Czy to biotop?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Martina
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 30 września 06, 11:41
Lokalizacja: z Księżyca...

Re: Czy to biotop?

Postautor: Martina » 4 października 06, 15:31

:lol:

[ Dodano: 2006-10-04, 17:00 ]
najwięcej informacji zdobyłam chyba z książki pod tytułem "Wodny świat akwarium". Nie mam takiej, tylko wyporzyczałam w bibliotece. Możesz poszukać jej w googlach. Pokaże Ci sie okładka, autor, ilość stron... Oprócz tego możesz szukać informacji o rybach jajożyworodnych i żyworodnych wpisując ich nazwy łacińskie do googli. polecam stronę "świat dzikich żyworódek". Wpisujesz w googlach i otwiera się. :ok:
Poszukuję limek czarnobrzuchych i żyrardynek metalicznych. Jeśli ktoś wie, gdzie można je kupić, widział je w jakimś sklepie, niech napisze mi e-maila. Mój e-mail: martina.85@onet.eu

Kathinka

Re: Czy to biotop?

Postautor: Kathinka » 4 października 06, 16:44

Ovoviviparie (z łaciny jajo-żywo-rodny) to specjalna forma Viviparie (łac. viviparus - żyworodny) posiadająca jednak cechy jajorodnych. Młode opuszczają jaja krótko przed porodem lub w jego trakcie. Jako przykład można podać powszechnie uznane za żyworodne gupiki, mieczyki, platki, molinezje czy też pewne gatunki rekinów.

http://www.haiwelt.de/haie/verhalten/pa ... aarung.php
http://www.datz.de/GEIZ2DH2nB16s7Yp7F1omB1Um.HTML
http://de.wikipedia.org/wiki/Ovoviviparie

Awatar użytkownika
Ren-Ai
Ryba
Ryba
Posty: 435
Rejestracja: 28 stycznia 06, 16:28
Lokalizacja: się biorą dzieci?

Re: Czy to biotop?

Postautor: Ren-Ai » 4 października 06, 17:02

a jednak coś takiego istnieje, w Polsce, jak widać dość dużo się o tym nie mówi

isz libe disz :lol:
za posty z początku 2006 r. nie biorę odpowiedzialności

Awatar użytkownika
Martina
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 30 września 06, 11:41
Lokalizacja: z Księżyca...

Re: Czy to biotop?

Postautor: Martina » 4 października 06, 17:38

tak, tak! widzicie? jednak coś takiego istnieje! :wink:
Poszukuję limek czarnobrzuchych i żyrardynek metalicznych. Jeśli ktoś wie, gdzie można je kupić, widział je w jakimś sklepie, niech napisze mi e-maila. Mój e-mail: martina.85@onet.eu

Awatar użytkownika
Jakus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 535
Rejestracja: 27 lutego 05, 15:35
Lokalizacja: Olsztyn->Pasym->Gdańsk

Re: Czy to biotop?

Postautor: Jakus » 4 października 06, 18:56

Tylko zastanawia mnie jedna rzecz. Mianowicie jaka to dla nas akwarystów (nie mówiąc o biologii czy anatomii ryb) czy te ryby urodzą się żywe czy wyklują się z jajka w ciele matki skoro i tak efekt jaki my widzimy jest jeden. Podobna sytuacja (choć o innej tematyce jakby) jest z pyszczakami: naukowcy kłucą się na temat pewnych gatunków bo widzą dwie różne ryby ale bardzo podobne jeżeli chodzi o cechy biologiczne i sprzeczają się czy to ten sam gatunek tylko z innej części jeziora czy to już inny gatunek.
Pozdrawiam
PS. dla mnie to zawsze będą żyworódki
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Akwarystów BOCJA www.bocja.org

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Czy to biotop?

Postautor: Dave » 4 października 06, 19:21

Martina, ma rację. Słyszałem o tym dawno, ale nie stosuje się tej nazwy, gdyż w akwarystyce prawdziwe żyworówki są prawie niespotykane. To tak, jak mówić na prawie każdy samochóch - "samochód spalinowy", bo w końcu elektryczne (i inne) też się zdarzają.
Jakus pisze:Mianowicie jaka to dla nas akwarystów (nie mówiąc o biologii czy anatomii ryb) czy te ryby urodzą się żywe czy wyklują się z jajka w ciele matki skoro i tak efekt jaki my widzimy jest jeden

Nie zgadzam się z tym. Choć wygląda to podobnie to ma sporą i dość ważną różnicę, szczególnie dla rozmnażania hodowlanego. Otóż jajożyworodność nie pozwala na urodzenie potomstwa o dość dużej wielkości i dużym poziomie samodzielności (mógłbym napisać na, co ale w końcu nie obchodzi nas anatomia), ale stawia na ilość.

Awatar użytkownika
Martina
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 30 września 06, 11:41
Lokalizacja: z Księżyca...

Re: Czy to biotop?

Postautor: Martina » 4 października 06, 21:20

cóż mam jeszcze mówić, właściwie powiedziałam już to, co wiem. :roll: ale ja jakoś nie mogę powiedzieć np. na molinezję "o, jaka fajna żyworódka!" tylko muszę powiedzieć jajożyworódka. gdybym powiedziała "żyworódka", uznałabym, że powiedziałam niedokładnie i muszę siebie poprawić. Jajożyworódki stnieją, według mnie, ale Wy macie inne zdanie, to już nie bede Wam tego wmawiać...

PS. Z jednej zwykłej dyskusji o biotopie rozwinął się zupełnie inny temat :mrgreen: :mrgreen:
Poszukuję limek czarnobrzuchych i żyrardynek metalicznych. Jeśli ktoś wie, gdzie można je kupić, widział je w jakimś sklepie, niech napisze mi e-maila. Mój e-mail: martina.85@onet.eu

macioch
Ryba
Ryba
Posty: 244
Rejestracja: 21 września 05, 20:05
Lokalizacja: Chmielowice k opola

Re: Czy to biotop?

Postautor: macioch » 4 października 06, 21:54

martina ma racje są to ryby jajożyworodne ale potocznie (i nie do końca słusznie mówi sie żyworodne) :ok:

Awatar użytkownika
Jakus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 535
Rejestracja: 27 lutego 05, 15:35
Lokalizacja: Olsztyn->Pasym->Gdańsk

Re: Czy to biotop?

Postautor: Jakus » 4 października 06, 21:57

Nikt nie zaprzecza że jajożyworódki istnieją bo istnieją ale ja na przykład mam już pewne przyzwyczajenia i dla mnie nazwa jajożyworodne jest zaprzeczeniem samym w sobie. Bo skoro coś wychodzi z łona matki i jest żywe i samodzielne to dla mnie to jest żyworódka a fakt że w łonie matki było w jajku czy połączone pępowiną raczej niczego nie zmienia. Twierdzisz że gupiki to jajożyworódki ale ja nigdy nie zaobserwowałem tego żeby obe po urodzeniu miały coś wspólnego z jajkiem...
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Akwarystów BOCJA www.bocja.org

macioch
Ryba
Ryba
Posty: 244
Rejestracja: 21 września 05, 20:05
Lokalizacja: Chmielowice k opola

Re: Czy to biotop?

Postautor: macioch » 4 października 06, 22:06

z jajka to one wykluły sie już przed urodzeniem
:ok:

Awatar użytkownika
Martina
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 30 września 06, 11:41
Lokalizacja: z Księżyca...

Re: Czy to biotop?

Postautor: Martina » 5 października 06, 10:01

No, to też ważne w jakiej postaci się rodzą, ale czy nie istotne też jest, jak rozwijają się w ciele matki?? Bywają u jajożyworódek nie zapłodnione jajka i wtedy samica wraz z młodymi rodzi czasem typowe białe, normalne jaja. takie przykre przypadki zdarzają się u jajożyworodnej limki garbatej. W miotach bardzo często zdarzają się niezapłodnione jajeczka, a ja kiedyś zaobserwowałam podczas porodu mojej pomarańczowej samiczki platki właśnie taki przypadek. "złożyła niezapłodnione jajko" :mrgreen: :lol: . Ale u żyworódek niezapłodnione jajka nie mogą się zdarzać, ponieważ młode rozwijają sie bez błony jajowej. Po porodzie przez parę godzin wisi im coś w rodzaju pępowiny, poczem "dzyndzel" im odpada. :ok:
Poszukuję limek czarnobrzuchych i żyrardynek metalicznych. Jeśli ktoś wie, gdzie można je kupić, widział je w jakimś sklepie, niech napisze mi e-maila. Mój e-mail: martina.85@onet.eu

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Czy to biotop?

Postautor: Dave » 5 października 06, 17:39

A ja się z czymś takim spotkałem. Kilka lat temu moja gupiczki zamiast urodzić rybkę, urodziła jajeczko, które spadło na żwir i zostało zjedzone.

Awatar użytkownika
Saiqpat
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 19 maja 04, 23:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy to biotop?

Postautor: Saiqpat » 5 października 06, 18:24

Co do samego pojecia to sie spotkalem jednak akurat poldziobki i ameki zalicza sie do jajozyworodnych a zyworodne ponoc sa xenotocy eisenni.
Jednak takowe rozroznianie wprowadzono dopiero niedawno i generalnie nie przyjelo sie ono. Wg encyklopedii Laroussa gupik to ryba zyworodna.
Na angielsko i niemiecko jezycznych serwerach jak dotad zawsze widnialo w opisach zyworodne.
Tak wiec kazdy niech sobie uwaza jak chce jednak doradzam stosowanie popularnej nomenklatury, tak jest po prostu latwiej dla wszystkich.

A co do dostosowania sie Ramirez to oswiece Cie ze poki co to wolny kraj i wolnosc slowa wciaz jeszcze jest. Tak wiec nie zabraniaj ludziom wypowiadac sie jak chca. Najwyzej beda pytani o co im chodzi w postach.
www.akwaria.pl/forum
Zapraszam na forum o krewetach

Awatar użytkownika
Martina
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 30 września 06, 11:41
Lokalizacja: z Księżyca...

Re: Czy to biotop?

Postautor: Martina » 6 października 06, 13:47

Półdziobki, hakodziobki, ameki i ksenotoki są żyworodne. A pozostałe, takie jak limki, platki, gupiki są jajożyworodne. A jest jeszcze jedna cecha jajożyworódek, która różni je od żyworódek. Samce jajożyworodnych, gdy jednorazowo zaplemnią samicę, to jednorazowe zaplemnienie wystarcza samicom na wydanie kilku miotów. A jednorazowe zaplemnienie samicy ryby żyworodnej, np. hakodziobka czy półdziobka wystarcza tylko na jeden miot. I tak nawet jest napisane w moim atlasie ryb, np. samiec hakodzióbka Ravnacka (nomorhamphus ravnackii) czatuje obok rodzącej samicy, i gdy ta skończy rodzić, szybko do niej podpływa i stara się ponownie zaplemnić samicę na następny miot.
Jajożyworódkom wystarcza jeden raz na kilka miotów.

Dlatego są chyba 3 podstawowe warunki odrębności tych ryb:
1. Samce żyworódek mają andropodium, a jajożyworódek gonopodium.
2. Żyworódki rozwijają się bez błony jajowej, a jajożyworódki w błonie jajowej.
3. Jedno zaplemnienie u żyworódek - jeden miot, jedno u jajożyworódek - kilka miotów.

Ja tu wcale wam nie wmawiam, tylko przedstawiam moje opinie na ten temat. Wy tak uważacie, ja tak uważam i myślę, że jajożyworódki są. Już dalej nie ma co się kłócić. Każdy ma inne zdanie...

[ Dodano: 2006-10-20, 19:11 ]
Eeeee, no odezwijcie się choć jednym słówkiem, czy już znudził sie Wam ten temacik??? :mrgreen:
Poszukuję limek czarnobrzuchych i żyrardynek metalicznych. Jeśli ktoś wie, gdzie można je kupić, widział je w jakimś sklepie, niech napisze mi e-maila. Mój e-mail: martina.85@onet.eu

Awatar użytkownika
Aras
Ryba
Ryba
Posty: 134
Rejestracja: 24 lipca 06, 08:58
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Czy to biotop?

Postautor: Aras » 21 października 06, 19:05

. . .

Osobiście to ten temat mnie smieszy i irytuje . . .
1. Zgadzam się z Martiną w 1000%
2. Martina, ani nikt inny nie bedzie się przystosowywać* tylko dla tego że KTOŚ tak chce :|


* miałem na myśli nie ogólne zasady panujące na forach tylko np. wszyscy mówią żyworódki-jajoródki a innych określen nie używamy :|
-----------------------------------------------------
pozdrawiam, Aras

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości