Bimbrownia DIY

maksio667
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 26 listopada 06, 10:30

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: maksio667 » 14 stycznia 07, 12:59

dzienkuje za to przydalo mi sie barzdzo
240, 112, 50, 30 ,30, 15 ,10, 6 zmiana obsady w 50 w czwartek zamieszcze zdjęcia

Marcini
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 8 lutego 07, 12:25

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: Marcini » 8 lutego 07, 23:09

Witam. Przeczytalem te wszystkie posty i bardzo mnie zaciekawilo zrobienie wlasnej fabryki CO2. Posiadam 112 l. akwarium ale nie posiadam zadnego zewnetrznego filtra, posiadam natomiast filtr wewnetrzny ktory filtruje wode a przy tym podaje tlen, dodam ze jest on wlaczony 24/dobe, i tu mam pytanie czy w moim przypadku taka bimbrownia nie zaszkodzi rybom i czy kiedy CO2 byloby rozpuszczane w wodzie to musze wylaczac pompko-filtr?

artur007
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 10 lutego 07, 19:42

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: artur007 » 10 lutego 07, 20:10

Witam
Marcini:bimbrownie w akwa kazdy musi sam "wyczuc"
zalezy to glownie od litrazu ,roslin ,oswietlenia ,ryb;moja rada:
to podłacz bimbrownie tylko przy naswietlanu i nie wlyczaj narazie napowietrzania,obserwuj czy nic sie nie dzieje z rybami(nie powinno sie im zmienic samopoczucie);
potem sprobuj wylaczyc filtr przy naswietlaniu i bimbrowni;zakladajac ze poscisz co2 przez dyfuzor i wstawisz wyzej nad nim jakis dzwon(optymalnie chyba dla rozproszenia co2 w wodzie) powinienes zobaczyc jak tlen produkuja rosliny :ok:
jesli wszystko bedzie oki mozesz nawet sprobowac nie odlaczac bimbrowni na noc ale napowietrzanie musisz właczyc
umnie na 45l bimbrownia chdzila 24h na dobe i bylo dobrze w 240l mam dwie bimbrownie i wystarcza w 100% rybki nie odczuwaja tego;trawnik z wglebki all w babelkach;a z innych toczy sie tlen
...wiele czytalem na temat co2 swiatla i napowietrzania i roznie ludzie mówia a u mnie najlepiej spisuje sie ta metoda podana wyzej;dzien-swiatlo i co2 :noc napowietrzanie i co2(bo mi sie nie chce codziennie odkrecac i zakrecac butelek :mrgreen: )

a bo zapomniale: swiatla mam 135W aqua glo all..nie mieszane...bo takie akurat u mniejest oki

Marcini
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 8 lutego 07, 12:25

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: Marcini » 13 lutego 07, 17:37

Witaj artur007 !
No ja mam 112l z orginalna pokrywa w ktorej sa umieszczone dwie swietowki 18 W i wiecej nie moge do tej pokrywy wstawic, jedna ze swietlowek wytwarza barwe 6500 k ale niewiem co to dokladnie znaczy,
tak jak pisales wylacam w dzien filtr powiedzmy na 2-3 godziny, a wlasciwie nie wylaczam tylko podlaczam do niego rurke z CO2 (zamiast rurki z tlenem). Wydaje mi sie ze to jest skuteczna metoda rozpuszczenia co2 w wodzie...problemem jest to ze nie widze znacznych efektow, nie widze zadnych bombekow na roslinach...poradzisz cos :) ?
PS. czy ryby w akwarium Ci sie nie dusza jak wylaczasz na caly dzien powietrze a wlaczasz co2 ?

artur007
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 10 lutego 07, 19:42

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: artur007 » 13 lutego 07, 19:28

hm...tak na szybko bez wiekszej analizy to mysle ze masz za malo swiatła;wychodzi ci 0.32Wata na L<słabe oswietlenie

...."orginalna obudowa"..no to problem z oswietleniem dodatkowym;aczkolwiek pokombinował bym czy nie da sie tam wLozyc jakiejś swietlówki T5;a z drugiej strony pokrywe mozesz sobie zrobic sam ,np: z paneli podłogowych ;i przemontowac belki ze starej i dorzucic jakies swietlówki jeszcze

ryby mi sie nie dusza;nie masz sie co martwic ,w cigu 5 minut ci sie nie uduszą a nawet jesli zaobserwujesz ze zaczynaja drywowac dogóry brzuchem to właczaszbardzo silne napowietrzanie i powinny wrócic do normy :wink:

..a jeszcze co do swietlówek to polecam lekture:

które najlepsze

Marcini
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 8 lutego 07, 12:25

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: Marcini » 13 lutego 07, 23:12

no ale zrozum...nie po to kupilem orginalna pokrywe zeby ja teraz zastapic panela podlogowa :) piszesz ze ryby nie udusza sie w piec minut ale w poprzednim poscie pisales ze co2 zostawiales na caly dzien bez natleniania. Czy jesli zaloze odblysniki to chociaz troche pomoze ? ile mozesz wyjasnic co to jest swietlowka T5 ?

artur007
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 10 lutego 07, 19:42

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: artur007 » 14 lutego 07, 19:32

..a jak kuupowaleś pokrywe:wiedziales ile powinno przywadaj watt na litr zeby bylo oswietlenie >bardzo dobre<?.swietlowki t5 sa mniejsze gabarytowo niz t8 i moze sie tam cos pod pokrywa by zmiescilo;no i sa lepsze ale i drozsze

co2 podaje 24h na dobe;gdy wylączam swiatlo wylaczam napowietrzanie;rosliny produkuja tlen;widocznie jest go wystarczajaco bo ryba nic sie nie dzieje;zeby wykozystac CO2 w wodzie potrzebne jest silne naswietlanie zeby rosliny pobieraly co2 z wody;wizualnie wyglada to tak ze rano wlaczajac swiatlo na wglebce nie ma zadnego babelka;a po kilku godzinach pokryta jest cala babelkami

muusisz sam pokabinowac bo nie ma dwóch takich samych akwariów;a jak sie boisz ze bedzie za duzo co2 to kup sobie tester

pokrywa orginalna hm..pomine ze do niczego sie nie nadaje;ale to jake maja ceny pokrywy to juz przesada..zeby chociaz mozna bylo w nich zamontowac 0.5 watta orginalnie na litr;albo chociaz miejsce duzo zeby tam coś włozyc;ja w swojej mam 4 belki T8 i jeszcze na 5 miejsce

Marcini
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 8 lutego 07, 12:25

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: Marcini » 14 lutego 07, 19:45

wlasnie sie zastanawiam czego producenci wkladaja tylko dwie swietlowki i to jeszcze 18 W w akwarium 112 l. Czytelem o przerobkach tych pokryw ale troche boje sie ich ruszac jeszcze cos peknie :D a po drugie stateczniki i nowe swietlowki nie sa za tanie :(
Mam taki orginalny pomysl zeby moze zalozyc pod pokrywa zarowke energooszczedna, pobiera 13 W a swieci jak 60 W...co o tym sadzisz :D ? Tylko mialbym problem bo niewiem jak uszczelnic taka zarowke i czy zbierajaca sie na tej zarowce para wodna nie uszkodzi jej....

kamilos408
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 25 lutego 07, 16:57
Lokalizacja: Jasło

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: kamilos408 » 26 lutego 07, 16:48

Super ta bimbrownia własnej roboty postaram sie ją zrobić jak mi sie uda to dam znać :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:[shadow=red][/shadow]

[ Dodano: 2007-02-26, 16:50 ]
Super ta bimbrownia własnej roboty postaram sie ją zrobić jak mi sie uda to dam znać :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:-)

Dawca
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 19 października 06, 23:36
Lokalizacja: Neu Salz (Oder)

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: Dawca » 28 lutego 07, 19:51

Witam

W związku nieszczelnościa bimbrowni, jaki silikon polecacie? Sanitarny? (śmierdzący octem) czy jakis specjalistyczny? I gdzie można kupić?, wiem że sanitarny to w bricomarche, ale specjalistyczny?
A tak jakoś...

artur007
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 10 lutego 07, 19:42

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: artur007 » 1 marca 07, 14:37

klej wszystko jedno jaki aby najtanszy :P
....nieszczelnosc hmm;wewnie w procencie zawsze bedzie nieszczelna na otworach ale trzeba tez zauwazyc ze niektóre nakretki od spodu maja jeszcze uszczelke cienka ni to guma ni to plastik;podczas wiercenia zazwyczaj ona wypada a potem juz jej nie wkladamy...i potem okazuje sie ze jest nieszczelnosc gdzies w domysle na otworach,a w rzeczywistosci na gwincie :!:

cwierbel
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 22 kwietnia 07, 14:23

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: cwierbel » 14 maja 07, 17:07

siemka ja włsnie wszystko szczelnie zrobiłem ale niechce działacz po czym włożyłem bimbrownice z zzacierem do ciepłej wody i idzie co2 w kosmos ale musze zmieniac wode co 1,5 godz na ciepłom co zrobic aby tak nie bylo

Awatar użytkownika
kocyk
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 4 listopada 06, 10:13
Lokalizacja: Białystok :)

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: kocyk » 1 czerwca 07, 12:09

Wczoraj zrobiłem też taką bimbrownię. Na początku też nie leciało i też wkładałem do ciępłej wody i nic. Zdziwiłe się, bo wszysto szczelnie zrobiłem. :roll: W pewnej chwili przyszło mi do głowy to, że czytałem na necie o sodzie którą daje się do zacieru :mrgreen: . Zeczywiście kiedy ją dodałem wszystko było GIT :ok:

Acha chciałem się spytać czy można bimbrownię podłączyć do filtra wewnętrznego AquEla.
Leciało by wtedy i Co2 i tlen dla rybek.
112l - roślinne aktualizacja 08.09.2013r.

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: artur_89 » 1 czerwca 07, 13:15

kocyk pisze:Acha chciałem się spytać czy można bimbrownię podłączyć do filtra wewnętrznego AquEla.
Leciało by wtedy i Co2 i tlen dla rybek


A czemu by nie można było podłączyć?? Wtedy by było jeszcze lepiej bo CO2 by się rozprowadzało bardziej po akwarium. pozdro

Awatar użytkownika
kocyk
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 4 listopada 06, 10:13
Lokalizacja: Białystok :)

Re: Bimbrownia DIY

Postautor: kocyk » 1 czerwca 07, 15:07

Zrobiłem tak, że Co2 leci razem z tlenem i się mieszają razem.
112l - roślinne aktualizacja 08.09.2013r.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości