Dobór obsady

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Itachi
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 11 sierpnia 23, 20:57

Dobór obsady

Postautor: Itachi » 11 sierpnia 23, 21:14

Cześć mam pytanie będę zakładał akwarium (450l) i chciałbym pogodzić jak najwiecej gatunków ,które wymienię jestem amatorem i wiem ze to nie możliwe pogodzić wszystkich gatunków ale chciałbym jak najwiecej wiec proszę o poradę z góry dziękuje.
SKALAR, NEON, Gurami, Kirys, Kiryśnik ,Glonojad , Bocja, Duch amazoński, Kosiarka, Krewetki, sum szklisty, Trzciniak i może coś jeszcze ale wstępnie tyle.

wovy_aqua
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 2 października 23, 20:27

Re: Dobór obsady

Postautor: wovy_aqua » 2 października 23, 21:56

Cześć!

Zakładanie tak dużego akwarium jak 450l to spore wyzwanie, ale daje też dużą swobodę w doborze ryb. Twój wybór gatunków jest dość różnorodny i niektóre z tych ryb można by było trzymać razem, ale istnieją pewne wyzwania związane z doborem. Oto kilka uwag i sugestii:

Skalar: Te piękne ryby są dosyć duże i mogą polować na mniejsze ryby, takie jak neonki. Skalary dobrze czują się w grupie, więc warto mieć kilka osobników.

Neonki: Są mniejsze i najlepiej trzymać je w stadzie (10 lub więcej). Mogą stać się pożywieniem dla skalara, jeśli nie mają gdzie się schować.

Gurami: Są spokojne, ale warto unikać trzymania kilku samców razem, ponieważ mogą być agresywne wobec siebie.

Kirys i Kiryśnik: Oba te gatunki preferują dno piaszczyste. Kirysy są bardziej pokojowe, podczas gdy kiryśniki mogą być bardziej agresywne wobec innych ryb.

Zbrojnik "Glonojad": Te ryby potrzebują korzeń (wspomaga trawienie zbrojników), są one aktywne w nocy i dosyć rzadko wychodzą w dzień. Najlepiej trzymać 1 samca i 2-3 samiczki, gdyby były dwa samce to mogły by ze sobą walczyć o władze w akwarium. Zbrojniki żyją bardzo długo (od 13 do 20 lat) i rosną do dużych rozmiarów.

Bocja: Aktywne i najlepiej trzymać je w grupie. Mogą jednak być nieco agresywne w stosunku do innych mieszkańców dna i rosną do sporych rozmiarów (bocja wspaniała).

Duch amazoński: To spokojna ryba środkowej warstwy wody, która dobrze czuje się w stadzie.

Kosiarka: Ryba spokojna, ale potrzebuje dużej ilości przestrzeni do pływania. Uwielbia żywić się glonami, najlepiej je trzymać w małej grupie (4-6 osobników).

Krewetki: W zależności od gatunku mogą stać się łatwym pożywieniem dla większych ryb.

Sum szklisty: Są dosyć spokojne, ale dorastają do dużych rozmiarów.

Trzciniak: Ta ryba dorasta do dużych rozmiarów i może być agresywna w stosunku do innych ryb.

Moje sugestie:

Zdecyduj, które ryby są dla ciebie priorytetem, a które możesz pominąć. Na przykład, jeśli chcesz trzymać skalara i neonki, upewnij się, że akwarium ma wystarczająco dużo roślin i schronień dla neonków.
Zważając na rozmiar twojego akwarium, można by było zdecydować się na kilka gatunków i utworzyć interesujące biotopy, na przykład skoncentrować się na rybach z Amazonki.
Pamiętaj, że niektóre z tych ryb rosną dość duże, więc upewnij się, że nie przerybisz akwarium.

Mam nadzieję, że te informacje pomogą ci w zaplanowaniu twojego akwarium. Powodzenia! :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości