Filtr glonowy

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Filtr glonowy

Postautor: deXter » 9 grudnia 08, 21:56

Wczoraj podczas nocnego myslenia zastanawiałem się czy filtr glonowy miałby miejsce też w akwarystyce słodkowodnej, dziś zagłębiłem się w tematyce i po przeszukaniu googli wygooglałem Opis.
Konstrukcja delikatnie mówiąc jest dla mnie mało zrozumiała, ale to jest mało ważne :P
Mój plan jest taki aby użyć pojemnika podobnego jak w hydroponice tylko zamiast sypać keramzyt zainstalować nylonowe siatki na których będą mogły osiadać sobie glonki.

Myślę, że zastosowanie zbiornika 30-40 cm w środku zamontować przegrody z przodu i z tyłu, a W środku siatki instalować co centymetr, to zagęszczenie było by przyzwoite i mogli byśmy mieć dużo glonów :D

Oczywiście nad donica trzeba założyć w miarę mocne oświetleniem, i najlepiej takie które sprzyja porostowi glonów.

Teraz moje główce pytanie, czy takie coś to dobry pomysł, a drugie czy glony z tego pojemnika nie będą się przenosiły do zbiornika.


Co wy na to :D


Nie wiem czy dobrze założyłem, jeszcze się nie łapie w tym forum ;]
Przeniosłem do odpowiedniego działu. Tomek83
Ostatnio zmieniony 9 grudnia 08, 21:58 przez deXter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Seraphim
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1745
Rejestracja: 26 listopada 07, 15:45
Lokalizacja: W-wa Wesoła

Re: Filtr glonowy

Postautor: Seraphim » 9 grudnia 08, 22:45

Nie wiem jaka hodowla musiałaby się rozwinąć na tej siatce, by nie było ich w akwarium. Podsumowując idea niezła, ale w rzeczywistości to nie sprawdzi się. Glony i tak będą rosły na roślinach, gdyż dla nich jest to lepsze miejsce niż siatka nylonowa.
BTW, ty nie jesteś z innego forum?
Nothing runs like a Deere.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Filtr glonowy

Postautor: deXter » 9 grudnia 08, 23:33

Jestem, a to nie można to ja przepraszam :(
A możesz wytłumaczyć czemu to roślina jest lepsza niż nylonowa siatka [tak miałem rośliny w pierwszej klasie, i tak nadrobię zaległości z glonów, aby móc rozmawiać :P]
Nad zbiornikiem z siatkami było by zawieszone w miarę mocne oświetlenie, które wspomaga wzrost glonów.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Seraphim
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1745
Rejestracja: 26 listopada 07, 15:45
Lokalizacja: W-wa Wesoła

Re: Filtr glonowy

Postautor: Seraphim » 10 grudnia 08, 18:20

deXter pisze:[tak miałem rośliny w pierwszej klasie, i tak nadrobię zaległości z glonów, aby móc rozmawiać :P ]

To już odpowiedziałeś sobie na pytanie.
A poza tym czy jest sens inwestować w silne oświetlenie, skoro i tak nie zlikwidujesz glonów w zbiorniku? Nie myśl że w akwarium jest stała ich ilość i że kolonie przesiedlisz na siatki nylonowe. Lepiej wydać forsę nie na oświetlenie, lecz na dobre pokarmy i preparaty pomagające trzymać parametry na wodzy.
Nothing runs like a Deere.

Awatar użytkownika
czesio xD
Ryba
Ryba
Posty: 277
Rejestracja: 13 marca 08, 15:31

Re: Filtr glonowy

Postautor: czesio xD » 10 grudnia 08, 18:29

A ja mam takie zdanie że jeśli akwarium jest odstane i są dobre parametry a przede wszystkim stabilne a do tego mała brygada antyglonowa to nie będzie problemu z "zieloną inwazją" :) To jest moje zdanie ale jak najbardziej zachęcam do eksperymentowania... Tylko że to może słono kosztować ;p

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Filtr glonowy

Postautor: deXter » 10 grudnia 08, 18:35

Coś kosztem czegoś. Silne oświetlenie to miałem na myśli żarówka 25W nad zbiornikiem może z 2L z glonami ;] Ja ich nie chce zasiedlić chciałem stworzyć naturalny filtr pochłaniający mikro i macro ;) coś w stylu hydroponiki tylko, że mniejsze.

Nadrobiłem informacje z glonów i wiem, że skoro mnożą się przez podział plechy [co wiedziałem] to dopóki plecha się nie oderwie i nie dostanie do akwarium [a nie ma jak] to glony z tego filtra nie mają się jak dostać do akwarium.

Wiem, że glony i tak i tak będą występowały w akwarium ogólnym, ale skoro będą miały mniej pokarmu to i mnie ich będzie. mam zamiar kupić test na NO3 nawet jakiś tani byle tylko zawsze podawał taki sam wynik [to znaczy aby zawsze podawał prawidłowy nawet mylący wynik] i wykonam sobie filtr do akwarium 25L gdzie będę podawał duże ilości KNO3
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Seraphim
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1745
Rejestracja: 26 listopada 07, 15:45
Lokalizacja: W-wa Wesoła

Re: Filtr glonowy

Postautor: Seraphim » 10 grudnia 08, 18:41

Jeszcze młody i ambitny jesteś, by zacząć myśleć przyziemnie. Kombinuj, ale z góry zapowiadam Ci porażkę. Jedynym sposobem jest ograniczenie związków azotu i fosforu, bo możliwe jest wyprzedzenie pobierania związków przez rośliny przed glonami. W tą stronę się trzeba kierować. A nie w siatki, żarówki, przecie żeby nie było glonów w akwarium to by i równowagi nie było. A zamiast hodowania glonów to można moczarkę czy inne rośliny szybkorosnące zasadzić które wchłoną więcej związków niż niejeden glon.
Nothing runs like a Deere.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Filtr glonowy

Postautor: deXter » 10 grudnia 08, 18:59

Twierdzisz, że nie myślę przyziemnie bo chce zrobić coś co w słodkiej wodzie nie jest znane.
Twierdzisz, że jestem młody bo mam 4 lata mnie od Ciebie spoko ;)

Jak wykonam testy to mam wyniki, dyskusję uważam za tymczasowo zamknięta.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Seraphim
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1745
Rejestracja: 26 listopada 07, 15:45
Lokalizacja: W-wa Wesoła

Re: Filtr glonowy

Postautor: Seraphim » 10 grudnia 08, 19:28

deXter pisze:Twierdzisz, że nie myślę przyziemnie bo chce zrobić coś co w słodkiej wodzie nie jest znane.
Twierdzisz, że jestem młody bo mam 4 lata mnie od Ciebie spoko ;)


Jak zrobisz i udowodnisz że to działa, to wtedy porozmawiamy. Bo inżynierowie z Eheim-a, JBL-a, Tetry i innych firm na to nie wpadli...
Nothing runs like a Deere.

Wróć do „Zrób to sam”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości