08:10

Sam szukałem kiryski sierpoplame i poległem, bardzo trudno dostępny. Jak znajdziesz to daj znać. Osobiście wybrałem sterby i jestem jako nowicjusz zadowolony. Rybka bardzo pocieszna w obserwacji, stadna, tylko muszę ją dokarmiać opadającymi na dno pokarmami, gdy inne rybki karmię płatkami, inaczej by nie wiele się dla nich zostało. Z tego co czytałem to neon czerwony nie do końca będzie pasował do reszty tej obsady jeżeli chodzi o parametry wody, ale mogę się mylić. Rzeczywiście lepiej by chyba było gdybyś dal te razbory i harem pretnika. Ale ja jestem początkujący, więc się nie znam :D za to polecam kupić ślimaki neritiny, świetnie sobie radzą z glonami i pięknie ozdabiają zbiornik, fajnie też uzupełniają je krewetki, ożywiają ciasne miejsca w akwarium.

Mord3001
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 19 lutego 21, 22:18

Re: Obsada awarium 112l

Postautor: Mord3001 » 21 lutego 21, 09:10

Dzięki za porady a co do filtra kubełkowego to nie chce go montować ponieważ nie mam gdzie. Co do większej liczby neonów to ile dokładniej bo poza wiedzą z Internetu i atlasu ryb akwariowych prawie nic nie wiem. Kiryskek panda to fajna rybka ale z tego co słyszałem
to są trudniejsze w utrzymaniu a i ile kirysków z 6? Mam pytanie co do filtra fzn3 czy on pracuje cicho. nie chciał bym chodować Razbory handeli bo wole neony. A co do krewetek zastanawiam się czy nie był by to problem na dnie gdyby były tam kiryski oraz krewetki a gdyby mogły być tam krewetki to jakie gatunki.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Obsada awarium 112l

Postautor: Marcinus » 21 lutego 21, 10:06

Neonów spokojnie możesz dać 15 sztuk, do tego 6 kirysków i prętniki. Przy odpowiedniej filtracji i regularnych podmianach wody będzie ok.
Neon czerwony jest niby trochę bardziej wymagający niż innesa , ale nie jest to jakaś olbrzymia różnica. Pandy nie są wcale trudniejsze w utrzymaniu, jeśli Ci się podobają to jak najbardziej je daj.
FZN3 to cicha kaskada.
Krewetki teoretycznie nadawały by się , najlepiej red cherry na początek, choć nie wiem, czy prętniki nie próbowałyby ich jeść, z neonami i kirysami nie byłoby problemów.

Mord3001
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 19 lutego 21, 22:18

Re: Obsada awarium 112l

Postautor: Mord3001 » 21 lutego 21, 10:51

Ok dziękuje za porady.

Jacek B
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 16 grudnia 20, 15:40

Re: Obsada awarium 112l

Postautor: Jacek B » 21 lutego 21, 12:06

U mnie krewetki red cherry żyją w pełnej zgodzie z kiryskami, gupiki i platki dorosłych nie tykaja, ale takie do tygodnia są przez nie zjadane, jedynie Molinezja lubi pobawić się z dorosłymi krewetkami, ale nie zabija ich, ot taka zabawa wrednej rybki. Więc pretnik też może uznać to za zabawne, i próbować zabić krewetke, jednak z tego co widziałem pretnika, to będą za wolne by złapać krewetki.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości